Melda Yücel’den samimi röportaj

Ünlü spiker Melda Yücel, Milliyet TV’ye verdiği röportajda samimi açıklamalarda bulundu. Melda Yücel, röportajda Finans Cafe’yi, eşini ve yaşadıklarını anlattı…

İkimiz de cadde çocuğuyuz. Dolayısıyla eski dostumla Bağdat Caddesi’nde buluşmak farz oldu. Yıllar önce kaldığımız noktadan sıcacık bir “Merhaba” ile kucaklaşıp sohbete başladık…

Uzun yıllar önce birlikte çalışıyorduk ama sen o zaman ekonomi konusunda uzmanlaşmamıştın. Televizyon yolculuğunu anlatır mısın?
Bir kere seni yıllar sonra görmek beni çok mutlu etti. Aslında benim yolculuğum gazetede köşe yazarlığıyla başladı. Siyaset ve toplum yazan Türkiye’nin en genç köşe yazarı olarak başladım yola. 18 yılı doldurdum sektörde. Çok şükür rüştümü ispatladım. Gazetede, televizyonda, muhabirlik, müdürlük, sahada, stüdyoda her noktada çalıştım. Kelimenin tam anlamıyla “çok çalıştım”. Ekonomiye odaklanmamsa rahmetli Ufuk Güldemir zamanında Habertürk’e geçişimle oldu. Haber; aslolan, soru sormak, sorgulamak benim işimdi. Star Haber’de televizyon muhabiriyken zaten ekonomi haberleri de yapıyordum. Ama Habertürk’te dersime çok iyi çalıştım, çok emek verdim.

“Finans Cafe”nin içeriğini ve günlük hazırlanma sürecinden bahseder misin biraz?
Saatler beni esir almasın, biz uyurken olanlara hakim olayım, trafiğe de hiç takılmamayım diye; güne erken başlamayı seviyorum. 06.00’da kalkıyorum. Haber programı hazırlıyorsanız, şirketten erken bile çıksanız mesai hiç bitmez, sen de çok iyi bilirsin. Yolda, evde, uykudan önce, sabah kalkar kalkmaz akıllı tablet hep elimin altındadır. Konuk koordinatörümüzle organize çalışırız. Tüm bölümlere ait bilgi, spot ve soruları arkadaşlarımla önceden e-maille paylaşırım. Kanala geldiğimde de ajanslar ve gazeteleri taramaya devam ederim. Bilgiyle beslenmezsek, ekranda söyleyecek sözümüz hiç olmaz. Önce “Finans Cafe” toplantısı, sonra gündem toplantısı yaparız. Hepsi birbirinden uzman ekip arkadaşlarımla artık aynı dili konuşuyoruz. “Finans Cafe” için makyaja koştururken, “İş Dünyasından” bölümündeki arkadaşlarımla da ayaküstü toplantı yaparız.

Bunun dışında bir de NTV de program yapıyorsun. O da mı ekonomiyle alakalı?
Sosyal güvenlik ve çalışma hayatına dair Prof. Dr. Cem Kılıç’la, her çarşamba “NTV’ye Sorun” diyoruz. Cem Hoca’yla iyi bir ekip olduk. Her şeyden önce çok “insan”.

Para, hesap, genel anlamda ekonomi, biraz boğucu geliyor bana hiç sıkıldığın oluyor mu?
Aksine bayılıyorum! Şaka değil. Yıllardır işim haber yapmak. Yalın bir dille işin aslını, hep ilk ağızdan alıp, aktarmaya çalıştım. Güncel olan, tüketicinin, çalışanın, emeklinin, işverenin, yaşamını, ekonomisini doğrudan etkileyen konuları izleyiciye anlattığımda, programa bir pencere daha açtığımda, konuklara soru hazırlarken ara bir başlıktan manşet çıkardığımda, yani fark ürettiğim her an, çok keyif alıyorum. Bir arkadaşım bana şunu demişti; “Sen sevdiği işi yapan mutlu azınlıktansın”. Sevdiğim işi yapıyorum. Aslında hepimiz ekonominin içindeyiz, çarşıda pazarda, tatilde, işte… Olmazsa olmaz ekonomi, yani para!

Melda Yücel kocası

‘İş dışında da hayatı paylaşıyoruz’

  Sizin medya grubunda dikkatimi en çok çeken, uyumunuz. Nasıl sağlanıyor bu? Çünkü herhangi bir medya kuruluşunda fitne, fesat, ayak kaydırma vs daha çok rastladığımız şeyler.

İnsan işini seçebilir ama iş arkadaşlarını seçemez. CNBC-e’den teklif geldiğinde Genel Yayın Yönetmenimiz Servet Yıldırım’a tek şey söyledim, “Huzur istiyorum”. Başta Servet Bey olmak üzere, ofiste, makyajda birlikte çalışmaktan çok mutlu olduğum değerli arkadaşlarım var. İnci yanımda, Burçak karşımda. Berfu hemen yanında. Hepimiz bu değerin farkına varabilen insanlarız. İş dışında da hayatı paylaşırız.

İlerisi için ne var kafanda? Hayallerini soruyorum tam olarak.

Hepimiz ne isteriz, yıllardır süren emeklerimizin karşılık
bulduğu, sevdiklerimizle ailemizle mutlu, huzurlu, sağlıklı
güzel bir hayat! Yani mutlu emeklilik? İş dersen, konuşmak benim işim. Ama hepsinden önce haberciyim. Tecrübelerimi konuşturacağım daha çok işim olur benim!

‘Instagram çocukluğumuzdan kalan albümler gibi, sevdim!’

Evlisin ve bir de güzel çocuğun var. Bu yoğunluk içinde onlara yeteri kadar vakit ayırabiliyor musun?
Çok şükür ki anneyim, çok şükür ki sevdiğim işi yapıyorum ve çok şükür ki beni anlayan ve dengeleyen bir eşim var. Annemin varlığı da ayrı bir servet. Doğuma 13 gün kalana dek ekrandaydım ve kızım Ayşem Lal üç aylık olduğu gün de ekrandaydım. Hep o uyurken öpüp çıktım evden. Bir gün “Hep çalışmak zorundasın değil mi anne?” dedi bana. Bir an aynaya bakmış gibi oldum! Birlikte dans eder, alışverişe çıkar, film izleriz. Uyurken “Anne hadi ee bebeğim ee” der ben de ninni söylerim. Sürekli organize olmamız gerekiyor. “Çocuk da yaparım kariyer de”, yalnızca şarkılarda değil ama koşmak gerekiyor. Aslında insanı formda da tutuyor. Bu yıl ilkokula başlıyor. Yani, hızı daha da arttırmalıyım. Koş Melda koş.

Evlilik yoğun meslek grupları için ekstra zor. Zira sorumluluğun çok daha artıyor. Eşin bu duruma alıştı mı?
Eşim Cengiz ilk günden beri beni anladı. Birbirimizi hep geliştirdik, hep sevdik. Birbirimizin en iyi dostu olduk. Bazen Ayşem’den sabır beklediğinde “Kızım annenin çok zor bir işi var” diyor. O, iyi bir baba. İşimi de eşimi de seviyorum, eşim de bunu biliyor. Beni tanıdığında da Melda böyleydi. Hatta, aslında eşim benim köşelerimi kırdı. Onunla daha komik bir kadın oldum. Hayatla ve olaylarla dalga geçebiliyorum artık.

Sormayayım dedim ama dayanamayacağım. Nasıl tanıştınız?
Tasarımcı bir arkadaşımın aracılığıyla tanıştık. Modern “görücü usulü” diyelim. Ve dokuz yıldır da hiç ayrılmadık.

Boş zamanlarını, tabii kalıyorsa nasıl değerlendiriyorsun?
Ofiste işim bittiği gibi evime koşarım. Önce yüzerim. Her bir kulaçta bir dert, bir sorun gider. Çok rahatlatıyor beni yüzmek, mutluluk veriyor. Saatlerce yüzebilirim. Nefes tekniğiyle kendime sakin dakikalar yaratırım. Kızım komik bir çocuk, o da beni çok güldürüyor, eşim de. Bulduğum her boşlukta tatil organize etmeye çalışırım. Öylece boş oturmak, benim için lüks.

Sosyal Medya bizim mesleğin vazgeçilmez bir parçası artık. Nasıl aran?
Artık çoklu kanaldan gidiyor iletişim. “Finans Cafe”de izleyicimize, futboldaki 12’nci adam diyorum. Sağ olsunlar hep bizimleler, destekteler. “İş Dünyasından”da konuğumla konuşurken izleyicinin nabzını ölçerim. “NTV’ye Sorun” zaten bu hat üzerinde yaşıyor. Dolar/TL açılır, benim tweet’ler başlar. Hepimiz gönüllü olarak bu cihazlara 7/24 yaşamımızı adadık. Instagram’a yeni girdim, orası özel alan. Çocukluğumuzdan kalan albümler gibi, sevdim!
Televizyonla ilgili yapmayı planladığın ya da düşlediğin projeler var mı?
Şu an yaptığım işi, ekonomiyi seviyorum. Her an üretiyorum.

BURÇİN ŞİMŞEK

Bir önceki yazımız olan Eşref Kolçak'ın son röportajı başlıklı makalemizde Eşref Kolçak, Eşref Kolçak 2014 ve Eşref Kolçak röportaj hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

1 Response

  1. February 6, 2015

    […] Melda Yücel’den samimi röportaj […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *