Kurban kesilirken çocuklar izlememeli

Bayramların çocukların gözündeki değeri büyük. Tüm ailenin bir arada olduğu, keyifli sofraların kurulduğu ve güzel birlikteliklerin yaşandığı bayramlar çocuklar için büyük keyif kaynağı. Çikolata ve şekerin sınırsız tüketimi, alınan harçlıklar ya da hediyeler, çocuklar için bu günleri çok daha özel hale getiriyor. Ancak Kurban Bayramı’nda çocukların psikolojisine ekstra özen göstermek gerekiyor. Çünkü yaşanan güzelliklerin yanı sıra ebeveynlerin bu günlerde yaptığı bazı hatalar çocukların hayatında ömür boyu giderilemeyen izler bırakabiliyor.
Acıbadem Fulya Hastanesi’nden psikiyatri uzmanı Dr. Aylin Aksoy Çoban, özellikle kurban kesimi sırasında dikkat edilmesi gerekenler konusunda aileleri uyardı: “Kurban kesimi, çocuklar için hem merak uyandıran hem de korku ve şaşkınlığı bir arada yaşatan özel bir durum. Çocuklar kurban kesimini görmek istiyor ancak gördüklerinde de büyük bir şok yaşıyor. Günümüzde eti sadece market raflarında gören çocuklar için bir hayvanın kesilmesi, etlerinin ayrılması gibi kavramlar oldukça yabancı ve oldukça ürkütücü. Kırsal kesimde yaşayan çocuklar içinse durum biraz daha farklı. Bu çocuklar için hayvan beslemek ve onlardan faydalanmak günlük hayatın bir parçası. Dolayısıyla da kurban kesimi kırsal kesimde yaşayan çocukları şehirde yaşayanlar kadar etkilemiyor. Tüm bu nedenler göz önünde bulundurulduğunda öncelikle çocuğa kurban kesiminin sosyal öneminin anlatılması gerekiyor.

Kurbanın paylaşmak olduğunu söyleyin
Öncelikle kurban kesmenin bir ibadet olduğunu çocuğunuzla paylaşın. Ayrıca pahalı bir gıda olan etin besin değerinin çok yüksek olduğunu ve maddi durumu iyi olmayan insanların ete kolaylıkla ulaşamadığını anlatın. Kurban kesen insanların bu etleri fakir insanlarla paylaşarak ibadetlerini yerine getirdiklerini belirtin. Bayramların amacının tanımadığınız insanlarla dahi bir şeyler paylaşmak ve bayramlaşmak olduğunu aktarın. Çocukların, bayramı küslüklerin sona erdiği, zenginin fakire destek olduğu ve büyük küçük herkesin bir arada bulunduğu özel günler olarak düşünmeleri büyük önem taşıyor.

9 yaşından küçükse dikkat
Çocuklar, soyut kavramların geliştiği 9-11 yaşından sonra din, onur, günah, ölüm gibi kavramları algılamaya başlıyor. Bu nedenle de kurban kesiminin önemini ancak bu yaşlardan sonra anlayabiliyor. Kurban kesimini izleyen küçük bir çocuk bu olayın önemini bilmediği için korku filmi izlemiş gibi oluyor. Kendi zihninde anlamlandıramadığı bu olayla ilgili bir süre sonra sorular sormaya başlıyor. Bu da çocuğun yaşadığı bu deneyimden ne kadar etkilendiğini gözler önüne seriyor. Çocuğunuz 9 yaşından küçükse kurban kesimini izlemesine izin vermeyin. 9 yaşın üzerindeki çocuklara ise mutlaka detaylı açıklama yapın. Her türlü açıklamaya rağmen etkilenen çocukların asla üzerine gitmeyin. Bu gibi durumlarda çocukların psikolojik destek alması gerekebiliyor.

Et yemezse zorlamayın
Kurban kesimine şahit olan çocukların genel olarak verdiği ilk tepki, et yememek. Bu konuda ailelerin hassas ve dikkatli olmaları gerekiyor. Çocuklarınıza bu dönemde et yemeleri için kesinlikle baskı yapmayın. Kesim sırasındaki görüntülerden etkilenen bazı çocuklar, aileleri tarafından et yemeye zorlandıklarında kendilerine özel bir tepki geliştirebiliyor. Bu tepkinin bir sonucu olarak da çocuk hayatı boyunca et yemeyi reddedebiliyor. Oysaki bu konunun üzerine gitmediğinizde çocuk bir süre sonra et yemeğe kendiliğinden başlayabiliyor.”

Bir önceki yazımız olan Kurbanlık hayvanı Migros'tan almak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *