Liselere girişte krize az kaldı!

Milli Eğitim Bakanlığı, altından kalkamayacağı bir yükün altına girdi ve debelenip duruyor. Mevut öğrencilere bile yeterli okul yokken, bir anda 4+4+4’e geçti. Liseleri zorunlu eğitim kapsamına aldı. O da yetmedi, okula gitme yaşını aşağı çekip, 60, 66 aylık çocukları okula başlattı. Bu da en az 1.5 milyon yeni öğrencinin sisteme girmesi demekti ama bunu göremediler.
Şu anda yaşanan sıkıntının en önemli nedenlerinden biri bu. Ama çok daha önemlisi MEB kadrolarının ehil ellerde olmaması!..

Hani şeffaf olunacaktı?
İktidarın en önemli argümanlarından birisi şeffaflıktı. Hâlâ da sık sık bunu dile getiriyorlar. Ama fen ve Anadolu liseleri ile kolej kayıtlarında bu şeffaflığa şahit olamıyoruz. Tam aksine, en temel bilgiler bile karartılıyor.
– Örneğin, fen ve Anadolu liselerinin taban puanları ve kontenjan açıkları neden MEB’in internet sitesine konulmuyor?
– Kolejlerde hangi puan diliminde kaç öğrenci var?
– Yedek listelerdeki öğrenciler de, kontenjan açıklarını doldurmaya yetmezse ne olacak? Nasıl bir yol izlenecek?
– SBS puanıyla hiçbir yeri kazanamayan öğrenciler, meslek lisesi ve imam hatipleri istemez ve açık liseye de gitmezse nasıl bir çözüm getirilecek?
– Çare olarak sunulan ikili öğretim, şu anda başta İstanbul olmak üzere bütün büyük kentlerde zaten uygulanıyor? Peki, bu illerde üçlü eğiteme mi geçilecek?
Soru sayısını daha da artırmak mümkün ama tekine bile cevap vermeyen MEB, tümüne nasıl cevap verecek?
Temel eğitim 12 yıla çıkartıldı diye hep birlikte alkışladık ama arkası gelmediÖ
Okulların açılmasına çok kısa bir süre kala, ne olur artık birileri bu kötü gidişatı görsün ve çözüm üretsin. İktidarın da, Türkiye’nin de başında zaten yeterince sorun var bir de bu eklenmesin!..
Bizden hatırlatması: Eğer ileriye yönelik akılcı önlemler alınmazsa, bu öğretim yılı biraz zor başlar!..

LİSELERİN ÜNİVERSİTE KARNESİ
Mezunlarından 409’u bir yükseköğretim programına yerleşen lisenin bu yıl üniversite başarı oranı yüzde 77 oldu. Öğrencilerin 209’u mimarlık ve mühendislik, 68’i tıp, 31’i hukuk bölümlerini tercih etti. Öğrenciler şu üniversitelere yerleşti: İTÜ (42), ODTÜ (39), Dokuz Eylül (38), Ege (34), Boğaziçi (19), Yaşar (16), Yıldız Teknik (16), Celal Bayar (15), İzmir Ekonomi (15), İ. D. Bilkent (14), Koç (14), İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (13), Yeditepe (11), Sabancı (10), Hacettepe (9), İzmir (9), Marmara (7), İzmir Katip Çelebi (7), İstanbul (7), Özyeğin (6), Ankara (5), İstanbul Bilgi (5), Galatasaray (4), Adnan Menderes (4), Afyon Kocatepe (4), Anadolu (4), Bahçeşehir (4), Uludağ (3), Akdeniz (3), Eskişehir Osmangazi (2), Gediz (2), Muğla Sıtkı Koçman (2), Pamukkale (2), Selçuk (2), Şifa (2). Bornova Anadolu Lisesi’nden birer öğrenci de Abant İzzet Baysal, Acıbadem, Başkent, Beykent, Bülent Ecevit, Doğu Akdeniz, Düzce, Gazi, İnönü, İstanbul Medeniyet, İstanbul Şehir, Karadeniz Teknik, Mevlana, Okan, Piri Reis, Sakarya, Süleyman Demirel, TOBB ETÜ, Trakya, Yakın Doğu üniversitelerini tercih etti.

Bir önceki yazımız olan Liselerin puanları neden açıklanmıyor? başlıklı makalemizde 2013 Liselerin puanları neden açıklanmıyor?, anadolu liseleri ve boş kontenjan hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *