Mısır’da darbecilerden intikam girişimi

 Mısırlı güvenlik güçleri, devrik lider Muhammed Mursi destekçisi olduğu bilinen Kirdase kasabasına şafak baskını düzenledi. Baskın, geçtiğimiz 14 Ağustos’ta kasabadaki bir karakolda 11 polisin ölümüne neden olan saldırının ardından geldi.

Mursi yanlılarının düzenlediği düşünülen saldırının intikamını almak için bölgeye giden güvenlik güçleri, kasabaya yerel saat ile 05.30’da zırhlı araçlar ve helikopterlerle girdi. Bölge sakinleri, karakol baskınında yer alanları arayan polisi makineli tüfeklerle ateş açarak karşıladı. Polisin militanlarla girdiği çatışmada yaralanan Giza Emniyet Müdür Yardımcısı Tümgeneral Nebil Ferac kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Kasabada 48 kişi de gözaltına alındı.

Karakol baskını ile ilgili 140 kişinin arandığını belirten polis, sokağa çıkma yasağı saatine denk geldiği için şüphelileri kapı kapı dolaşarak yakaladı. Güvenlik güçleri, Müslüman Kardeşler liderlerinden ve Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Başkan Yardımcısı İsam El Aryan ile El-Cemaat’ul İslamiye liderlerinden Asım Abdülmacid’in bulunduğu öne sürülen bir eve de baskın düzenledi. 200 kişiden oluşan özel harekat ve çevik kuvet ekiplerinin katıldığı operasyona ordu da destek verdi.

Operasyon sırasında 4 polis de yaralandı. İçişleri Bakanlığı sözcüsü Hani Abdel ise, “Güvenlik güçleri Kirdase’yi terörist ve suçlulardan temizleyene kadar durmayacak” dedi. Öte yandan yüzlerce polisin düzenlediği baskından sadece saatler önce kasabada dev bir gösteri yapıldı. Binlerce kişi, “Kahrolsun Sisi” sloganları atarak Mursi’yi deviren General Abdulfettah El Sisi’nin görevi bırakması çağrısında bulundu. 14 Ağustos’ta karakola düzenlenen baskın, Mursi destekçilerine karşı Kahire’de yapılan ve yüzlerce kişinin öldüğü müdahalenin ardından gelmişti.

Bir önceki yazımız olan Fatih Sultan Mehmet köprüsü beşik gibi! başlıklı makalemizde Fatih Sultan Mehmet, Fatih Sultan Mehmet köprüsü ve İBB hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *