Magnum fotoğrafları İstanbul Modern’de

Normandiya Çıkarması ve Vietnam Savaşı’nın dünyayı etkileyen karelerinden Che ve Dali’nin portrelerine uzanan tarihi Magnum fotoğrafları, İstanbul Modern’de sergilenmeye başlandı.

“Dünyayı değiştirmek istiyorsanız, boynunuza asılı bu harika küçük kutuyu kullanabileceğinizi epey erken keşfettim,” diyen fotoğrafçı Philip Jones Griffiths, bu sözü boşuna söylemiyor. ABD’li askerlerin propagandaları dışına çıkıp, ilk kez Vietnamlı sivil bir kurbanı görüntüleyen fotoğrafçı, bu karesiyle ABD – Vietnam savaşının gidişatını doğrudan etkiledi. En az bu tarihi kare kadar kıymetli fotoğraflar, çekilme süreçlerini gösteren kontakt baskılarıyla birlikte İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi’nde bugünden itibaren 2 Ağustos’a dek sergilenmeye başlandı.
Siyasi ve sosyal tarihi değiştiren kareler ve dünyaca ünlü isimlerin unutulmaz portreleri, bir araya gelmesi oldukça zor bir seçkiden oluşan ‘Magnum – Kontakt Baskılar’ sergisi, dünyanın en prestijli fotoğraf ajanslarından Magnum Photos’un bugüne dek düzenlenen en kapsamlı sergisi. Bilinen en iyi savaş fotoğraflarından olan Normandiya Çıkarması’ndan fotoğrafçı Robert Capa’nın kareleri, Che’nin, Dali’nin ve Margaret Thatcher’in portreleri, 11 Eylül’de İkiz Kuleler’in yıkıldığı arka planda güneşlenen gençlerin görüntüleri bu efsane karelerden sadece birkaçı.
Magnum fotoğrafçıları Henri Cartier-Bresson, Robert Capa, Elliott Erwitt, Eve Arnold, Josef Koudelka, Rene Burri’nin aralarında bulunduğu 58 fotoğrafçının 133 çalışmasını bir araya getiren serginin eş küratörlüğünü Lorenza Bravetta ve Gabriele Accornero yapıyor.

Bir kare öncesi
İstanbul Modern Fotoğraf Bölümü’nden Sena Çakırkaya’nın fotoğrafın gizli defteri dediği ‘kontakt baskılar’ fotoğrafların editlenmemiş, görme şansı bulmadığımız hallerini göz önüne seriyor. Bu durum yüzlerce kareden seçilmiş dünyaca ünlü fotoğrafların aslında nasıl çekildiklerini de gösteriyor.

FİSUN YALÇINKAYA

Bir önceki yazımız olan Ruhumun Aynası dizisi kitap oldu başlıklı makalemizde ruhumun aynası, ruhumun aynası dizisi ve ruhumun aynası kitap hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *