Liselerin puanları neden açıklanmıyor?


Anadolu ve fen liselerinde birinci kayıtlar sona erdi; ama MEB okulların boş kontenjanlarını ve taban puanları açıklamadı. O nedenle ikinci kayıt dönemine hazırlanan veliler ve öğrenciler, önlerini net göremiyorlar

Anadolu ve fen liselerinde birinci kayıtlar cuma günü tamamlandı. Robert, Galatasaray, İstanbul, Alman liseleri gibi en gözde okullarda bile 30 ve üzeri kontenjan boş kaldı. En üst sıralardan en alttakilere kadar bütün Anadolu liselerinde boş kontenjanlar bulunuyor. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), taban puanları ve kontenjan açıklarını kamuoyuna açıklamadığı için kesin rakamlarla ilgili kimsenin bilgisi yok. Sadece öğrenciler ve velileri, tercih listelerindeki okulların boş kontenjanlarını görebiliyorlar. Ancak onların da kendi listelerindeki okulların taban puanlarını görme şansı bulunmuyor.
Uzmanlara, okullardaki bu boş kontenjanların sebeplerini ve MEB’in bu bilgileri gizli tutmasındaki gerekçeleri sorduk. Bu konudaki görüşleri şöyle:

‘400 bin öğrenci açıkta’

Sakin Öner (Kavram MYO Müdürü – İstanbul Lisesi eski Müdürü): “Yıllardır Anadolu liselerinin öğrenci yerleştirme komisyonunda görev aldım. Bu durum hep yaşanıyor. Yüksek puanlı öğrenciler, daha yüksek puanlı okullara gidebilir miyim diye bekleyiş içindeler. O nedenle kontenjanlar dolmuyor. Bu süreçte düşük puanlı öğrencilerin açıkta kalma riski çok daha fazla. Çünkü bu okulların kontenjanı daha çabuk doluyor. Özel okulların kayıt takvimiyle devlet okullarının takviminin çakışması da sıkıntı yaratıyor.
MEB’in bilgileri yayınlamamasının sebebini ise bilemiyorum ama öğrenciler üst kontenjanların puanlarını bilmesinler de bir an önce kayıtlarını yaptırsınlar, diye olabilir. Yedeğe giremeyen öğrencilerin de biran önce sınavsız öğrenci alan liselere girmelerini amaçlıyor olabilirler. Bu yıl çok sayıda lise öğrencisinin açıkta kalacağını düşünüyorum. Geçen yıllarda genel liselere öğrenciler gidebiliyordu. Bu yılki sisteme geçilirken en az 300-400 okulun Anadolu lisesi olması gerekiyordu; ama bunun 10’da biri bile yapılmadı. Her ne kadar fen ve Anadolu liselerinin kontenjanlarını artırsalar da bu yeterli değil. En az 300-400 bin öğrenci açıkta kalacak. Bu öğrenciler eğitimin dışında çıkacak ve açık liseye zorlanacaklar.”

‘Verilere ulaşamıyoruz’

Umut Şahin (Sevinç Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü):“MEB ne yazık ki bu yıl kamuoyu ile en az verileri paylaşıyor. Devlet liseleri için birinci yerleştirme dönemi tamamlandığı halde, liselerin taban puanlarına topluca ulaşamıyoruz. Kontenjanlardaki boşluklar ise sürpriz bir durum değil. Geçmiş yıllarda da yaşanan, Bakanlığın sürekli çözüm bulmaya çalıştığı ama üstesinden gelinmesi oldukça zor bir konu. Son 3 yıldır yedek aday uygulaması devreye konarak sorun aşılmaya çalışılsa da önceki yıllardan daha fazla kontenjan boşluğu yaratıyor. Mesela lisenin kontenjan sayısının 3 katı kadar da yedek aday sayısı belirleniyor. Kontenjan dolmadığında daha aşağı başarı sırasındaki öğrenciyi alma şansı tanımıyor. Önceki yıllarda 8 katı kadar yedek aday belirlendiğinde bu boşluklar daha azdı.
Yine özel liseleri tercih eden adayların devlet liselerinin kontenjanlarını işgal etmesi de bir diğer neden. Bakanlık geçen yıl özel liselerden sonra başlayan bir yerleştirme takvimi açıklamıştı, böylece özel liselere kayıt yaptıranların devlet liselerinden kayıtlarını alacağını düşünmüştü. Ancak yanılmıştı. Bazı özel liseler, velilerin talepleri doğrultusunda aldıkları kayıtları e-okul sistemine hemen işlemediler. Bu öğrenciler devlet liselerindeki kontenjanları doldurmaya devam ettiler. Bu yıl aynı anda başlayan yerleştirmeler de devlet ve özelde boşluklara sebep oldu. Çünkü kimi aday Galatasaray kontenjanını işgal ederken, Robert ile burs kavgası veriyor. Bazı özel okullar da çeşitli burslarla devlet lisesindeki öğrenciyi ikna edip kayıt alıyor. Bu öğrencinin yedek dönemde bir taraftan da yeni tercihlere yükselme hakkı sürüyor.
Bu yıl kontenjanlar arttığından daha fazla adaya hareket imkânı sunuldu, o nedenle daha fazla kontenjan boş kaldı. Bu da yedek aday sınırlamasının olumsuz etkilerini iyice su yüzüne çıkardı. Bu sorunun aşılması için, son yerleştirme dönemi de tamamlandığında, tercihini devletten yana kullanmamış öğrencilerin elenerek, sadece bir yeri kazanamamış veya kazandığı devlet lisesine kayıt yaptırmamış öğrencilerin dâhil olduğu, üniversiteler için uygulanan ek yerleştirme dönemine benzer bir süreç uygulanmak zorunda.

‘Sayılar tutturulamıyor’
İsmail Koncuk (Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı):
“Maalesef boş kontenjanlar üniversiteye girişte de oluyor. Sistemle yapılan işlemlerde, sayılar tam tutturulamıyor. Önemli olan tedbir alıp boş kontenjan bırakmamaya çalışmak. Şu anda 574 bin öğrenci Anadolu liselerine yerleşemedi. Önümüzdeki dönemde çok ciddi bir sıkıntı ortaya çıkacak. Öğrenciler ya özel okula, ya açık liseye ya da mesleki teknik eğitime gitmek zorunda bırakılıyorlar. Bu durumda bütün kontenjanların sonuna kadar kullanılması lazım. MEB’in kontenjanları açıklamaması, bence olsa olsa iş bilmemektir. Geçen yıl, hatırladığım kadarıyla bir duyuru yapıldı. Ancak birçok kişi duymadı ve açık kalan kontenjanları torpilliler doldurdu. Bu yıl aynı durumu yaşamak istemiyoruz. Duyuru sağlıklı bir şekilde yapılmazsa, insanlara ayrıcalık tanındığı düşünülür.”

‘Sisteme güvensizlik var’

Alaaddin Dinçer (Eğitim-Sen eski Başkanı): “Boş kontenjanların nedenlerinin başında, plansız, programsız, yeterli hazırlık ve altyapı çalışmaları yapılmadan 4+4+4’lük eğitim sistemine geçilmesi geliyor. Bir diğer neden ortaöğretimdeki okul dönüşümlerinde yaşanan belirsizlik ve bu belirsizlikten kaynaklanan kaostur. Dönüşüme bağlı okullar arasında var olan eşitsizliklerin büyümesi, bu büyümeye bağlı puan makas aralıklarının çok açılmış olmasıdır.
MEB’in kontenjanları açıklamamasının pek çok nedeni olabilir. Örneğin SBS yerine yeni geçilmesi düşünülen sisteme hazırlık amaçlı olabilir. Bunun yanı sıra dershanelerle ilgili yürütülmekte olan çalışmalardan kaynaklanabilir. Sonuçların açıklanmasının ardından oluşan olumsuz tablonun kamuoyunda yaratacağı eleştirilerden kaçınma niyeti de aranabilir. Ancak sistemin üzerine çökmüş bu sis bulutunun bir an önce dağılması ve ortamın şeffaflaşıp açıklığa kavuşturulması gerekmekte.”

‘Bütün özel okullar dolacaktır’

Cem Gülan (Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı): “En yüksek puan grubundaki öğrenciler, gönüllerine göre yerleştiler. Okullar da bunu bildikleri için taban puanlarını yüksek tutuyorlardı. Onlar da düzene girecek, ikinci grup öğrenciler de yerleşecek. Devlet okullarının kontenjanları bu yıl yüzde 50 civarında arttı o nedenle hareket daha fazla. Sonuçta hepsi dolar çünkü öğrenciye yetecek kadar okul yok.
MEB baştan kuralını açıkladı: “Ben bir okulun kontenjanının üç katı kadar yedek belirleyeceğim. O yedeklerde boş kalan kontenjanları dolduracağım, üç gün içinde kayıt hakkını kullanmayanı alttan başkasını alacağım” dedi. Daha dinamik bir sistem geliştirdi. Dolayısıyla taban puan diye bir şey söz konusu değil. Çünkü taban puan otomatik olarak gün be gün düşecek. MEB’in gizlilik politikasının baştan sonuna kadar karşısındayız. Her türlü bilgi herkese açık olmalı. Bu konuda böyle bir kararları var. Onu tasvip etmiyorum; ama yanlış bir şeyler de dönmüyor. Yine dürüstçe sırası gelen kaydolacak.”

3 büyük şehirde oplam 43 ÇPL var
MEB, Anadolu lisesini kazanamayan meslek liselerine de gitmek istemeyen öğrenciler için Çok Programlı Liseleri (ÇPL) adres gösterdi. Ancak İstanbul’da yaklaşık olarak 610, Ankara’da 330, İzmir’de 280 olmak üzere 1230 civarında lise var. Bunların içinde ÇPL sayısı toplam 43. Bu liselerdeki kontenjan sayısı ise tam olarak bilinmiyor. Bu nedenle binlerce öğrenci istemediği liseye gitmek zorunda kalacak. İllere göre çok programlı liseler ise şöye:

İSTANBUL
Erhan Gedikbaşı ÇPL
Çavuşbaşı ÇPL
Galip Öztürk ÇPL
Ali Kul ÇPL
Binkılıç ÇPL
İstanbul Ticaret Odası ÇPL
Karacaköy ÇPL
Kestanelik ÇPL
Halil Akkanat ÇPLE
Kemerburgaz H.Kutmangil ÇPL
Atatürk Çağdaş Yaşam ÇPL
Hadımköy İ.Özaydın ÇPL
H. Rahmi Gürpınar ÇPL
Ekrem Cevahir ÇPL
Kasımpaşa ÇPL
Kamiloba Sudi Özkan ÇPL
Şile IMKB 50.Yıl ÇPL
Asım Ülker ÇPL
Ömerli H. Tevfik Ataman ÇPL
Yenidoğan ÇPL
ANKARA
Akyurt ÇPL
Ayaş Naime Ali Karataş ÇPL
Afşar ÇPL
Faik Güngör ÇPL
Evren ÇPL
Ali Güder ÇPL
Oyaca ÇPL
Güdül Safiye Akdede ÇPL
Yenice Dilaver Temizhan ÇPL
Kutludüğün İMKB ÇPL
Şehit Ömer Boztepe ÇPL
Temelli ÇPL
İZMİR
Göçbeyli ÇPL
Süleyman Demirel ÇPL
Buca Devlet Malz.Ofisi ÇPL
Dikili ÇPL
Mordoğan F. Emin Karaağaç ÇPL
Yamantürk ÇPL
Kiraz ÇPL
Asil Nadir ÇPL
Salih Değerli ÇPL
Torbalı A.Türk Telekom ÇPL
Urla ÇPL

Pazartesi kayıtlar devam edecek

Bir önceki yazımız olan Steve Jobs'un hayatı hakkında her şey başlıklı makalemizde apple, Macintosh ve steve JOBS hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *