Libyalı mültecilerin korkunç ölümü

Libya’dan yola çıkan bir mülteci teknesi İtalya’nın Lampedusa Adası açıklarında alev alıp battı. Teknedeki en az 130 kişi öldü. Ölenler arasında çok sayıda kadın ve çocuğun olduğu belirtildi.

İtalya’nın Lampedusa adası açıklarında batan mülteci teknesinde en az 130 kişi hayatını kaybetti. İtalyan yetkililer tarafından yapılan açıklamada, yaklaşık 500 mültecinin bulunduğu teknedeki 200 kişinin ise kayıp olduğu belirtildi. Lampedusa Belediye Başkanı Giusi Nicolini ölenlerin arasında çok sayıda kadın ve çocuk bulunduğunu ve kurtarma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Libya’dan yola çıkan teknede, Avrupa’ya kaçmaya çalışan Somalili ve Eritre vatandaşlarını bulunuyordu. 20 metre uzunluğundaki tekne, kıyıya 1 kilometreden az bir mesafe kala battı. Mültecilerin kıyıdakilerin dikkatini çekmek için battaniye yaktığını belirten İtalya İçişleri Bakanı Angelino Alfano, “Yangın çıktığında geminin batacağına dair endişelenmişler ve herkes bir tarafa yığılmış. Bu da teknenin batmasına neden oldu” dedi.

Görevliler bile ağladı
Kazazedelere ilk müdahale, adanın yakınında bulunan ve çığlıkları duyan tekne sahipleri tarafından yapıldı.Kurtarılan mülteciler şok içinde karaya çıkmaya çalışırken, bazı kurtarma görevlileri ise gördükleri manzara karşısında gözyaşlarını tutamadı. 150 kişinin kurtarıldığı açıklanırken ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. Kurtarma çalışmalarına yardım eden Lampedusa Piskoposu Francesco Montenegro, “Ölüleri saymaya devam edemeyiz. Bu çaresizliklerini engellemek için somut adımlar atmalıyız” dedi. İtalya Başbakanı Enrico Letta olayı “büyük bir trajedi” olarak nitelerken Papa Franceso ölenler için dua çağrısı yaptı.

Her yıl binlerce kişi ölüyor
Afrika’ya oldukça yakın bir bölgede bulunan Lampedusa Adası, Akdeniz’in Sicilya Adası ile Tunus arasında yer alıyor. Özellikle Arap Baharı’nın ardından ülkelerindeki çatışmalardan kaçmaya çalışan kişilerin sayısı artmıştı. Çoğu zaman teknelere kapasitesinin çok üzerinde kişinin binmesi nedeniyle Akdeniz’de sık sık kaza yaşanıyor. Mültecilerin ölüm tehlikesini göze alarak Avrupa Birliği kıyılarına ulaşmaya çalıştığı yol üzerinde her yıl binlerce kişi hayatını kaybediyor. 2011 yılında yine Libya’dan Avrupa’ya kaçmaya çalışan Afrikalı mültecilerle dolu bir tekne, yardım çağrılarının İtalyan sahil güvenlik ekipleri, askeri bir helikopter ve NATO savaş gemisi tarafından görmezden gelinmesi sonucu Akdeniz sularında ölüme sürüklenmiş, 16 gün boyunca Akdeniz’de savrulan teknede aralarında kadınlar ve bebeklerin de bulunduğu 72 kişiden 61’i açlık ve susuzluktan hayatını kaybetmişti.

 

Bir önceki yazımız olan İşte minik Efe'nin bilirkişi raporu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *