Kopma – Detachment film konusu ve eleştirisi

Adrien Brody çirkin mi yakışıklı mı sorusu üstüne bolca düşüneceğiniz , adamın çekiciliği konusunda kafa yorabileceğiniz şimdilik son film olan Detachment, bölgenin tüm sorunlu çocuklarının okuduğu okulda geçici öğretmenlik yapan “yedek öğretmen” Henry Barthes’ı takip ediyor.

Ne kadar yalnız, ne kadar da içli, bir o kadar işinin ehli ve tabii ki travmalı cool bir karaktere can veren Adrien Broody, filmdeki performansıyla epey övgü topladı… Film, hikayesini duyduğunuz anda kafanızda oluşturacağınız “kahraman öğretmen ve onun sağladığı kurtuluş” klişesine bulaşmamayı kafasına fazlaca takmış görünüyor.

Araya serpiştirilen belgesel konuşmalar bu takıntının şahikaları… Bir yandan eğitim sisteminin çürümüşlüğünü, öğretmenlerin çaresizliğini, öğrencilerin aslında suçsuzluğunu gözler önüne seren film, diğer yandan hocamızın bakım evindeki dedesi ve çocukluk anıları kesintilerini aktarıyor. Bir de küçük bir kızcağız var ki naifliği, güzelliği ve geçmişsizliğiyle tatlı ve hüzünlü bir soluk katıyor filme, ve tabii kendisini bir süre evinde ağırlayan hocamıza. (Çocuk fahişe Erica’yı canlandıran 96 doğumlu Sami Gayle, bir şekilde Carey Mulligan çağrışımı yaptı bende, umarım onun gibi yolu açık olur kendisinin)…

Marcia Gay Harden, James Caan, Lucy Liu, Christina Hendricks gibi oyuncuları da kısa kısa izleyebileceğiniz Detachment; gerçekçi, soğuk ve umutsuz tonuyla beğeni kazanırken, bu uğurda verdiği bazı zorlama kararlar ile filmi çok sevmenize engel oluyor. Her şeye rağmen dikkat çekici bir yönetmenliğe imza atmış olan Tony Kaye, bir sonraki filmi Attachment’ın hazırlığında. Adrien Brody ise bence hoş adam, bir sonraki filmine kadar bu konuyu kapatıyorum. M.D.

Bir önceki yazımız olan BMW 218i özellikleri ve fiyatı başlıklı makalemizde 218i Active Tourer, BMW 218i ve BMW 218i fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *