Lise, Kolej şeçerken hangi özelliklere dikkat edilmeli?

Kolejlere ne balıklama atlayın ne de kaçın!

Lise seçiminde ille de devlet okulu diyenler gibi ille de özel okul olsun diyenler de var. Gözü kapalı alınan bu kararlar ileride çok baş ağrıtabiliyor. İşte bu yüzden özellikle lise seçiminde ince elenip sık dokunulması gerekiyor. Çünkü olası bir hatalı seçim, çocuğunuzun hayatını altüst ettiği gibi size de huzursuzlukların en büyüğünü yaşatabilir.
Peki ne yapılması gerekiyor? Çocuğunuz için en doğru olanı yapın yeter. Puanı, ilgi ve yeteneği, en önemlisi de akademik koşulları ona en uygun olanı hangisi ise onu tercih etmelisiniz. Özel okullar içerisinde süper derecede iyi olanlar kadar çok sıradan olanlar da var. Devlet okullarında da durum farklı değil. Paranız varken ille de devlet okulu olsun demenin ya da o yükün altından zar zor kalabilecekken ille de özel okul demenin bir anlamı yok. Bu noktada, çevre ne der, falancanın çocuğu koleje gidiyor ille de bizimki de gitsin, özele vereceğimiz parayla yat, kat alırız gibi klişe akımların peşine de sakın takılmayın. Çünkü çok yanıltıcı olabiliyor.
Eğitimin bir maraton koşusu olduğunu, seçeceğiniz lisenin de aradaki etaplardan biri olduğunu sakın unutmayın. Maraton yarışlarında asıl olan arada bir öne geçmek değil, öncelikle yarışı bitirmek sonra da eğer olabiliyorsa derece yapmaktır. Bunu aklınızdan çıkarmayın!..

Havuzuna değil, eğitimine bakın!

Bazı veliler özel okul ararken, tatil köyü standardı istiyorlar. Ki en büyük yanlışlardan birisi de bu. Oysa ilk bakacakları yer yüzme havuzu değil, kütüphaneler olmalı. O kadarı da yetmemeli, ziyaretçi sayısı sorulmalı. Çünkü okumayan ve araştırmayan çocukların, sınavlarda ve sonraki eğitim kademelerinde başarılı olmaları mümkün değil. Bu dijital çağda kütüphaneye kim gider ki demeyin, onlar da yenilendi ve dijital çağa ayak uydurdular. Yüz binlerce dijital kitaba ve binlerce dijital süreli yayına abone olanlar var. Özellikle gidip bu gözle bakmanız bile yeter…

Ankara Atatürk Lisesi
Ankara Atatürk Lisesi’nin 243 mezunu bir yükseköğretim programına yerleşti. Öğrencilerin 45’i tıp, 18’i hukuk, 12’si diş hekimliği, 11’i mimarlık bölümlerini tercih ederken, büyük bir çoğunluğu da mühendislik, iktisat, işletme, uluslararası ilişkiler bölümlerini kazandı. Öğrencilerin yerleştiği üniversiteler şöyle:
ODTÜ 67
Ankara Üniversitesi 22
İ.D. Bilkent Üniversitesi 21
Hacettepe Üniversitesi 18
TOBB ETÜ 17
Boğaziçi Üniversitesi 9
Dokuz Eylül Üniversitesi 4
Kırıkkale Üniversitesi 3
Turgut Özal Üniversitesi 3
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 3
İstanbul Üniversitesi 2
Başkent Üniversitesi 2
Akdeniz Üniversitesi 2
Celal Bayar Üniversitesi 2
İzmir Katip Çelebi Ü. 2
Bozok Üniversitesi 2

Liseden birer öğrenci de Abant İzzet Baysal, Gazi, Adnan Menderes, Muğla Sıtkı Koçman, Mustafa Kemal, Düzce, Gaziosmanpaşa, Kafkas, Ufuk, Anadolu, İstanbul Ticaret, Kocaeli, Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Cumhuriyet, Selçuk, Hitit, Uludağ, Eskişehir Osmangazi, Koç üniversitelerini kazandı.

ŞİKÂYETİM VAR

Diploma notları yükseltildi

Çok iyi bildiğiniz gibi 2013 SBS’de 100 civarında öğrenci soruları tam cevaplarken bunlardan sadece 16 tanesi 500 (OYP) tam puan aldı ve sıralama da bu şekilde biçimlendi. Bir öğrencinin OYP’sinin 500 tam puan olabilmesi için 6,7 ve 8. sınıf diploma notlarının da 100 olması gerekiyor.
Bir öğretim yılında ortalama 10 ders olduğunu kabul edersek dönem başına 3 yazılı sınav ve performans ödevi dersek, iki dönemde 8 değerlendirme notu 8 X 10=80 sınav ve 3 yılda 240 sınavın tamamından 100 alındığı takdirde 6, 7, 8. sınıf diploma notlarının 100 olduğu ortaya çıkmakta.
Bir öğrenci ne kadar çok çalışırsa çalışsın bunun olabilme ihtimali de vardır ama oldukça da düşük olduğu aşikardır. Yani öğrenciler sadece bir sınavda mesela SBS’de tam yapabilirler ama bunu art arda 240 kez tekrar etmeleri bana ortada başka işlerin döndüğünü göstermekte. Oğlumun SBS puanı 646; OYP’si ise 464. Diploma notları 6. sınıf 95,7; 7. sınıf 92; 8. sınıf da 95. Başka öğrencilerin sonuçlarıyla kıyasladığımızda, SBS’de oğlumdan daha düşük almalarına karşılık OYP’lerinin 6-8 puan yüksek olduğunu öğrendik. Nedenini sorduğumda diploma notlarının okul tarafından 100 olarak değiştirildiğini itiraf ettiler.
Bir taraftan bu özel okullar çeşitli reklam kuruluşlarında okul başarısından bahsederken diğer taraftan yapmış oldukları bu haksız, adaletsiz uygulama sonuçları ile de övünmekte.
Önümüzdeki sene için SBS uygulamalarının kalkıp kalkmayacağı konusunda belirsizlik devam ediyor; eğer kalkarsa diğer öğrencilerin uğrayacağı bu haksızlık ne olacak? Bu şekilde başarı yakalayarak daha sonraki senelerde öğrenci kayıtlarında konuyu bilmeyen veliler tarafından tercih edilmeleri ne kadar etik ve doğru sonuçlar çıkaracaktır?
Diploma notlarının 100 olarak verilmesi, MEB tarafından herhangi bir kontrolden geçmeyecek mi? Okul yönetimi istediği gibi değerlendirme yapmaya devam mı edecek?

ANADOLU LİSELERİNDE KAYITLAR 10 GÜN UZATILMALI
Bu yıl Anadolu liselerinin yerleştirme dönemleri özel liselerin kayıtlarından önce bittiği için iyi liselerde oldukça fazla boş kontenjan kalacak. Özel liseler 2 Eylül’den sonra da 4. yerleştirmesini yapacak; ama Anadolu liseleri yerleştirme dönemi geçen yılın aksine 26 Ağustos’ta bitiyor .
MEB bu kontenjanları hak eden öğrencilerle puan sırasına göre ek yerleştirme süresi tanıyarak dolduracağına, şimdi açıkta kalan öğrencilerle dolduracağı haberleri yayılmaya başlandı. Hem çocuklarımız hem de veliler bu kadar emek ve çaba harcadı. Bu durumda büyük haksızlık olur.
Burada yapılacak en hakkaniyetli iş Anadolu liseleri yerleştirmesini özel okulların yerleştirmesinden sonra tamamlamak olur. Bu nedenle Anadolu liseleri yerleştirmeleri 10 gün uzatılmalı. Geçen yıl Eylül’de biten bu dönem, nedense bu yıl Ağustos sonunda kesilmiş!

SORU – CEVAP

SORU: Oğlum tercihlerinde 2. sıradaki İstanbul Erkek Lisesi’ni 49. asil listeden kazandı. 1.tercihi olan Galatasaray Lisesi’nde 8. yedek olarak görünüyor. Galatasaray Lisesi’ne girme şansı var mı? Gülengül Kaya
CEVAP: Kesinlikle gelir. Kayıt sürecini çok iyi takip edin.

SORU: Geçen yıl Kabataş Lisesi İngilizce bölümüne kaç yedek yerleşti? 88. yedeğim, şansım var mı? Erk Erus
CEVAP: Yedeklerin tamamına yakınına sıra gelebilir. Geçen yıl normal kayıt döneminde, yeterli yedek olmadığı için dolmadı ve kontenjanları boş kaldı.

SORU: Kızım 4. tercihi Sakıp Sabancı Lisesi’ni 123. asil sıradan kazandı. 3. tercihimiz olan Cağaloğlu Lisesi’nde 163. yedek sırada. Sizce Cağaloğlu Lisesi’ne girme şansı var mı? 2. tercihimiz Kabataş Erkek Lisesi Almanca. Ancak yedek listesinde yok. Denk gelirse oraya girme şansı olur mu? A. Elgin
CEVAP: Normal kayıt döneminde eğer o okulun yedeklerinde yer almıyorsanız, şu an için o okula girme şansınız yok. Cağaloğlu Lisesi’nde sıra gelebilir.

SORU: Sankt Georg Avusturya Lisesi’nin lise bölümünün 45, ticaret bölümünün de 25 puan düşme olasılığı var mı?
CEVAP: Geçen yıl lise bölümü 6, ticaret bölümü de 7 puan düşmüştü. O nedenle bu yıl senin dediğin rakamlarda bir düşüş olacağını zannetmiyorum.

SORU: Atatürk Anadolu Lisesi’nde 315. yedeğim. Bu okula girme şansım var mı? Mert Uysal
CEVAP: Tercih dönemini yakından izle, bazen çok alt sıralara bile şans doğabiliyor.

Bir önceki yazımız olan Dershane öğretmenleri ne zaman MEB kadrosuna alınacak? başlıklı makalemizde 2013 dershane öğretmenleri ne zaman kadroya alınacak, bakan ve dershane hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *