‘Lübnan’a girenin bacağını keseriz’

Hizbullah lideri Nasrallah İsrail'i tehdit etti

Hizbullah lideri Nasrallah İsrail’i tehdit etti

Ortadoğu Suriye’de iç savaş, Mısır’da katliam gibi büyük ölçekli şiddet olaylarıyla sarsılırken Lübnan-İsrail sınırı da ısınıyor. Geçen hafta Lübnan ordusuna göre İsrail sınırından sadece 400 metre uzaklıkta; Lübnan topraklarında gerçekleşen bir patlamada dört İsrail askeri yaralanmıştı. İsrail ise bu açıklamayı yalanlayarak askerlerin sınırdaki rutin devriye görevi sırasında yaralandığını öne sürmüştü. Beyrut yönetiminin İsrail’in sınırı ihlal ettiği gerekçesiyle Birleşmiş Milletler’e taşıdığı tartışmaya Lübnan merkezli Şii militan örgüt Hizbullah da katıldı. Dün açıklama yapan Hizbullah lideri Hasan Nasrallah saldırıyı üstlendi.

Uzaktan kumandalı bomba
El Mayadin televizyonuna canlı yayınlanan bir röportaj veren Nasrallah, Hizbullah üyelerinin İsrail askerlerinin sınırı geçeceklerini önceden bildiklerini ve pusu hazırladığını öne sürdü. Nasrallah’a göre önceden yerleştirilen bombalar askerler geçerken patlatıldı.
Nasrallah “Toprağımıza ayak basanın, ayağının kesileceğini biliyoruz. Bu bizim hakkımızdır. Vatanımıza dair en ufak bir ihlale bile müsaade etmeyeceğiz” dedi. Nasrallah’ın açıklamasından saatler önce Lübnan Dışişleri Bakanı Adnan Mansur, ‘Lübnan’ın egemenliğinin ihlal edildiği’ gerekçesiyle BM’ye başvurdu.
Askerlerin sınırı hangi amaçla geçtiği bilinmezken 2000’de 18 yıllık işgali bitirerek Lübnan topraklarından çekilen İsrail’in savaş hazırlığında olduğu iddiaları öne sürülüyor.

AB’nin terör listesinde
2006 yazında İsrail’in güney Lübnan’da giriştiği operasyonu İran destekli Hizbullah gerilla savaşıyla püskürtmüştü. En son 2010’da sınırda Lübnan ve İsrail askerlerin karşılıklı ateş açması sonucu en az 3 kişi hayatını kaybetmişti. Bir ay süren çatışmada 1200 Lübnanlı ve 160 İsrailli ölmüştü. Suriye’de Beşar Esad rejiminin askerleriyle savaşan Hizbullah’ın askeri kanadı geçtiğimiz ay Avrupa Birliği’nin terör listesine alınmıştı.

Bir önceki yazımız olan Yedek kayıtlardan kimler yararlanacak? başlıklı makalemizde anadolu liseleri, Anadolu ve fen liseleri ve Anadolu ve fen liseleri için ilk kayıtlar yeni kayıt dönemi ne zaman hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *