Konut üretiminde yeni modeller yolda!

Mersin’deki projelerin ardından rotayı İstanbul’a kıran NEF Gayrimenkul’ün üçüncü kuşak temsilcisi olan Erden Timur, konut üretimine getirdiği yenilikçi yaklaşımlarla dikkat çekiyor.

Aynı zamanda NEF’in Yönetim Kurulu Üyesi olan Erden Timur, konut üretimini teknoloji ve otomotivde olduğu gibi seriye bağladıklarını belirterek, farklı hedef kitlelerine yönelik, farklı fiyat ve donatılara sahip konut üretimi yaptıklarını söyledi.
Bu kapsamda belli bir süre boyunca aynı seride konutlar ürettiklerini dile getiren Timur, “İlk kez konutlarda seriyi biz yaptık. Bu kapsamda 6 seriyi hayata geçirdik. Bu serilerin fiyatları, tasarımı ve donatıları farklı ama her bir seri kendi içinde aynı şekilde üretiliyor” dedi. Şehrin neresinde inşa ederlerse etsin serilerin birbirinin aynı olduğunu vurgulayan Timur, şunları söyledi:
“Biz sadece bir gayrimenkul şirketi değiliz. Aynı zamanda inovasyon şirketiyiz. Sanayi devrimi Türkiye’de yaşanmadığı için hâlâ eskisi gibi üretim yapılıyor. Seri üretim sanayi devrimine uygun oluyor. Buna uygun tedarikçiler ve işbirliği yaptığımız firmalar var. Mesela 6-7 yıl boyunca konutları aynı seride üreteceğiz.
Kapı koluna tasarım
Bu sürede bizden konut alanlar aynı kaliteye sahip olacak. Aynı seride ama farklı projelerde değişik özellikler sunmayacağız. Aynı serideki konutlar değişik bölgelerde yapılsa bile özellikleri aynı olacak. Mesela 1+1’lerin boyutları ve tasarımları aynı olacak.”
Erden Timur, konutlarda seri üretimi başlatırken, tasarımı da merkeze koyduklarını ifade ederek, bu nedenle dünyaca ünlü tasarımcılarla anlaştıklarını dikle getirdi. Evdeki kapı kolu, banyo dolabı gibi tüm birimleri tasarlamak istediklerini belirten Timur, şunları anlattı:
“Şimdiye kadar konutlar pek tasarlanmıyordu. Dünyanın en pahalı ürünlerinde tasarım yoktu. 3 liralık bir malın bile tasarımı yapılırken, konutların tasarımı eksikti. Biz tasarıma ağırlık vereceğiz. Bu sayede herkese ulaşılabilir lüksü sunacağız. Bünyemizde tasarımcılarımız var. Her serimizde farklı tasarımcılarla çalışıyoruz. Bu da seri üretimleri destekliyor.”
24 odalı 1+1 yapıyor
Erden Timur, ayrıca fold home sistemini geliştirerek bunun patentini de aldıklarını söyledi.
Timur, bu sistem sayesinde normal bir ev satın alınarak, bundan çok daha pahalı olan bir evin tüm olanaklarına sahip olunabileceğini kaydetti. Timur, şunları söyledi:
“İnsanlar 100 yıldır aynı yerlerde yaşıyor. Artık sıkıldılar. Biz ‘5 bin metrekarelik bir evde oturmak istemez misiniz?’ diyoruz. Bu sistemle ekstra odalar, spor alanları, eğlence yerlerini konut sahiplerine sunuyoruz. Onlarca donatıyı bu konutların bir parçası yapıyoruz ama sadece konutu satıyoruz. 24 odalı 1+1 yaptık.”
3 proje için gün sayıyor
Yeni projelerin olduğunu ifade eden Timur, “İstanbul Avrupa yakasında 3 proje satışa çıkaracağız. İlk lansman ekimde olacak. Abartılı fiyat belirlemeyeceğiz” dedi. Projelerden birinin Kağıthane’de olacağını belirten Erden Timur, Kağıthane’de konumlandıracakları yeni proje için, dünyaca ünlü 5 farklı tasarım ofisinin kendi istekleriyle projenin mimari tasarım yarışmasına katıldığını söyledi.

“Pandora’nın Kutusu’nu açtık”
Erden Timur, konutta farklı yaklaşım geliştirmek için birçok ülkeyi incelediklerini belirterek, bir marka bulamadıklarını söyledi. En pahalı ürün olan konutta marka olmamasının çok ilginç olduğunun altını çizen Timur, şunları söyledi:
“Baktık ki, marka yok, tasarım yok… Çok ciddi eksiklikler var. Biz bunlardan yola çıktık. Tüketicinin fark edemediği ihtiyaçları belirlemeye çalıştık. Pandora’nın Kutusu’nu açtık ve ulaşılabilir lüksü daha iyi hayata geçirmeye başladık. Fold home’u yabancılar istiyor. 12 firma hâlâ bizle görüşüyor. Toplamda ise 35 teklif aldık. Patenti bizde olan bu sistemi yurt dışına yaymak istiyoruz ama şimdilik enerjimizi Türkiye’de harcıyoruz.”

EMLAK KONUT GYO, BAŞAKŞEHİR’DEKİ ARSALAR İÇİN EYLÜLDE İHALE YAPACAK
Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı olan Emlak Konut GYO, İstanbul Başakşehir’de yeni bir ihaleye hazırlanıyor. Emlak Konut, 314 bin 233 metrekare üzerinde 1.506 konut, 282 ticari ünite, 100 dönüm bölge parkı, okul ve camisi bulunan Hoşdere Bahçekent projesinin bulunduğu bölgedeki arsaları ihale edecek.
Emlak Konut GYO, bu kapsamda Başakşehir ve Esenyurt ilçeleri içinde kalan, 656 ve 657 Ada’ya kayıtlı Hoşdere arsalarını proje geliştirilmesi amacıyla ihaleye çıkacak. Dönüşüm yasası kapsamındaki rezerv yapı alanındaki toplam 119 bin 756 metrekarelik arsalara ilişkin ihale 17 Eylül 2013 tarihinde Emlak Konut GYO’nun Ataşehir’deki Genel Merkezi’nde yapılacak.
İmar planı onaylandı
18. madde imar uygulamaları tamamlanmış olan ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan konut ve ticaret imarına sahip arsaların toplam yüzölçümü 119 bin 756 metrekareyi aşıyor.
Onaylı imar planına göre, konut imarlı 656/2 Parselin yüzölçümü 17 bin 589,53 metrekare, 657/2 Parselin yüzölçümü 27 bin 887,14 metrekare, ticaret imarlı 656/1Parselin yüzölçümü 20 bin 817,91 metrekare, 657/1 Parselin yüzölçümü 31 bin 012,65 metrekare, rekreasyon alanı olan 656/3 Parselin yüzölçümü ise 22 bin 449,31 metrekare büyüklüğünde bulunuyor.
Ticaret Alanlarında iş merkezi, alışveriş merkezi, yönetim merkezi, otel, motel, rezidans, konaklama tesisleri, sinema, tiyatro, müze gibi kültürel tesis alanları, ticaret, ofis, büro, lokanta, gazino, çarşı, çok katlı mağazalar, banka, finans kurumları, özel eğitim alanları, özel sağlık tesis alanları, özel spor alanları, kat otoparkları yapılabilecek.

Bahçekent’te 3 bin başvuru
Emlak Konut’un talep örgütleme ve kurumsal talep toplama biçiminde gerçekleştirilen Bahçekent projesinde talep toplama süresi 16 Ağustos 2013’te sona erdi. Proje çerçevesinde kura yöntemiyle satışa sunulacak 700 adet daire için 8 Temmuz 2013’ten 16 Ağustos 2013’e kadar toplam 3 bin 234 başvuru yapıldı.
Kayabaşı’na Makro talip
Öte yandan şirket merkezinde 1 Ağustos 2013 tarihinde gerçekleştirilen İstanbul Başakşehir Kayabaşı 2. etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı işi ihalesinin 2. oturumunda teklifler alındı. İhalede en yüksek teklifi toplam 184 milyon lira satış geliri, 51 milyon 520 bin lira şirket payı, yüzde 28 şirket payı gelir oranı ile Makro İnşaat Ticaret-Akyapı İnşaat Taah. San. Tic. Ltd. Şti. ortaklığı sundu. İhaleye esas taşınmaz için asgari 23 milyon 170 bin lira bedel tespit edilirken, ihale onay süreci devam ediyor.

‘En güzel 150 park’a bakanlık destek verecek
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şehirlere daha çok yeşil alan kazandırmak için belediyeler arasında ‘En Güzel Park Proje Yarışması’ düzenleyecek.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yaptığı açıklamada, gelişen dünyayla birlikte şehirlerde çevre bilincinin öne çıktığını belirtti.
Yeşili artıracak projeler üzerinde çalıştıklarına işaret eden Bayraktar, “81 ildeki belediyelerden park projesi isteyeceğiz. En çevreci seçilen 150 parkın parasını Bakanlık olarak karşılayacağız” dedi.
Bu kapsamda örnek parklar yapılması gerektiğini ifade eden Bayraktar, “Bu parkları yapan belediyelere çok ciddi destek vereceğiz.
Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yeşil alanları artırıyoruz. Otopark, yeşil alan, sosyal tesis olmadan avan projeleri onaylamadan adım attırmıyoruz” diye konuştu.
Arıtmaya % 50 hibe
Çevre yatırımlarının artığına dikkati çeken Bayraktar, bütün katı atık tesislerini düzenli depolama şekline dönüştürdüklerini bildirdi.
Bayraktar, çöpten enerji ve kompost üretme, seracılık yapma çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek, atık su arıtma tesislerinin hepsini online takip ettiklerini vurguladı.
Arıtma tesisi olmayan işletmelere ciddi cezalar kestiklerine dikkati çeken Bayraktar, belediyelerin atık su arıtma tesislerindeki enerji giderlerinin yüzde 50’sini hibe olarak desteklediklerini hatırlattı.

Emaar Square’de yüksek tavanlı rezidans satışta
İstanbul Çamlıca’da geçtiğimiz yıl aralık ayında satışa çıkan ve önemli satış rakamlarına ulaşan Emaar Square projesindeki Residences C bloğu satışa çıktı. Üç metrelik tavan yükseklikleriyle ferah mekânlar yaratılan projenin 2015 yılının sonunda tamamlanması bekleniyor.
Emaar Türkiye’nin Toskana Vadisi’nden sonra ikinci projesi olan ve 66 dönüm arazi üzerinde inşasına başlanan proje, satışa çıktığı günden bu yana 400 konutun satışı ve rezervasyonu tamamlandı.
1.000’den fazla konut, 180 odalı beş yıldızlı bir otele sahip olacak projenin içinde Emaar Square Alışveriş Merkezi’nde yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağlanması bekleniyor.
Toplam kiralanabilir alanı 150 bin metrekareden fazla olan AVM’de, ziyaretçiler için eğlence ve çocuk oyun merkezleri ve buz pisti ve bir benzeri Dubai Mall’da bulunan sualtı hayvanat bahçesi gibi çok çeşitli seçenekler yer alırken, 2 bin 400 koltuklu mega sinema kompleksi ve AVM’ye özel 4.500 araçlık otopark da bulunuyor.
En iyi proje seçildi
Projedeki 40 bin metrekarelik ofis binası da 760 araçlık otoparkıyla dikkat çekiyor. 4 bin beyaz yakalı çalışanın yer alacağı Emaar Square 15 bin kişi için yeni iş ve yaşam merkezi olmaya aday.
Maliyeti 2.3 milyar dolar olan Emaar Square, 2012-2013 Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri’nde “Dünyanın En İyi Karma Kullanımlı Mimari Projesi” ve 2012-2013 Avrupa Gayrimenkul Ödülleri’nde “En İyi Karma Kullanımlı Mimari Projesi” seçildi.

En büyük hastaneyi Rönesans inşa edecek
Yozgat’ın tarihinde ‘bugüne kadar yapılmış en büyük yatırım’ olan ve Rönesans Holding, Sıla Grup ve Şam Yapı ortaklığı ile yapılacak olan Yozgat Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin temeli bugün atılıyor. ‘Kamu Özel Ortaklığı (KÖO) modeli ile Türkiye’de tamamlanan ilk hastane’ olması planlanan hastane, 275 milyon liraya mal olacak.
2015 yılı sonunda hizmete girmesi beklenen hastane, 156 bin 567 metrekare inşaat alanında, 75 bin metrekare arsa üzerine inşa edilecek ve 475 yatak kapasitesine sahip olacak. 200 adet tek kişilik, 100 adet çift kişilik, odalara sahip olacak hastanede ayrıca 8 adet tek kişilik VIP oda yer alacak.

Republika için yabancı yatırımcıyla ortak oldu
Gelişmekte olan piyasalarda faaliyet gösteren yatırımcı The Abraaj Group, gayrimenkul alanında özel projeleri Türkiye’ye kazandıran BLG Capital’e ait Ortaköy ve Büyükçekmece’de konumlanmış olan yeni nesil öğrenci yaşam alanı Republika Academic Aparts’ın azınlık hissesine ortak oldu.
Sosyal tesis, yönetim, satış ve pazarlama alanlarında öğrenciler ve genç profesyoneller için tasarlanmış yeni bir yaşam konsepti olan Republika, daire ve stüdyolardan oluşuyor.
Ortaköy ve Büyükçekmece gibi şehir içerisinde stratejik lokasyonlara kurulan Republika, yeni yatırımını Florya’da gerçekleştiriyor.

Bir önceki yazımız olan 'Cinayeti protezsiz işledim' başlıklı makalemizde cinayet, güney afrika ve oscar pitrorius hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *