Malala Yusufzai 16 yaşında kahraman

Pakistan’da kızların eğitimini savunduğu için Taliban’ın başından vurduğu 16 yaşındaki aktivist Malala Yusufzai, sosyal medya ve Batı basınında bu yılki Nobel Barış Ödülü’nün favorisiydi. Henüz 11 yaşındayken İngiliz yayıncılık kuruluşu BBC için Pakistan’da Taliban yönetimi altındaki hayatı anlatan bir blog yazan Malala, saldırının ardından tedavi için İngiltere’ye götürülmüş ve mucizevi bir iyileşme gerçekleştirmişti. Malala o günden beri Birleşmiş Milletler’de konuşma yaptı, sayısız ödülü kucakladı, ABD gezisinde gazeteci Christiane Amanpour ve TV programcısı Jon Stewart’ı “büyüledi”. Ancak Malala’nın Batı’da bu kadar öne çıkarılması ülkesinde ters etki yarattı. Taliban karşıtı aktivistler bile Malala’ya sıcak bakmıyor, cesur kızı alkışlayanlar da bunu gizli yapmak zorunda kalıyor. Pakistan’daki İslamcı partiler koaslisyonu Camiat Ulema-e-İslam’ın lideri Maulana Samiul Hak, tepkilerin nedenini “Batı, Malala’yı kaçırdı” diye açıklıyor. Genç kız birçok kişi tarafından “küresel komplo”, “Batı’nın kötülüklerinin sembolü” olarak görülüyor. Facebook’ta “CIA ajanı Malala’dan nefret ediyoruz” adlı bir grup bulunuyor. Bazıları ise ‘vurulma olayının sadece İngiltere’ye taşınmak için düzenlemiş bir tezgah olduğunu’ söylüyor. Malala’nın yaşadığı Svat Vadisi’ne giden Reuters muhabiri de çarpıcı izlenimler aktarıyor. Muhammed adlı bir esnaf, “Malal dünyada Pakistan’ın adını kötülüyor” diyor. Üç kere suikast atlatan, Taliban karşıtı bir örgütün lideri Zahid Han ise “Neredeyse ölüyordum. Kimse beni onurlandırmadı” yorumunu yapıyor. Malala’nın okulunda da adı anılmıyor. Okul müdürü Nergis Bibi, bunu “Kızların o gün yaşanan travmayı unutmasını istiyoruz” diye açıklıyor. Malala’nın babasının arkadaşı Ahmet ise “Hâlâ Malala’dansa Taliban’ı tercih ettiğini söyleyenler var. İnsanlar bazen asla öğrenmiyor” diyor. Taliban ise Malala’yı tehdit etmeye devam ediyor. Malala’nın yeni kitabının satıldığı yerlere saldırı düzenleyeceklerini açıklayan örgüt, dün de Nobel’i kaybetmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Nobel’i neden kaybetti?

Nobel Barış Ödülü için Malala Yusufzai’yi favori gösterenler yanıldı. Henüz ödül açıklanmadan önce dile getirilen en büyük itiraz, reşit olmayan Malala’ya ödül verilmesinin etik sorunlar yaratacağı idi. 16 yaşındaki aktivistin kazanmasını destekleyenlere göre ise asıl neden Nobel Barış Ödülü’nün “ideolojik” olması. Batı basınındaki birçok yorumcu ve sosyal medya kullanıcısı da “ABD Başkanı Barack Obama ve Avrupa Birliği gibi tercihlerle giderek prestijini yitiren ödülün Malala’ya yakışmadığı” yorumunu yaptı.

 

Bir önceki yazımız olan Kurban tatili işkenceyle başladı! başlıklı makalemizde bayram trafiği, istanbul trafiği ve Kurban Bayramı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *