Mastektomi Operasyonu’na Angelina katkısı!

Oscar ödüllü ABD’li aktrisin geçtiğimiz aylarda meme kanseri riski nedeniyle mastektomi operasyonu geçirmesi yeni bir akım başlattı. İngiltere’de mastektomi yaptıran kadınların oranı yaklaşık 4 kat arttı.

Dünyaca ünlü aktris Angelina Jolie’nin meme kanseri riski nedeniyle mastektomi operasyonu geçirerek iki memesini aldırması kadınlar arasında bu operasyonun ‘popülaritesini’ artırdı. Ancak İngiltere Göğüs Enstitüsü’nden Profesör Kefah Mokbel, birçok kadının Jolie kadar risk taşımamasına rağmen gereksiz yere bu operasyonu geçirdiğini söyledi.
Mokbel’e göre, kadınlar Jolie’nin mastektomi operasyonu geçirdiğine dair itirafının ardından operasyondan eskisi kadar korkmamaya başladı.
Jolie gibi riskli kanser geni BRCA1’i taşıyıp taşımadığını öğrenmek için doktorlara koşan kadınlar yapılan test oranını yüzde 67 artırdı. Jolie’nin itirafından sonra yaşanan bu yüzde 67’lik artış Mokbel’e göre korkutucu boyutta. Doktor, sadece İngiltere’de mastektomi yaptıran kadınların oranının o tarihten bu yana 4 kart arttığına dikkat çekti.

‘Bana da operasyon yapın’
Bu operasyonun gerekli olmayan durumlarda yapılmasının tehlikeli olduğunu söyleyen Mokbel, kadınların kendisine, “Bana da Angelina Jolie’nin yaptırdığı operasyondan yapın” dediğini anlattı. Kendisinin gereksiz operasyonları yapmadığını belirten Mokbel’e göre birçok doktor bu operasyonu yapmaktan çekinmiyor. Jolie’nin taşıdığı BRCA1 geni meme kanseri riskini yüzde 80 oranında taşıdığını gösteriyordu. Aktris New York Times gazetesine yazdığı makalede mastektomi operasyonu geçirerek iki memesini birden aldırdığını açıklamıştı.

Anastacia da önlem aldı

ABD’li şarkıcı Anastacia da Jolie gibi iki memesini birden aldırdı. Meme kanserine yakalanan şarkıcı, Temmuz’da hayranlarına kanseri yendiğini söylemişti. Kanseri yeniden nükseden şarkıcı mastektomi operasyonu geçirdi.

Bir önceki yazımız olan Mehmet Öz karadutu öneriyor başlıklı makalemizde doktor mehmet öz, dr mehmet öz ve hava yastıkları hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *