Kurban Bayramı’nda dikkat edilmesi gerekenler

Uzmanlar, Kurban Bayramı’nda dikkat edilmesi gereken pek çok noktanın altını çiziyor. Özellikle kurban kesimleri sırasında meydana gelebilecek kesiklerde ne yapılmalı? Et ve tatlı tüketiminde beslenmeye nasıl dikkat etmeli? Kurban kesimlerini izleyen çocuklarda hangi travmalar meydana gelir ve nasıl önlem almalı? Tüm bu soruları cevaplayan Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Didem Ay, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Melih Güven, Çocuk ve Ergen Sağlığı Uzmanı Yard. Doç. Dr. Oğuzhan Zahmacıoğlu, Beslenme Diyetetik Uzmanı Nazlı Şişik vatandaşları uyardı.

Kesiklere dikkat!
Yeditepe Üniversitesi Acil Tıp Anabilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Didem Ay, kesim sırasında el ya da vücudun başka bir yerinde kesik meydana geldiğinde yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:
“Temiz bir bez (tercihen gazlı bez) ile kanama üzerine direkt baskı uygulanmalı. Yaraya bir bez bastırdıktan sonra kesinlikle yerinden oynatmayın ya da değiştirmeyin. Çünkü kan pıhtılaşmaya başlamıştır ve pıhtılaşma kanamanın durmasına yardımcı olacaktır. Eğer beze rağmen kanama devam ederse bir ikincisi veya üçüncüsü diğerinin üzerine konmalı. Bu şekilde en az 10 dakika baskı yapılmalı. Mümkünse daha yukarıdaki atardamar bulunarak ve üzerine basılmalı. Kırık, şişlik, ağrı yoksa kanayan yer yukarı kaldırılmalı. Yabancı cisim ile olan yaralanmalarda asla yabancı cisim yaradan çıkarılmaz.”
Kurban kesimlerinde bazen parmak kesikleri ve beraberinde kopmaların yaşandığını kaydeden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Melih Güven ise, uzuv kopmalarında hastaların kopan uzuvlarını özel bir şekilde paketleyip hastaneye ulaştırmaları gerektiğini söyledi. Güven, paketleme işlemi şöyle anlattı: “Mümkün olduğunca temiz bir ortamda kopan uzuv steril bir gazlı beze sarılmalı ve gazlı bez bir torbanın içine koyulmalı. Ardından torba buz dolu başka bir torbanın içerisine yerleştirmeli. Uzuv, baticon ya da antiseptik herhangi bir solüsyonla yıkanmamalı. Bu işlemler tamamlandıktan sonra kişi en kısa sürede hastaneye ulaştırılmalı.”
Kurban keserken hayvan darplarıyla da çok sık karşılaşıldığını vurgulayan Güven, “Bu tarz künt travmalarda acil ilk yardım müdahalesi yapabilecek kimse yoksa sağlık ekibi gelene kadar bir şey yapmamak gerekiyor. Tecrübesi olmayan biri kesinlikle hastaya müdahale etmemeli. Hastanın yerden kaldırılmaması, sağa sola çevrilmemesi oldukça önemli hususlardır” dedi.

‘Çocuklar hırçınlaşabilir’
Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Uzmanı Yard. Doç. Dr. Oğuzhan Zahmacıoğlu, kurban kesimine şahit olan çocuklarda hırçınlık görülebildiğini belirterek, şunları söyledi:
“Bayrama adını veren kurbanın kesilme aşamasına çocukların tanık olmasını pek doğru bulmayız. Özellikle 5-6 yaş altı çocukların sadece kesilme anına değil, kurban alanına sokulması, kurbanlıkları görmesi, ellemesi, konuyla ilgili bilgilendirilmesi bile sakıncalı. Çünkü o yaş grubunun soyut düşünme becerisi henüz gelişmediğinden, gördüğü manzarayı kendi bilişsel yapısına uygun algılayacaktır. Şahit olacağı olası görüntüler, sesler günlük davranışlarını olumsuz etkileyebilir, uykularını bozabilir, korkularını arttırabilir. 5 yaş üstü çocuklara ise yine kurbanlık alana sokulmadan bayramın manası, geleneksel çerçevesi anlatılabilir. Kesilme aşamasına şahit olan çocukların bazılarında korku ve endişe gibi direkt belirtiler yanında, hırçınlık, iştahsızlık, huzursuzluk, uyku bozukluğu gibi dolaylı belirtiler de çıkabilir.”

Nasıl beslenmeli?
Bayramın ilk gününden itibaren başlayan bayram ziyaretleri ve tatilin getirdiği rehavet ile birlikte beslenme düzeninin bozulacağından herkesin endişe ettiğine dikkat çeken Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Nazlı Şişik de şunları söyledi:
“Güne mutlaka kahvaltıyla başlayın. Kahvaltıda gelenek haline gelmiş olan kavurmayı tercih etmeniz bütün gün mide krampı, mide yanması gibi sindirim problemlerine neden olur. Bunun yerine peynir, zeytin, ekmek ve bol yeşillik içeren bir kahvaltı tercih edin. Kurban etinin kesildiği ilk gün tüketilmesi yanlıştır. İlk gün tüketilen etin sindirimi zor olur bu da sıkıntıları daha da arttırır. Etinizin pişirme tekniği ve yanında seçtiğiniz besinler uygunsa öğle yemeğinde tüketeceğiniz 90-100 gr. et sizin için sağlıklı bir seçim olacak. Eti pişirirken ızgara, haşlama ya da fırını tercih edin.”

Bir önceki yazımız olan Ergenekon ve Balyoz küresel operasyon mu? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *