Lockheed Martin SR-71 ile 6 kat hızlı uçuracak

ABD merkezli havacılık şirketi Lockheed Martin tarafından geliştirilen yeni bir teknoloji sayesinde, dünyanın en uzak noktaları bile birkaç saatlik uçuşla ulaşılabilir hale gelecek. ABD filosu için ürettiği savaş uçaklarıyla ünlü olan firmanın geliştirdiği SR-72 kod isimli casus uçak, ses hızından 6 kat daha hızlı biçimde uçabiliyor.

Uçak bu hızıyla ünlü Concorde uçaklarından 3 kat daha yüksek hızlarda gidebiliyor. Yeni geliştirilen uçağın “Blackbird” (kara kuş) ismiyle tanınan SR-71 kod adlı casus uçağın halefi olacağı ifade ediliyor. Kullanılan teknolojinin bir yolcu uçağı için uyarlanabileceği, ancak bunun bazı problemler yaratacağı belirtiliyor.Öncelikle uçakta sürtünmeyi azaltmak adına pencereler bulunmayacak. Zira uçağın dışındaki en ufak bir yırtılmanın parçalanmaya yol açacağı tahmin ediliyor. Dünyanın etrafındaki dönüşünü 6 saatte tamamlayabilecek olan uçağın dış cephesinde, titanyum kristalleri ve karbon fiber gibi sürtünmeden dolayı oluşacak inanılmaz ısıya karşı dayanıklı malzemeler kullanılıyor. Lockheed Martin’in geliştirdiği yeni teknoloji yolcu uçaklarına uyarlanabilirse İstanbul – Tokyo arası uçuş 2 saatte, New York – İstanbul arası uçuşu ise 1.5 saatte tamamlanabilecek.

Bir önceki yazımız olan Bengü yeni albümü Saygımdan'ı anlattı başlıklı makalemizde Bengü, Bengü'nün son albümü ve Saygımdan hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *