Lagarde kadınların öncülüğünü yapacak

Project Syndicate; Joseph Stiglitz’den Joschka Fischer’e, Kishore Mahbubani’den George Soros’a, Dominique Moisi’den Kemal Derviş’e siyaset ve akademinin önde gelen isimlerinin katkıda bulunduğu ekonomi ağırlıklı bir web sitesi.
Uluslararası Para Fonu IMF ve Dünya Bankası’nın bu hafta sonu Washington’da yapılacak yıllık toplantısı öncesinde IMF Başkanı Christine Lagarde’ın Project Syndicate’de “Kadınlar ve Dünya Ekonomisi” başlıklı önemli bir makalesi yayınlandı.

Cinsiyet eşitsizliği

Cinsiyet eşitliğiyle ilgili tartışmaların pek çok ülkede üst düzey yöneticilik ya da yönetim kurulu üyeliklerine odaklandığına dikkat çeken Lagarde, fevkalade isabetli bir bakış açısıyla “Cam tavan, sorunun sadece küçük bir parçasıdır,” diyor. Lagarde’a göre asıl sorun, kadınların işgücü piyasasına katılma konusunda erkeklerle aynı olanaklara sahip olmamaları. Ve bu yüzden de kadınlar, küresel ekonomik büyüme ve refaha, gerektiği kadar katkıda bulunamıyorlar.

IMF’in araştırması

Yazısında IMF çalışanlarının yaptığı “Kadın, İş ve Ekonomi” başlıklı son çalışmaya da atıfta bulunan Lagarde, “Son yıllarda bazı olumlu gelişmeler kaydedilmiş olsa da büyük resme baktığımızda çalışan kadınların, oyun alanındaki genişlemesi durmuştur. Bu; herkes için kötü bir haberdir; çünkü bazı ülkelerde kişi başına GSYH’nın % 27’sine kadar uzanan daha düşük ekonomik büyüme anlamına gelmektedir” diyor.
IMF’in hesaplamalarına göre Mısır’da kadın çalışma oranı erkeklerle aynı düzeye gelecek olsa, ülkenin GSYH’sında % 34’lük, Birleşik Arap Emirlikleri’nde % 12’lik, Japonya’da % 9’luk, Amerika’da % 5’lik artış meydana gelir.
Örnek olarak Amerika’yı ele alalım. Demek ki kadın istihdamı % 5 artsa, 15.7 trilyon dolar olan 2012 yılı GSYH’sı, 785 milyar dolar artacak -ki bu rakam neredeyse Türkiye’nin toplam GSYH’sı kadar. (Bizimki 794 milyar dolar)

Türkiye gider tersine…

Lagarde yazısında IMF Başkanı şapkasıyla, politika yapıcılara seslenerek, ülkelerinde kadının çalışma hayatına katılımının önündeki engellerin kaldırılmasını istiyor:
“Biz IMF olarak kendi üyemiz olan ülkelerde cinsiyet eşitsizliğinin ekonomik sonuçlarını analiz ediyoruz ve kadınların global ekonomik büyüme ve refaha daha fazla katkıda bulunmaları için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Özelikle dünyanın pek çok bölgesinde ekonomik büyümenin yavaşladığı, hatta durma noktasına geldiği şu dönemde, daha çok kadının işgücüne katılmasını teşvik edici politikalar mutlaka devreye sokulmalıdır.”
Türkiye de IMF üyesi ve AKP hükümetinin kadınları iş hayatından özellikle uzaklaştırmayı hedefleyen hamilelik izniyle ilgili yasa tasarısı yakında TBMM’de görüşülecek.
Yani tam herkes gider Mersin’e, Türkiye gider tersine durumu söz konusu!

Bir önceki yazımız olan Tenor Saks başlıklı makalemizde çetin altan, tenor saks ve tenor saksafon hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *