‘Maksimum desteği vereceğiz’

Ekonomi Bakanı Çağlayan, Tataristan’daki iş forumunda helal gıda için işbirliği çağrısında bulundu. Çağlayan iki ülke arasındaki ticaretin rahatlıkla 5 milyar dolar olabileceğini bildirdi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek için için gittiği Tataristan’da “helal gıda” konusunda işbirliği yapma çağrısında bulundu. Çağlayan, “20 milyondan fazla Müslümanın yaşadığı bu bölgede, helal gıda konusunda sizlerin de bu gayreti göstereceğinize inanıyorum” dedi. Tataristan’ın başkenti Kazan’a giden Çağlayan, burada Teknopark Khimgrad, IT Park ve Kazan Kremlin ziyaretlerinde bulundu. Çağlayan, Tataristan – Türkiye İş Forumu’nda yaptığı konuşmada iki ülkenin ticaret hacminin artırılması çağrısında bulunarak şunları kaydetti:
“Türk ve Tatar halkı çok eskiye dayanan iki dost taraf. Dünyanın her tarafını fellik fellik dolaşan biriyim. Bu ülkedeki tabloyu her ülkede göremezsiniz. Buradaki kalabalık toplantı, gelecekte çok daha fazla işbirliği yapacağımızı ortaya koyuyor.“

2 milyar dolar yatırım
Türk firmalarının dünyada yaptığı doğrudan yatırımların 25 milyar dolar olduğu bilgisini veren Bakan Çağlayan, bunun 2 milyar dolarının Tataristan’a yapılmasının, Türk işadamlarının Tataristan’a verdiği önemin göstergesi olduğunu kaydetti.

20 milyon Müslüman
Şu anda dünya ekonomisinin ciddi sıkıntılar içinde olduğunu hatırlatan Bakan Zafer Çağlayan, şunları söyledi:
“Böyle bir ortamda Türkiye ve Tataristan böylesine önemli bir başarıyı birlikte başarıyoruz. Türkiye-Tataristan arasındaki ticaret hacmi rahatlıkla 5 milyar dolar olabilir. 20 milyondan fazla Müslüman’ın yaşadığı bu bölgede, helal gıda konusunda sizlerin de bu gayreti göstereceğinize inanıyorum. Bu konuda burada birlikte çalışacağımızı, Tatar işadamlarının da bu konuyu bir kez daha değerlendirmesini umuyorum.”

‘Maksimum desteği vereceğiz’
Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov dünkü konuşmasında şunları kaydetti:
Geçen yıl İstanbul, Ankara, Bursa ve Eskişehir’i ziyaret ettim. Karşılıklı işbirliğimizin yüksek seviyede gelişmesinden memnunum, fakat daha da geliştirmemiz gerekiyor. Tataristan’da yatırımlarını gerçekleştirmek isteyen Türk girişimcilere maksimum desteği vereceğiz.”
Ziyaret kapsamında, Türkiye İhracatçılar Meclisi ile Tataristan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı arasında işbirliği anlaşması, Kalibre Boru ile Tataristan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı arasında Niyet Beyanı ve Hayat Group, Euro Group ve Naberejniye Çelni Belediyesi arasında Protokol (Naberejniye Çelni’de yapılacak 5000 konut, AVM ve oteli kapsayan Sunrise City Projesi) imzalandı.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *