Leylim Leylim 23 Eylül’de çıkacak

Ahmed Arif’in Leylâ Erbil’e yazdığı mektuplar , 23 Eylül’de yayımlanacak. İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkacak olan kitap ‘leylim leylim’ ismini taşıyor

Ahmed Arif’in Leylâ Erbil’e yazdığı mektuplar İş Bankası Kültür Yayınları tarafından 23 Eylül’de yayımlanacak. “leylim leylim” ismini taşıyan kitap, 1954 – 1959 yılları arasında Türk edebiyatının büyük şairinin, “Hasretinden prangalar eskittim” dediği Leylâ Erbil’e yazdığı mektuplardan oluşuyor. Kaleme alındığı dönemin entelektüel ve yayın ortamını, usta şairin sürgün günlerini, yaşadığı siyasi baskıyı ve en çok da Leyla Erbil’e aşkı anlatan kitapta ayrıca, Ahmed Arif’in 1977 yılında yazdığı son mektup yer alıyor.

‘Tuhaf Bir Erkek’
Ahmed Arif’in gönderdiği mektupları saklayan ve uzun yıllar bunları kitap olarak yayımlamayı kabul etmeyen Leylâ Erbil, “Kalan” isimli kitabını çıkardığı dönemde şairin oğlu Filinta Önal’la tanışır.
Erbil, Önal’a mektuplardan söz ettikten sonra Ahmed Arif’in oğlu, “Siz ve babam edebiyatımızın en değerli şahsiyetlerindensiniz. Elbette ki bu mektuplar yayımlanmalı” der. Filinta Önal’ın sözlerinin ardından Leylâ Erbil, “Tuhaf Bir Erkek”i çıkardıktan sonra mektupları yayımlama fikrini yayınevi ile paylaşır.

Bir önceki yazımız olan Özer Uçuran Çiller, Tanrı Parçacığının Sırrı'nı değerlendirdi başlıklı makalemizde CERN, Özer Uçuran Çiller ve röportaj hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *