Mehmet Ağar tekrar cezaevine girecek

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, faili meçhul cinayetlerle ilgili soruşturma kapsamında hazırlanan iddianameyi kabul etmesiyle, davanın bir numaralı şüphelisi olan, dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar denetimli serbestlik hakkını da kaybetti.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı İnfaz Savcılığı, Ağar hakkındaki soruşturma ve kovuşturmayla ilgili kararları veren Muğla İnfaz Hakimliği’ne gönderdi. Muğla İnfaz Hâkimliği de, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un, “Denetimli serbeslik tedbiri uygulanmaya başlanmasından önce işlediği iddia olunan ve cezasının üst sınırı 7 yıldan az olmayan bir suçtan dolayı soruşturma veya kovuşturmaya devam edilmesi” şeklindeki düzenleme uyarınca Ağar hakkında verdiği denetimli serbestlik kararını kaldırdı. Ağar, Susurluk davası kapsamında Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nce yargılanmış ve cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak suçundan 5 yıl hapse mahkum edilmişti. Kararın kesinleşmesi üzerine Ağar, Aydın Yenipazar Cezaevi’ne konulmuştu. 1 yıl 4 gün cezaevinde kalan Ağar, 3. Yargı Paketi’ndeki düzenlemelerin ardından denetimli serbestlik hükümleri uyarınca geçtiğimiz Nisan ayında tahliye edilmişti. İnfaz kanunlarına göre, 5 yıl hapis cezası alan Ağar’ın 2 yıl cezaevinde kalması gerekiyordu.

Faili meçhullerden ‘gizli tanık’ çıktı

Ankara’da başlatılan faili meçhul cinayetlerle ilgili soruşturma kapsamında dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, Özel Harekât Daire Başkan Vekili İbrahim Şahin, eski MİT’çi Korkut Eken ve eski özel harekât polislerinin de bulunduğu 12 şüpheli hakkında, 3 Ekim 1993’te Altındağ Nüfus Müdürü Mecit Baskın’ı tasarlayarak öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle hazırlanan iddianame mahkeme tarafından kabul edildi.
Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 30 Eylül 1993’te kaçırılıp 3 Ekim 1993’te bulunan Altındağ Nüfus Müdürü Mecit Baskın’ın öldürülmesiyle ilgili, Mehmet Ağar, İbrahim Şahin, Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ziya Bandırmalıoğlu, Ayhan Akça, Ercan Ersoy, Seyfettin Lap, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Uğur Şahin ve Alper Tekdemir hakkında hazırlanan iddianameyi kabul etti.

Gizli tanık Ayışığı
İddianamede; Ağar, Eken, Şahin ve özel harekât polislerinin Susurluk davasında mahkum edildikleri anımsatıldı. İddianamenin en dikkat çekici bölümü ise faili meçhul cinayetlerle ilgili soruşturma sırasında bir gizli tanığın ifadesinin alındığının ortaya çıkması oldu. İddianamede, gizli tanık Ayışığı’nın ifadesine yer verildi. Gizli tanık Ayışığı, 2 Ocak 2011’de verdiği ifadesinde, Ercan Ersoy’u tanıdığını ve faili meçhuller soruşturması ile ilgili detaylı konuşmalar yaptığını anlattı. Konuşmalardan birinde, dönemin Altındağ Nüfus Müdürü Abdülmecit Baskın’ın o dönemde PKK terör örgütü üyelerine sahte kimlik verdiği, bu sebepten dolayı özel harekât polislerince ldürüldüğünü duyduğunu anlatan gizli tanık, Baskın’ın Kızılay’da o dönem ANAP milletvekili olan bir şahsı ziyaret ettikten sonra alındığını, eski özel harekâtçı polislerden Oğuz Yorulmaz ve iki özel harekat polisi tarafından götürülerek infaz edildiğini söyledi.
Ersoy’un, Baskın’ın infaz edildiğini kendisine bizzat söylediğini iddia eden gizli tanık Ayışığı, bu konuşmayı yaptıkları sırada Ersoy’un İzmir’in Bornova ilçesinde içkili bir restorantı bulunduğunu, söz konusu cinayetlerden devletin de haberi olduğunu, kendilerine bir liste verildiğini, isim belirtmemekle birlikte kendi üstlerinin bu cinayetlerden haberi olduğunu söylediğini anlattı.

Bir önceki yazımız olan Türkiye'de Tanık Koruma sistemi nasıl yapılacak? başlıklı makalemizde gizli tanık, Gizli Tanık uygulaması ve tanık koruma hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *