Melikşah Üniversitesi’ni Rektörü Anlattı

Üç yıl önce eğitime başlayan Melikşah Üniversitesi, bu sürede 17 TÜBİTAK ve Sanayi Tezleri Programı projesi almayı başardı. Üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Tankut Yalçınöz, “Bölgede en fazla proje alan üniversiteyiz. Vakıf üyelerimiz sanayici olduğu için mezunlarımıza iş imkanı da sağlıyoruz” dedi.

Kayseri’de adından söz ettiren diğer bir özel üniversite ise Melikşah Üniversitei. 2008’de Kayserili hayırseverler tarafından kurulan, 2009’da eğitim öğretime başlayan üniversite, gelecek yıl ilk mezunlarını verecek. Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tankut Yalçınöz, “5-6 bin civarında öğrenci hedefliyoruz. Çok büyük olmayan ve kaliteyi koruyan bir üniversite olmaya çalışıyoruz” dedi.
Yalçınöz, üniversitenin kuruluş döneminde dikkatli davrandıklarını belirterek, özellikle hazırlık sınıflarında Avrupa sistemi uyguladıklarını, bu sisteme uyacak öğretim üyeleri seçtiklerini söyledi. Hazırlık sınıfını tamamlayan öğrencilerin, iyi bir İngilizce eğitimi aldığını belirten Yalçınöz, belirlenen bölümlerde hem Türkçe hem İngilizce eğitime devam ettiklerini ifade etti.

Öğrenciye iş garantisi
2010’da eğitime başlayan öğrencilerin şu anda üçüncü sınıfta olduğunu anlatan Tankut Yalçınöz, şunları kaydetti: “İlk mezunları gelecek yıl vereceğiz. Buna karşın bölgemizde en fazla TÜBİTAK ve Sanayi Tezleri Programı (SAN-TEZ) projesi alan üniversiteyiz. 15-17 proje üretiyoruz. Bu projelerin 8 milyon TL’den fazla bütçesi var. Bu önemli bir olay. Bu bütçeden 33 yüksek lisans ve doktora öğrencisine burs veriyoruz. Vakıf üyelerimiz sanayici olduğu için mezunlarımıza iş imkanı da sağlıyoruz. Kendi alanında ilk 5’e giren üniversiteyi ilk 5’te tamamlayan öğrencilerimize iş imkanı da sağlayacağız.”
Eğitim öğretime 200 öğrenci ile başladıklarını aktaran Yalçınöz, “Şimdi 2 bin 400 civarında öğrencimiz var. Hedefimiz öğrenci sayısını 5-6 bin arasında tutmak. 5 kız 4 erkek yurdumuz var. Toplam 2 binden fazla öğrenciyi yurtlarda barındırabileceğiz. Çok büyük olmayan ve kaliteyi koruyan bir üniversite olmaya çalışıyoruz. Hedeflerimiz büyük” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Okullar yeni öğretim yılına ne kadar hazır başlıklı makalemizde 2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı, 2013-2014 eğtiim öğretim ve ilköğretim hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *