Kuzey Irak’ta koalisyona doğru!

Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde 4 yıl aradan sonra parlamentoyu belirlemek için 2 milyon 818 bin seçmen sandık başına gitti. Nüfusu 4 milyon 800 bin olarak açıklanan bölgedeki seçimle birlikte 111 sandalyeli parlamentonun yanı sıra yakın gelecekte bölgedeki siyasi dengeler de şekillenecek. Seçimler sonucunda bir koalisyon hükümeti kurulacağı tahmini yapılırken halen Almanya’da tedavi gören 79 yaşındaki Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin yokluğunda seçimlere giren KYB başarı testinden geçecek.
Birinci körfez savaşının ardından 1991’de bölgede denetimi sağlayan Kürtler ilk kez 1992’de demokrasi deneyimi ile seçim gerçekleştirdi. Seçim sonrasında bölge KDP-KYB ittifakı ve koalisyonlarla yönetildi. Bu seçimde ise ilk kez bölgedeki siyasi parti ve gruplar gücü ortaya çıkacak.

Türkmenlere 5 kontenjan
Parlamento seçimlerine 29 siyasi parti ve 4 bağımsız aday katılıyor. 19 parti Kürtlerden diğerleri ise azınlık olarak gösterilen Türkmen, Asuri-Süryani, Keldani’lerden oluşuyor. 111 sandalyeli Kürt parlamentosunda azınlıklar için 11 sandalye ayrılmış. Türkmenler 5, Asuriler 2, Yezidiler 2, Keldani ve Süryaniler için birer kontejan ayrılmış. Seçim barajının olmadığı seçimlerde sandalye sayısı alınan oyların yüzdelerine göre belirlenirken her partinin yüzde 30 kadın kotası uygulama zorunluluğu var.

PÇDK’nin ilk sınavı
Bölgedeki seçimlere PKK’nın Kuzey Irak uzantısı olduğu ileri sürülen Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi de (PÇDK) ilk kez katıldı. PÇDK’nın izlediği siyaset özellikle sol parti ve örgütler arasında ilgi görüyor. PÇDK’nın seçimlerde ciddi bir varlık gösteremeyeceği ve parlamentoya giremeyeceği bekleniyor.

Seçimin favorisi KDP

Bölge, iktidar partileri KDP ve KYB tarafından yönetiliyor. 17 Şubat 2011’de başlayan ve 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan bölgedeki olaylara neden olarak gösterilen yolsuzlukların üzerine gidilmediği gerekçesinin sandığa yansıyacağı ve KDP ve KYB oylarında düşüşe yol açacağı beklentisine rağmen, seçimin favorisinin KDP olacağı belirtiliyor.
Bölgedeki medya kuruluşları seçimin sonucuna yönelik beklentiyi, “Bu seçim Neçirvan’ın seçimi olacak” görüşü ile açıklıyorlar. Yönetim ortağı KYB ise özellikle Süleymaniye bölgesinde kendisinden koparak bir anda umut haline gelen Goran (Değişim) Hareketi ile yarışıyor. Yolsuzluklara karşı mücadelesi ile öne çıkan Goran hareketi geçen seçimlerde özellikle gençler tarafından desteklenmiş ve 25 sandalye kazanarak üçüncü büyük parti olma başarısını göstermişti. KYB’nin seçim kampanyalarında bir canlanma yaşansa da eski gücünü korumada yetersiz kaldığı, bu nedenle geçen seçimlerdeki oy oranını koruması halinde bile bunun başarı olabileceği belirtiliyor.

Koalisyon gözüküyor
KDP, KYB ve Goran’ı bölgedeki İslami partiler izliyor. İslami partilerin bölgedeki dengeleri değiştirebileceği tahmini üzerinde duruluyor. İslami Birlik, İslam Toplumu ve İslami Hareket adı ile seçimlere giren üç İslami parti ile sol partilerin sürpriz yapabileceği belirtiliyor. Seçimlerde hiçbir partinin tek başına hükümeti kuramayacağı, daha önceki gibi bir koalisyon hükümeti ile yola devam edileceği ifade ediliyor.

Talabani’nin eşi oy kullanamadı

Seçimler sakin bir atmosferde geçti. Bir iki noktada yaşanan gerginlik, güvenlik üçlerinin kısa sürede denetim sağlaması ile giderildi Seçmenler sabah saat 07.00’den itibaren sandık başına gitti. Bazı bölgelerdeki elektronik cihazlarda yaşanan sorun nedeniyle oy verme işleminde aksama yaşandı. Goran Hareketi lideri Noşirvan Mustafa, oyunu eşiyle Süleymaniye’de kullandı. Celal Talabani’nin eşi Hero Talabani, Kerkük nüfusuna kayıtlı olduğu için oyunu kullanamadı. Seçim Komisyonu, katılımın yüzde 93,3 olduğunu açıklarken, toplam 154 bin 739 kişiden 144 bin 434’ünün oy kullandığı açıklandı.

Bir önceki yazımız olan Ali İsmail Korkmaz olayında bir ilginç gelişme daha! başlıklı makalemizde ali ismail korkmaz, beşik otel ve Çevik Kuvvet polisleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *