Mark Zuckerberg’in karısı ve köpeği

Zenginlik, biz fanilere (fakir demeye dilim varmadı) doğal gözükmeyen pek çok lükse birkaç deste banknot kadar uzak olmak demek. Ancak bir aksiyonun alınabiliyor olması onun yapılması için yeterli neden mi? Yanıt çok basit: Evet.
Zuckerberg de aynen benim gibi düşünüyor olmalı. Bu nedenle lüks malikanesinin etrafındaki tüm gayrimenkulleri üzerine geçirmesine şaşmamak gerekiyor.
Durumu özetlemek gerekirse; Facebook milyarderi, Palo Alto’daki evini çevreleyen diğer 4 evi satın aldı. Bu evler Zuckerberg’e 30 milyon dolara mal oldu. Evlerin en büyüğünün (900 metrekare) 14 milyon dolara gittiğini, Mark’ın 1700 metrekarelik kendi evinin 7 milyon dolar ettiğini de ekleyeyim.
Google kurucusu Larry Page de birkaç yıl önce benzer alımlarda bulunmuştu. Ancak onun yegane amacı evini büyütmekti. Zuckerberg ise tüm bunları istemediği bir komşuya set çekmek için yapmakta.
Evet, alınan bilgilere göre yüksek profil bir yazılım mühendisi Mark’ın komşularından birinin evini kişisel pazarlama taktiği olarak satın almak istedi. Facebook kurucusu da bu durum kulağına geldikten sonra parasına kıyarak tüm komşu evlerin ev sahibi konumuna geçti. Eski sakinler ise aynı evlerde yaşamaya devam etmekte.

İronik bir hafta
Uzun lafın kısası, Mark Zuckerberg özel hayatını kendi istediği gibi şekillendirmek için radikal yollara sapabiliyor. Buna çok hakkı da var tabii ki. Ancak kabul edelim; bu aksiyonların Facebook’un önemli bir gizlilik ayarını sessiz sedasız kaldırıp kullanıcı özel hayatlarını (yine) hiçe saydığı bir haftaya gelmesi kaderin kötü bir oyunu değil.

Facebook aramasında saklanma dönemi bitiyor!

“Artık beni Facebook’ta kim arayabilir?” derdi sona eriyor. Çünkü yanıt, herkes! Bloklamadığınız her Facebook kullanıcısı sizin profilinize ulaşabilir. Artık kullanıcılar profil gizlilik ayarlarını manuel olarak yapmak zorunda. Tek klik ile Facebook aramasından muaf olma dönemi kapanıyor.
Bu yeni dönemde hakkında kısmındaki bilgileri arkadaşlara ya da sadece size görünecek şekilde tek tek ayarlamayı ertelemeyin. Eski Facebook duvarı paylaşımları için ise gizlilik ayarlarını toptan değiştirmek neyse ki mümkün. Ancak unutmayın, profil ve kapak fotoğrafları her zaman kamuya açık.
Israrcı takipcileri olan kişiler için (kısaca sapık diyoruz) ise Facebook daha tehlikeli bir yer haline geldi. Bloklamak kesinlikle çare değil. Yeni bir profil açıp saplantı yaptığı kişiyi bulmak gibi eylemler sapıklığın ne yazık ki şanından geliyor.

 

Patrick Özdemiroğlu

Bir önceki yazımız olan Polisin elektroşoku dehşet saçabilir! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *