Kütür elma tarih oluyor

Bilim insanları elmaların sertliğinin kaybolduğunu ortaya koydu. Bunun nedeniyse küresel ısınma…

Tadı tatlılaştı
Bilim insanları elmanın, çıtırlığını ve tadını kaybetmeye başladığını ortaya koydu. Japon uzmanların yürüttüğü araştırmada, elmanın ısı değerlerindeki değişimlerden etkilendiği tespit edildi. Japonya’nın Nagano ve Aomori bölgelerindeki iki tarlada 1970 ile 2010 yılları arasında yetişen dünyanın en yaygın iki elma türü incelendi. Tarlalar, uzun bir süre için herhangi bir idari değişim yaşanmaması ve üretilen türlerin değişmemesi nedeniyle özellikle seçildi. Elmaların çıtırlığının yıllar içinde azaldığı ve daha tatlı olmaya başladıkları görüldü.
Sertliği azaldı
Isı değerlerine bakıldığında ise, bölgelerde her 10 yılda bir sıcaklığın 0.31 ila 0.34 derece arasında değişen oranlarda yükseldiği belirlendi. Uzmanlara göre, sıcaklığın artmasıyla değişimlerin aynı zaman diliminde yaşanması tesadüf değil. Zira, yapılan analizler elmalarda asidite, sertlik ve çekirdek oranının azaldığını, tatlılık oranının ise yükseldiğini gösterdi. Araştırmayı yorumlayan uzman Toşihiko Sugiura, sertliğinin azalmasının olumsuz, tatlılaşmasının ise olumlu olduğunu açıkladı.

Bir önceki yazımız olan Hayat 40'ında bitmiyor başlıklı makalemizde 2013, Campbell ve Crawford hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *