Mehmet Öz karadutu öneriyor

Dünyaca ünlü doktor Mehmet Öz diyabet, kolesterol ve kalp hastalıklarına karşı karadut tüketimini önerdi.

ABD’nin en çok izlenen sağlık programının sunucusu Doktor Mehmet Öz, yeni “süper yiyecek”in karadut olduğunu açıkladı. Öz, önceki gün yayınlanan programında karadutun hem diyabet, kolesterol ve kalp hastalıklarına karşı mücadelede yararlı olduğunu, hem de kilo vermeye yardım ettiğini söyledi. Öz’e göre yüksek ölçüde lif, protein ve aktioksidan bulunduran karadutun artıları şöyle:
ÇAYI DA İÇİLEBİLİR
– Diğer meyvelerin yarısı kadar şeker içermesinin yanı sıra şekerin sindiriminin önüne geçiyor. Bu sayede diyabeti önlediği düşünülüyor.
– İçerdiği aktioksidanlar kalbi koruyor.
– Sadece bir kabın üçte birini dolduracak kadar karadut, dört gram protein içeriyor.
– Yine bir kabın üçte birini dolduracak kadar karadut, günlük lif ihtiyacının yüzde 20’sini karşılıyor.
– Mevsimi olmadığında karadut çayı içmek ya da kurutulmuş karadut yemek de aynı etkiyi veriyor.

—–

NASA “deprem adası”nın fotoğraflarını yayınladı
ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Pakistan’da geçtiğimiz günlerde gerçekleşen 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından beliren adayı görüntüledi. Yaklaşık 500 kişinin öldüğü depremin ardından ülkenin açıklarında 3 kilometre genişliğinde bir ada ortaya çıkmış, uzmanlar adanın kısa süre sonra yeniden suya batacağını söylemişti. Kurum fotoğrafları ‘Earth Observing-1’ adlı uydusu aracılığıyla, geçtiğimiz 26 Eylül tarihinde çekti. NASA ayrıca bölgenin 17 Nisan tarihli bir fotoğrafını da yayınladı. Bu fotoğrafta da adanın henüz ortada olmadığı görülüyor.

—–

Hava yastıkları aracı koruyacak
Otomobil endüstrisi son güvenlik önlemi olarak araçların dışına yerleştirilecek “hava yastıkları”na hazırlanıyor. Kazaların minimum hasarla atlatılmasını amaçlayan hava yastıklarının 2020 yılına kadar kullanılacağı tahmin ediliyor. Radar ve kamera sistemiyle çalışan sistem, çarpışmayı tahmin edip hava yastıklarını devreye sokuyor.

Bir önceki yazımız olan Sigara ile kalp hastalıkları arasındaki ilişki başlıklı makalemizde Çevresel, genetik ve kalp hastalıkları hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *