Mahsun Kırmızıgül ‘Mucize’ yorumu

Mahsun Kırmızıgül, ‘Beyaz Melek’, ‘GüneşiGördüm’ ve ‘New York’ta Beş Minare’nin ardından dördüncü filmi ‘Mucize’ ile sinemaseverlerle buluşacak.

Yapımcılığını Murat Tokat’ın üstlendiği filmde Talat Bulut, Tansel Öngel, Ali Sürmeli, Erol Demiröz, Erdem Yener, Meral Çetinkaya, Mahsun Kırmızıgül, Metin Yıldız ve Nazmi Kırık gibi     isimler rol alıyor.

GERÇEK BİR HİKAYE…
Kırmızıgül’ün 1980’li yıllarda yaşanmış gerçek bir hikayeden yola çıkarak senaryolaştırdığı film, fakirliğin hüküm sürdüğü yıllarda, okumayı bekleyen yüz binlerce çocuğun ve öğretmenlerin hikayesini anlatıyor. 1960’lı yıllarda darbe döneminde geçen film, Egeli bir köy öğretmeninin Anadolu’nun ücra bir köşesine, bir Zaza köyüne sürgüne gidişini konu ediniyor.

ZOR ŞARTLARDA ÇEKİLDİ

Çekimleri İzmir Foça, Uşak, Kars ve Kağızman’a bağlı bir köyde gerçekleştirilen film; zaman zaman ekibi zorladı.
Mahsun Kırmızıgül, yaşadıkları zorlukları şöyle anlattı: “160 kişilik ekiple, her gün 5 saatlik yol yaparak 2 bin 400 metre  rakımdaki çekim mekanına ulaştık. Çok yıpratıcı ve insanın iliklerine işleyen bir soğuk vardı. -38 derecede çok sert bir iklimde çekimler yaptık. Bu mevsim şartları nedeniyle ‘Mucize’ beni en çok yoran filmim oldu.  Ama çıkan sonuç, bütün yorgunluklara değdi.”

RAKAMLARLA FiLM

-Çekimler, 3 ayrı mevsimde yapıldı.
– 160 kişilik ekip, her gün 5 saatlik yol yaparak 2 bin 400 metre rakımda Kağızman’a bağlı bir dağ köyünde çekimleri tamamladı.
– Yazın 40 derecede yapılan çekimler, kışın -38 dereceyi bulan sert soğuklarda yapıldı.
– Hazırlıklar 6 ay sürdü, çekimler 11 haftada bitti.
– Döneme ait dekor, kostüm ve döküman çalışmalarına referans olması için 5 binin üzerinde fotoğraf tarandı.
– Boyut Film, 2 yıl süren prodüksiyon çalışması gerçekleştirdi.
– 60’lı yıllar için 7 bin parça özel kostüm dikildi.
– Erkek oyuncular, çekimlere başlamadan 5 ay önce saç ve sakallarını uzattılar.
– Resim kalitesinin ön plana çıktığı geniş perde filmlerinde 2:35.1 formatı kullanıldı. Kırmızıgül ilk kez 35 mm.  negatif kullanmayarak filmini dijital kamerayla çekti.

Bir önceki yazımız olan Erkan Kolçak Köstendil ve Elena Viunova Yağmur Kıyamet Çiçeği filmini anlattı başlıklı makalemizde Elena Viunova, Erkan Kolçak Köstendil ve Trabzon hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

2 Responses

  1. January 5, 2015

    […] Mahsun Kırmızıgül ‘Mucize’ yorumu […]

  2. January 20, 2015

    […] Mahsun Kırmızıgül ‘Mucize’ yorumu […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *