Lagerfeld defilesinde Feminizm mesajları

Podyumu klasik bir Paris sokağına dönüştüren Lagerfeld, defilenin sonunda mankenlerle beraber ellerinde pankartlarla feminizm ve kadın haklarına dikkat çekmek için yürüdü.

Moda duayeni Karl Lagerfeld, tasarımcılığını yaptığı Chanel markasının dün Paris’te gerçekleşen defilesinde yine farklılığını ortaya koydu. Lagerfeld, defilenin gerçekleşeceği Grand Palais’yi kendi tarzıyla yeniden inşa etti ve klasik bir Paris sokağına dönüştürdü.
Podyum adı “Chanel Caddesi” olarak değiştirilirken duvarlar 19’uncu yüzyıla ait binaların dev fotoğraflarıyla kaplanarak gerçek bir cadde havası yaratıldı.  Koleksiyonda maskülen ve feminen tarzlar usta şekilde birleştirilmiş. Defilede, Lagerfeld’in imzası olan siyah ve beyaz dışında mavi ve kırımızın da ağırlıkta olduğu bir koleksiyon vardı. Tül detaylı bluzler, enine çizgili tasarımlar, tüvit ceketler eleştirmenlerden tam not aldı.

‘Savaşma, moda yap’
Lagerfeld’in cadde konseptinin arkasında yatan sebep, defile sonunda anlaşıldı. Protestosuz cadde olmaz kavramından yola çıkan Lagerfeld, Cara Delevigne önderliğinde bütün mankenlerini ellerinde pankartlar ve hoparlörlerle Chanel Caddesi’nde protestoya davet etti. Delevigne, Gisele Bündchen, Kendal Jenner, Caroline de Maigret, Georgia May Jagger gibi birçok model ellerinde pankartlarla feminizm ve kadın haklarına ilgi çekmek için yürüdü. “Önce Bayanlar”, “Özgür Özgürlük”, “Erkekler de Hamile Kalsın”, “SavaşmaModa Yap” yazılı pankartların yanısıra en önde Lagerferd’in yanında yürüyen Bündchen ve Delevinge, Chanel markalı megafonlardan, “Ne istiyoruz? Onu ne zaman istiyoruz” sözleriyle protestoyu hareketlendirdi. İzleyiciler alkışlarıyla tasarımcıya ve modellere destek oldu.

Bir önceki yazımız olan Hülya Avşar'dan Berlin in Berlin yorumu başlıklı makalemizde Berlin in Berlin ve hülya avşar hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *