Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak?

Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, “Bir müjdeyi vermek istiyorum” diyerek 9 günlük tatili açıkladı. Kurban Bayramı’na yakın bir zamanda olacağını belirterek, “Bugünden bir karar aldık, 14 Ekim Pazartesi arefe günü öğleye kadar kamu personeli yarım gün idari izinli sayılacaktır” dedi.
Arınç, halkın bayram süresince ulaşımın kolaylaştırmak amacıyla da Kurban Bayramı tatili süresince 12 Ekim Cumartesi 01.00’den 21 Ekim Pazartesi 03.00’e kadar köprü ve otoyollardan geçişlerin tamamen ücretsiz olacağını bildirdi. Kurban Bayramı dolayısıyla uzunca bir sürenin tatil olarak kararlaştırıldığını hatırlatan Arınç, “Şimdiden halkımızın Kurban Bayramı’nı hem tebrik ediyorum, hem de huzur içinde, mutluluk içinde yakınlarını ziyaretten başlayarak bir dinlenme süresi olmasını da temenni ediyorum” diye konuştu.

ABD’ye füze yanıtı
Arınç, ABD’nin, Türkiye’nin uzun menzilli savunma sistemi ihalesi için Çinli şirkete yönelmesinden rahatsız olmasıyla ilgili olarak ise “Biz Türkiye’nin çıkarlarından başka bir şey düşünmeyiz. Türkiye’nin savunmasını ilgilendiren bir konuda biz, bize yakışan, bizim için çok önemli olan kararları başkasına bakmadan alabilecek güçteyiz” ifadelerini kullanarak, ABD yetkililerinin bu konuda saygılı bir ifade kullanmadıklarını söyledi.
Açıklanan demokratikleşme paketinin olumlu karşılandığını da belirten Arınç, şunları kaydetti: “Bütün ajanslarda görevli arkadaşlardan şu ana kadar aldığımız haber şudur. Türkiye’nin bütün illerinde kahvehaneler başta olmak üzere, sokaklarda, toplanma yerlerinde halkın nabzı tutulmuştur ve yüzde 75 paket olumlu karşılanmıştır. Yüzde 25 olumsuzlukların içerisinde ‘Hacı Bektaş Üniversitesi var ama Alevi olarak şunları da bekliyorduk. Onlar niye yok’ gibi kısmi eleştiriler var.”

Alevi ve Ruhban Okulu yanıtı
Alevilere verilecek haklar, cemevlerinin statüsü, Ruhban Okulu’nun açılması gibi beklenen bazı düzenlemelerin beklenmesine rağmen pakette bulunmadığı belirtilerek, bununla ilgili yeni bir adım olup olmayacağının sorulması üzerine Arınç, “Bütün yürüyüşler ilk adımla başlıyor” diye konuştu.
Arınç, maraton koşusunda bile ilk adımı atmanın önemli olduğunu belirterek, “Biz ilk adımı atalı 11 yıl oldu. 11 yıl önce iktidara geldiğimizden 18 gün sonra 20 yıl devam eden olağanüstü hali kaldırmıştık” dedi.
BDP’nin tavrını da değerlendiren Arınç, “BDP tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa bu paket tamamen içi boştur. Hiçbir işe yaramaz. Peki BDP’nin, dolayısıyla PKK’nın başarısı olarak yorumlanan bir zamanlar bu pakete şimdi bodoslamadan karşı çıkmak kimleri açığa düşürüyor hepimiz ibretle görüyoruz” dedi.

Bir önceki yazımız olan AK Parti'nin demokratikleşme paketine yorumu başlıklı makalemizde Ak Parti, akp ve demokratikleşme paketi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *