Mandela cenazesindeki akıl hastası çevirmen

Güney Afrika’nın efsanevi lideri Nelson Mandela için düzenlenen törende anlamsız el kol hareketleri yaparak skandala neden olan çevirmen, bir akıl hastanesinde tedavi altına alındı. BBC’nin haberine göre, salı günü eşi Siziwe Jantie tarafından şizofreni atağı geçirdiği gerekçesiyle Johannesburg yakınlarındaki bir psikiyatri kliniğine götürülen Thamsanqa Jantjie, tedavi için hastaneye yatırıldı. Siziwe Jantie, The Star gazetesine yaptığı açıklamada, anma töreninden sonraki birkaç günün kendileri için çok zor geçtiğini ve atak geçirmemesi için 34 yaşındaki eşine destek olmaya çalıştıklarını belirtti. Siziwe, eşinin anma törenine katılmak için ilaç tedavisini aksattığını da öne sürdü.

‘Şizofrenim’ demişti
5 Aralık’ta hayatını kaybeden Mandela için geçen hafta düzenlenen tören sırasında aralarında ABD Başkanı Barack Obama ve Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma’nın da bulunduğu dünya liderlerinin konuşmalarını işitme engelliler için işaret diline çevirmekle görevlendirilen Jantie, hiçbir anlam ifade etmeyen el kol hareketlerinde bulunduğu için sahte çevirmenlikle suçlanmıştı. Yerel bir gazeteye açıklama yapan Jantjie, şizofreni hastası olduğunu itiraf etmiş, tören sırasında halüsinasyonlar görüp sesler duymaya başladığını söylemişti. Afrika Ulusal Kongresi (ANC), Jantjie’nin daha önce de birçok kez çevirmen olarak görev yaptığını belirtirken, Güney Afrika İşitme Engelliler Federasyonu Sözcüsü Andries van Niekerk, tören sırasında yaşananları kabul edilemez olarak nitelemişti. Olayın ardından soruşturma başlatılırken, Jantie’yi görevlendiren firmanın sahibi kayıplara karıştı.

Bir önceki yazımız olan Ensonhaber'in Hürriyet'e savaş açması başlıklı makalemizde en saçma ensonhaber manşetleri, en son haber ve en sonhaber resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *