Mısır karma sisteme geçebilir

Mısır’da askeri darbenin ardından yeni anayasa yapmakla yükümlü olan komisyon, güçler ayrılığını esas alan bir karma sistem kurmakta karar kıldı. Mısır’ın tekrar diktatör tarafından yönetilen otoriter bir sisteme dönüş yapmaması için komisyon üyeleri başkanlık sistemini esas alan ama güçler ayrılığını muhafaza eden bir model üzerinde anlaşmak üzere.
Komisyonun Mısır’ın demokratik yollarla başa gelen ilk lideri Muhammed Mursi aleyhine düzenlenen gösterileri organize eden Tamarod hareketine bağlı olan üyesi Muhammed Abdülaziz, “Devlet güçleri arasındaki dengeyi ve ayrımı korumak zorundayız, böylece hiçbiri diğerinin kontrolünü ele geçiremez” dedi. Henüz hazırlık aşamasında olan ve komisyon üyelerinin yüzde 75’nin onayına ihtiyaç duyan sisteme göre, parlamentonun üçte ikisi cumhurbaşkanının görevden gitmesi için referandum kararı alabilecek. Referandumda ‘hayır’ oyu çıkarsa cumhurbaşkanı, ‘evet’ çıkarsa parlamento görevden ayrılacak. Aynı durum cumhurbaşkanı için de geçerli. Cumhurbaşkanı da parlamentonun tasfiyesi için referanduma gidebilecek. Referandumda cumhurbaşkanı destek alırsa parlamento tasfiye olacak, aksi takdirde cumhurbaşkanı görevden gidecek. Bu sistemin parlamentoya ve cumhurbaşkanlığı makamına farklı güçlerin egemen olması durumunda yaşanacak anlaşmazlıkların önüne geçeceğini söyleyenler olsa da siyasi sistemde istikrarsızlığa sebep olabileceğine dair görüşler de var.

Diğer yandan komisyon sözcüsü Muhammed Salmavi, ülkenin İslam yasalarına göre yönetildiğini belirten anayasanın ikinci maddesinin yürürlükte kalacağını söyledi. Komisyondaki bazı üyeler, devletin dininin İslam olduğuna dair ibarenin kalmasını, ancak yasaların İslam’a göre yapıldığını belirten ifadenin çıkarılmasını istemişti.

Bir önceki yazımız olan Salih Memecan'dan tepki çeken karikatür! başlıklı makalemizde bizimcity, direncity ve gezi parkı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *