Mısır askerlerine 3 hain saldırı

Mısır’da dün farklı yerlerde militanların düzenlediği saldırılarda dokuz kişi hayatını kaybetti. Sina yarımadasındaki bir ordu karargahının dışına park etmiş aracın infilak etmesiyle üç kişi yaşamını yitirdi, yaklaşık 50 kişi yaralandı. Süveş Kanalı’ndaki şehirlerden biri olan İsmaliye’de ise silahlı kişilerin devriye gezen askerlere açtığı ateş sonucu bir subay ve 5 er öldü. Başkent Kahire’deki orduya ait iletişim uydularına düzenlenen roket saldırısında ise bir uydu zarar gördü.
Ölü sayısı 50’yi aştı
Mısır’ın üç farklı yerinde meydana gelen saldırıların, pazar günü güvenlik güçleri ve darbe karşıtları arasında çıkan çatışmalarda 50 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından gelmesi dikkat çekti. Pazar günü demokratik yollarla seçilen ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yandaşlarının düzenlediği gösterilere güvenlik güçlerinin müdahale etmesiyle en az 50 kişi yaşamını yitirmişti. Mısır’ın İsrail’e karşı 1973’te kazandığı 6 Ekim Zaferi’nin 40’ıncı yılı nedeniyle darbe karşıtları ve ordu destekçileri Mısır’da sokaklara dökülmüştü.
İslamcı militan şüphesi
Kahire’deki uluslararası görüşmeler için kullanılan uydulara düzenlenen saldırı küçük çapta bir etki yaratsa da ülkenin telekomünikasyon merkezine düzenlenmesi sebebiyle önemli bir niteliğe sahip. Gerçekleştirilen roket saldırısı geçen ay içişleri bakanına karşı düzenlenen suikast girişiminden beri başkentte meydana gelen en ciddi eylem. Sina yarımadasındaki bombalı saldırıyı gerçekleştirenlerin ise El Kaide bağlantılı İslamcı militanlar olmasından şüphe ediliyor.
Mursi görevden alındığından beri Sina’da militanların düzenlediği misilleme saldırılarının sayısında artış yaşanmaktaydı.
Sina yarımadasında saldırının gerçekleştiği El Tor kasabasının turistik bir merkez olması yüzünden ekonomik olarak zaten sallantıda olan ülkenin turizm açısından daha büyük bir darbe almasından korkuluyor.
Sina’da son zamanlarda yükselen gerilime rağmen 2005 ve 2006’daki saldırılardan beri El Tor yakınlarında bir saldırı gerçekleşmiyordu. Başkent Kahire, pazar günü çıkan çatışmaların ardından dün normale dönse de bu hafta Mursi yandaşlarının daha çok eylem düzenlemesinden şüphe ediliyor.

—–

Libyalı El Kaide liderinin sorgusu Akdeniz’de

Amerikan özel kuvvetlerinin cumartesi günü Libya’da düzenlediği operasyonda ele geçirdiği El Kaide liderlerinden Ebu Anas el-Libi’nin Akdeniz’deki bir donanma gemisinde sorgulandığı öne sürüldü. New York Times gazetesi, FBI’ın “en çok arananlar” listesinde yer alan Libi’nin soruşturmanın ardından New York’a gönderileceği belirtti. El Kaide’ye dair elinde yaklaşık 20 yıllık bilgi bulunduğu için istihbarat açısından “altın madeni” olarak görülen Libi, sağ yakalanan ikinci El Kaide lideri olduğu için bundan sonraki istikametinin ne olacağı konusunda farklı görüşler yer alıyor. 2011’de Yemen ve Somali arasındaki uluslararası sularda ele geçirilen El Kaide lideri Ahmed Abdülkadir Varsam, Aden Körfezi’ndeki bir donanma gemisinde iki ay boyunca tutulmuştu. İstihbarat açısından gerekli bilgilerin edinilmesi adına Varsam’a bu süreç içinde hakları okunmamış ve avukat atanmamıştı. Varsam daha sonra New York’taki sivil bir mahkemeye sevk edilmişti.
Libya açıklama istiyor
Başka bir ülkede ele geçirilen militanların Amerikan yargı sistemine nasıl dahil edilmesi gerektiği uzun zamandır tartışma konusu. ABD’deki sivil mahkemelerde yargılanmaları gerektiğini söyleyenler olduğu gibi Guantanamo’daki askeri mahkemelerde davaların görülmesi gerektiğini savunanlar da var. Topraklarında düzenlenen operasyondan haberdar olmadıklarını belirten Libya ise açıklama bekliyor. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise Libi’nin ele geçirilmesinin “yasal” olduğu konusunda ısrarcı.

 

Bir önceki yazımız olan Gülsuyu Mahallesi'ne bir operasyon daha başlıklı makalemizde dhkp-c, Gazi Mahallesi ve Gülsuyu Mahallesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *