Türkiye’den kurusıkılar için heyet!

Yemen’e ihraç ürünleri adıyla gönderilen kargolardan kuru sıkı silahlar çıkması üzerine Türkiye’den özel bir heyet Yemen’e giderek inceleme yaptı. Yemen hükümetinin isteği üzerine ülkeye giden ve uzmanlardan oluşan ekip 5 günlük çalışmaları sonrasında gönderilen kuru sıkı silahların gerçek silaha dönüştürülebilir olduğunu tespit etti. Dubai’de bisküvi kutularından kurusıkı silah çıkmasına benzer kamuoyuna yansımayan 7 olayın daha yaşandığı da ortaya çıktı.

ABD’nin 3 hafta önce özellikle El Kaide terör örgütünün faaliyetlerine destek verdiği iddiasıyla vatandaşlarına ülkeyi terk etmesi yönünde uyarılarda bulunduğu Yemen’de ele geçirilen kuru sıkı tabancalarla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. 2011’de Konya’dan Mersin Limanı’na buradan da Yemen’e gönderilen bisküvi kutuları içinde kuru sıkı tabancalar bulunduğu Dubai’de açığa çıkmıştı. Benzer biçimde kamuoyuna yansımayan 7 olay daha yaşandığı anlaşıldı.

Yemen yardım istedi
Yemen hükümeti söz konusu ihracat/ithalat işlemlerinde kuru sıkı tabancaların ele geçirilmesinin ardından inceleme için Türkiye’den yardım istedi. Bu çerçevede, Yemen hükümetinin resmi başvurusu sonrasında Dışişleri Bakanlığı’nın devreye girmesiyle oluşturulan özel bir ekip başkent Sana’ya gitti. Dışişleri Bakanlığı görevlilerinin yanı sıra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Gümrük Müsteşarlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü uzmanlarından oluşan özel ekip ağustos başında Yemen’e ulaştı. Burada 5 gün kalan ekipteki silah ve balistik uzmanları tabancaları incelerken, gümrük uzmanları ise yapılan ihracat/ithalat işlemlerini araştırdı.

40 bini aşkın silah
Yapılan araştırmalarda, 2011’den bu yana Yemen’de ele geçirilen kuru sıkı silah miktarının 40 binden fazla olduğu anlaşıldı. Yapılan incelemelerde, 25-30 dolar değerinde gösterilen kurusıkı tabancaların ses ve gaz tabancası olarak göründüğü, ancak gerçek silaha dönüşebilecek nitelikte olduğu tespit edildi.
Yemen’e yasadışı yollardan girdiği anlaşılan kurusıkı tabancalardan 15 bin kadar kurusıkı tabancanın Yemen askerleri tarafından yağmalandığı belirlenirken, tabancalara ihraç edilecekmiş gibi raporlar verildiği saptandı. Silahlardan bir bölümünün Cibuti’den geldiği anlaşıldı.

İstanbul’da operasyon
Bu arada, İstanbul’da polis 4 hafta önemli bir operasyon gerçekleştirdi. İstanbul Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, bir depoya yaptığı baskında 12 bin kurusıkı tabanca ele geçirdi. Yemen’e gönderilen silahlarla bağlantılı olduğu gerekçesiyle gerçekleştirilen opepasyonda 2 şüpheli gözaltına alındı. Zanlılarla ilgili adli soruşturma başlatıldı.

Bir önceki yazımız olan Afyonkarahisar davası ortada kaldı başlıklı makalemizde afyonkarahisar, Afyonkarahisar askeriyede cephanelik patlaması ve askeri yargıtay hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *