Melda Yücel ve Cem Kılıç’ın röportajı

Melda Yücel ve Cem Kılıç, Milliyet TV’den Umut Tezel’e iş hayatlarını anlattı.

Melda Yücel ve akademisyen Cem Kılıç’ın 3 yıldır birlikte sunduğu “NTV’ye Sorun”, izleyicileri sosyal güvenlikle ilgili bilgilendiriyor. Melda Yücel ve Cem Kılıç’la programları hakkında konuştuk.

3 yıldır birlikte program yapıyorsunuz. Akademisyenin televizyoncu, televizyoncunun akademisyen olmaya başlaması gibi bir durum oldu mu?
Melda Yücel: Cem Hoca sağolsun yayınlarda bana, “Siz de uzman oldunuz” diyor. Ben de; “Estağfirullah yanınızda çırağım” diyorum. Hangi işi yaparsanız yapın artık uzmanlaşmalısınız. Cem Bey de ben de işimizi çok seviyor ve saygı duyuyoruz.
Cem Kılıç: Akademisyen olarak başta öğrencilerimiz olmak üzere, kitleler karşısında rahatlıkla konuşmaya alışkın insanlarız. Verdiğim bilgileri artık bir gazeteci, televizyoncu tarzıyla anlatmaya başladım. Ne var ki akademisyen kimliğimi hiçbir zaman kaybetmedim. İkisini birbirine karıştırmamak için mücadele veriyorum.

Televizyonculukta ikili olmak çok zordur, siz kendinizi uygun ikili görüyor musunuz?
M. Y. : Cem Hoca inanılmaz. Mutevazı, sıfır kapris… İkimizde de hırs yok, azim çok ve saygı var. Tabii bir de ikimizde de Ankaralılık var.. Hal böyle olunca; iyi anlaşıyor, yayınlarda aynı dili konuşuyoruz.
C. K. : CNBC-e’deki programa tam 3 senedir Melda Yücel’le devam ediyoruz. Melda Hanım artık bir sosyal güvenlik uzmanı sayılabilir. Ben bir cümle kurduğumda, izleyici sorusunu cevapladığımda yarım bıraktıklarımı tamamlayabiliyor.

Çalışma yaşamına dair konuları basit ve anlaşılır bir dille aktarıyorsunuz. Bu önceden üzerinde anlaştığınız bir tarz mı?
M. Y. : Yayıncılıkta hep buna dikkat ettim. Güncel olan, haber olan, izleyicinin hayatına dokunan izlenir. Her gün yaşayan ekonomiye dair, sektörel değişimlere dair en az 7-8 ayrı konuyu canlı yayında izleyicilerimize en yalın haliyle aktarıyorum. Bu işe yıllarınızı verseniz de; dersimi iyi çalışırım.
C. K. : Konumuz herkesi yakından ilgilendiriyor. Bu nedenle vatandaşı bilgilendirirken, kanun maddeleriyle süslü, anlatımı karmaşık, soğuk bir bürokratik üslupla konuşmamamız gerekir. Başlangıçta bu hataya çok düşüyordum. Zamanla programı birlikte yaptığımız arkadaşlarım ve beni izleyen eşimin de yardımıyla karışık olan konuları daha basit izah etmeye başladım.
Aynı zamanda yaklaşık 6 aydır Milliyet gazetesinde köşe yazarıyım. İçimde hep bir gazetecilik varmış. Bu konuda Fikret Bila’dan ve ekonomi servisindeki arkadaşlardan çok destek görüyorum.

Televizyon dışındaki günlük hayatınız nasıl geçiyor?
M. Y. : İkimiz de maraton koşuyoruz hem de hiç durmadan.. Hoca da ben de yayın bitince ailemize koşan karakterleriz. İki farklı şehir İstanbul-Ankara arası ortak zaman zor. Çok evcimenim; eşimle kızımla geçirdiğim zaman beni şarj ediyor.
C. K. : Aslına bakarsanız çok çalışıyorum. Gazi Üniversitesi’nde öğretim üyesiyim. Okul dışındaki zamanımı ise daha çok ailemle geçiriyorum. Ayrıca Galatasaray’ın maçlarını da kaçırmamaya çalışıyorum.
Zamanla tanınan bir yüz olan herkes gibi, vatandaşlarımız beni gördüğü zaman kendiyle ilgili soru soruyor. Onları cevaplamaktan, yol göstermekten çok keyif alıyorum.

Herkesin ortak sorusu: Emeklilik

Çalışan kesim en çok hangi konuları merak ediyor?

M. Y. : Emeklilik konusunu. OECD ülkeleri arasında en uzun mesaiyi yapan bizleriz. Ve tartışmasız bu çok çalışmanın ardından ilk ne zaman emekli olacağımızı soruyoruz. Ama çalışma hayatında, sosyal güvenlikteki değişim, kıdem tazminatından SGK ödemesine kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor.
C. K. : Çalışan kesimin en merak ettiği konu emeklilik oluyor. Ancak herkesin emeklilik tarihi farklı olduğundan biz kişiye özel sorulardan ziyade herkesi ilgilendirecek temel konular üzerinde durmaya çalışıyoruz.

Melda Yücel’den samimi röportaj

 

Bir önceki yazımız olan Türk-Ermeni ilişkilerine gençler ne yorum yapıyor? başlıklı makalemizde ermeni, hrant dink ve Hrant Dink cinayeti hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *