Marmaray hakkında her şey

Dün gerçekleşen gazeteci buluşmasında Marmaray’ın 1 Kasım itibariyle kullanıma açılacağı bilgisini veren Yıldırım, aslında projeyi daha önce bitirmeyi hedeflediklerini ancak arkeolojik kazılar nedeniyle gecikme yaşadıklarını kaydetti. Yıldırım, “İşi uzattık. 2013’te ancak bitirebildik. Biz arkeologlara bıraksak bu projeyi 2023’te bile bitiremezdik. Kusura bakmasınlar. Şimdi kazıyorlar, efendim burası 18. yüzyıl. Biraz daha kazıyorlar 17 , 16, 15. yüzyıl… Biraz durun kardeşim. Durdurma noktası yok bunun. Neyse sağolsunlar belirli bir fikir edindikten sonra müsaade ettiler” dedi.
Marmaray’ın entegre ulaşım sistemleriyle aynı anda bitirmeyi de planladıklarını ancak yüklenici firmayle ilgili sıkıntı nedeniyle bunu gerçekleştiremediklerini anlatan Yıldırım, “Bu projenin ilk olma özelliği, hem toplu taşıma hem şehirler arası hem de ülkeler arası yolcu ve yük taşıma trenlerinin geçişine imkan veren bir proje olması. Diğer entegrasyonların devreye girmesiyle 2020 yılına kadar Marmaray da dahil raylı sistem ağı 450 kilometreyi bulmuş olacak” diye konuştu.
Marmaray’ın denizin içinden geçmediğini de hatırlatan Yıldırım projeyle ilgili şu bilgileri paylaştı; “Deniz tabanın da altında yeri hazırlanmış üzerinde 2- 2,5 metrelik bir örtü bulunan bir yapıdan bahsediyoruz. Denizin dibine indiğinizde Marmaray’a ilişkin herhangi bir emare yok. Deprem olduğunda zemindeki plak sağa sola hareket ediyor. Marmaray hareket eden plakla beraber yatay vaziyette hereket edecek. Ne riski var bağlantı yerlerinde bozulma olabilir, segmentler arasında sızdırmazlık contalarında sorun çıkabilir… Onun dışında bir yıkılma yok, çünkü çarpraz bir hareket yok. Ama Kozyatağı ve Bostancı’daki dikey yapılar gökdelenler daha büyük risk altında. Doğal olarak daha emniyetli. Asıl önemli olan kara ve deniz tünelleri arasında bir sorun çıkmaması.”

Marmaray projesi

Marmaray projesi

Deprem radarları treni durduracak
Marmaray Proje Kontrol Şefi Zeynep Sindal Buket de Marmaray ile ilgili deprem, yangın ve su baskını risklerine karşı ne gibi önlemlerin alındığını anlattı. Saatte 75 bin yolcunun geçmesi planlandığı için projede her türlü emniyetin sağlanmış olması gerektiğini kaydeden Buket, şunları söyledi: “Sismik konularda depremsellikle ilgili çok ciddi çalışmalar yapıldı. Depremde önemli olan zeminin sağlam olmasıdır. Çok fazla iddia var. Yapılan bütün jeolojik sondajlarda deniz tabanında sıvılaşma riskine sahip bir bölge tespit edildi. Bu sıvılaştırma oluşturabilecek olan zeminin iyileştirilmesi yapıldı. Özel çimento enjeksiyonlu kolonlar yapıldı. Bu zemin taşlaştırıldı. Çimento enjeksiyonlu basınçlı kolonlarla bu tüplerin altında sertleştirilen kayaya dönüştürülen bir zemin oluşumu sağlandı. Deprem hareketini algılar algılamaz Kandilli’deki Deprem Enstitüsü’ne ve ana kumanda merkezine sinyal gönderecek radarlar yerleştirildi. Hatta bir tren varsa o trenin en yakın istasyona geri döndürülmesi hedefleniyor.”
Sidal, acil durumlar için tüplerde yürüme bantları da oluşturulduğunu kaydederek, “Diyelim ki bir tünelde bir acil durum oldu. Yangın gibi herhangi bir acil durum senaryosu. Bu durumda o tünelin tahliyesi için 1,5 metre genişliğinde yürüme bantları var. Yolcular bu yürüme yollarından diğer tünele intikal edebilecekler. Orası zaten güvenli alan” dedi.

Sayılarla Marmaray

Toplam Hat Uzunluğu: 76,3 km
– Yüzeysel Metro Kesim Uzunluğu: 63 km
– Yüzeysel İstasyon Sayısı: 37 adet
– Demiryolu Boğaz Tüp Geçiş Kesimi Toplam Uzunluğu: 13,5 km
– Delme Tüp Tünel Uzunluğu: 9,8 km
– Batırma Tüp Tünel Uzunluğu: 1,4 km
– Aç-Kapa Tünel Uzunluğu: 2,4 km
– Yer altı İstasyon Sayısı: 3 adet
– İstasyon Boyu: (en az) 225 metre
– Bir Yönde Taşınacak Yolcu Sayısı: (saatte tek yöne) 75 bin
– Maksimum Hız: 100 km/saat
– Ticari Hız: 45 km/saat
– Tren Sefer Sayısı: 2-10 dakika
– Araç(vagon) Sayısı: 440 adet
– Ortalama İstasyon Aralığı: 1,9 km
Tüp Tünel Uzunluğu: 1,387 m
– Şehirler arası çalışan trenlerle transfer noktası: 8
– Şehiriçi çalışan metro hatları ile bağlantılar: 4
– Maksimum Hız: 100 km/saat
– Ticari Hız: 45 km/saat

Bir önceki yazımız olan Ensonhaber'in Hürriyet'e savaş açması başlıklı makalemizde en saçma ensonhaber manşetleri, en son haber ve en sonhaber resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *