Kredi kartlarının yerini tefeciler alacak

Bankacılık sektörünün önemli bir rekabet aracının çok yanlış değerlendirildiğini ifade eden bankacılar, kayıtdışılıkta önemli bir enstrümanının etkisiz hale getirildiğini kaydettiler.
Bankacılar bu çalışma ile sektöre kredi kartını teşvik etmeyin ve taksitli harcamaları durdurun mesajının verilmek istendiğini belirterek, bunun sonucunda harcama zorunluluğu olan insanların kart limitleri sınırlanacağı için tefecilerin eline düşeceklerini belirttiler.
Ticari kredi faizi
düşer

BDDK verilerine göre tüketici kredileri geçen hafta 230 milyar lirayı aştı. Tüketici kredilerinin 103.5 milyar lirası konut, 8.3 milyar lirası taşıt, 81 milyar lirası ihtiyaç, 37.3 milyar lirası diğer kredilerden oluştu.
Taksitli ticari krediler ise 111.8 milyar liraya yükseldi.
BDDK, genel karşılık oranlarının ihracat kredilerinde yüzde 1’den yüzde 0’a ve KOBİ kredilerinde yüzde 1’en yüzde 0,5’e indirecek. Tüketici kredilerinin toplam kredilerine oranının yüzde 25 üzerinde olan bankaların karşılık oranları ise yüzde 1’den 4’e çıkarılacak.
BDDK’nın yapacağı yeni düzenlemelerin ticari kredi faizlerinin lehine, tüketici kredileri faizinin de alehine bir durum yaratması bekleniyor.

Bir önceki yazımız olan Ali İsmail Korkmaz'ın son anları başlıklı makalemizde ali ismail korkmaz, eskişehir ve gezi parkı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *