Marmaray bu yıl, kardeşi tüp geçit 2015’te ‘devrede’

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, demiryolu projesi Marmaray’da sona yaklaşıldığını, hemen güneyindeki tüp geçitin de tamamlanmasıyla İstanbul’un trafiğinin rahatlamasına büyük katkı sağlayacak iki projenin hayata geçirileceğini kaydetti. NTV’de konuşan Yıldırım, Marmaray’a kardeş diye nitelendirilen tüp geçitle ilgili bilgi verdi. Yıldırım, “Tüp geçit projesinde Haydarpaşa limanından girip Sarayburnu’ndan çıkan bir güzergah var. Bu tüp geçit Marmaray’ın kardeşi dediğimiz proje. 2015 sonuna kadar tüp geçidi açacağız. Marmaray kutu gibi 2 gözden oluşuyor, bir gidiş bir geliş. Tüp geçit altlı üstlü, alttan gidişi var, üstten geliş var. Bugün İstanbul’un 1 numaralı konusu trafiğidir. Gerek Marmaray gerekse bu 2. tüp geçit İstanbul’un trafiğinin rahatlamasına büyük katkı sağlayacak” dedi.
Hızlı trenin zemini
Ankara-İstanbul hızlı tren projesinin zor bir proje olduğunu söyleyen Yıldırım, “Zeminle ilgili bazı sıkıntılarımız var. Onları çözersek yılsonuna kadar orayı da açmış olacağız” dedi.
Bakan Yıldırım 3. köprüyle ilgili olarak da şu bilgileri verdi: “3. köprüyle ilgili bilindiği gibi 29 Mayıs’ta temel atıldı, çalışmalar planlandığı gibi gidiyor. Köprünün hem Anadolu hem Avrupa yakasında ayakları yapılıyor. Ayaklar yükselmeye başladı. Köprüden sonra devam edecek yolun izi belli oldu.
Geçen basında da uydudan gözükmeye başladı diye bir haber vardı. Özetle proje planladığımız gibi gidiyor, hatta bir miktar da önde gidiyor. 2 yılda köprü artı yollar dünyada bir rekordur, bu çok büyük bir başarı. Bunu daha fazla sıkıştırmanın da bir anlamı yok.”

‘İnternet hem ilaç hem de zehir gibi’
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Torba yasa gibi bir hazırlığınız var, internet suçlarında yeni tanımlar gibi hazırlıklar var, bu ne aşamada?” sorusuna şu yanıtı verdi:
“Meclis açıldığında bu konuda bir hazırlığımız var doğrudur, bu yasayı gündeme getireceğiz. Bu yasada en önemli konu, gelişen internet. İnternet 10 kat gelişti. İnternet ilaç gibi. İnternet aynı zamanda zehir gibi. Her güzel şeyin olumsuz yanı da var. O yüzden internetin daha yaygın kullanılması özgür kullanılması, bu arada yasal boşluklar oluyor. Hukuki altyapısı yok. Dünyada da yok. Burada oluşan mağduriyetleri nasıl aşacağız? Bir çerçeve oluşturacağız, tanımlar yapmamız lazım. Somutlaştırmak yerinde olur. Sizin adınıza biri bir hesap açıyor, her türlü hakareti yapıyor, sonra farkına varıyorsunuz. ‘Ver hesabını’ diyorsunuz, benim haberim yok diyor. Bu düzenlemenin amacı bu ve buna benzer olayları düzeltmek. Türkiye dışından ülkemize yönelik faaliyette bulunanların uyacakları kural ve kaideleri, tedbirleri içeriyor.”

Bir önceki yazımız olan Türkiye'de bakım sigortası şart! başlıklı makalemizde bakım sigortası, bakım sigortası ne demek ve bakım sigortası nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *