Öcalan: Konumum stratejik hale getirilsin

İmralı’da kendisi ile görüşen BDP heyetine, “Süreç yürüyor” mesajı veren Abdullah Öcalan, “Hükümet somut bir şeyler yapmalı” dedi. Sağlıklı müzakere yapabilmesi için İmralı’daki koşullarının değişmesini isteyen Öcalan’ın isteğinin henüz gerçekleşmediği bildirildi.
Öcalan’ın, basınla ve avukatlarıyla görüşme başta olmak üzere çözüm sürecinde etkin rol oynayabilmek için taleplerinin bulunduğu, açıklamasında da buna işaret ettiği bildirildi. Milliyet’e konuşan BDP’li Pervin Buldan, görüşmenin olumlu geçtiğini ifade ederek, “Sayın Öcalan’ın morali çok iyiydi. Bu sefer çok ilgili gördüm” dedi.
İmralı’da önceki gün Öcalan ile bir ay aradan sonra 9. kez görüşen BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve Grup Başkanvekili Pervin Buldan, görüşmenin detayını kısa bir yazılı açıklama ile duyurdu. Öcalan’la dört saat süren bir toplantı gerçekleştiren BDP heyeti, adadan olumlu mesajlarla döndü.
Stratejik rol
Alınan bilgiye göre; Öcalan, sürecin ilerlemesi için kendisine stratejik değer biçilmesini isterken, iç sorunlar ve bölgesel sorunlara müdahale edebilmesi koşullarının yaratılmasını talep etti.
Çözüm sürecine yönelik görüşmelerin sürdüğüne dikkati çeken Öcalan, kamuoyuna verdiği mesajda da hükümete örtülü biçimde taleplerini anımsatarak, “Devlet heyetiyle yaptığımız toplantı ve görüşmeler sürmektedir. Bizim açımızdan süreç bu yönüyle devam etmektedir. Bu aşamaya kadar benim konumuma araçsal bir değer biçilmesini anlamlandırdım, ancak bundan sonra benim konumumun araçsal olmaktan çıkıp stratejik bir konuma evrilmesi gerekmektedir. Türkiye’nin iç sorunlarına da, bölgede Suriye başta olmak üzere yaşanan sorunlara da çözüm noktasında katkı sunabilmem için konumumun stratejik olarak ele alınması zorunludur” ifadelerini kullandı.
Demokratikleşme paketi
Öcalan görüşmede, hükümetin üzerinde çalıştığı, PKK’nın ise “kandırma politikası” olarak gördüğü demokratikleşme paketine yönelik değerlendirme yaptı. Öcalan, “Hükümetin de demokratikleşme konusunda katılımcı yöntemle hazırlanacak demokratikleşme paketleriyle pratik adımlar atması, sürecin sağlıklı ilerleyebilmesi için gereklidir diye düşünüyorum” diye konuştu.
İmralı’da Öcalan’la yapılan görüşmenin detayını Demirtaş’ın önümüzdeki günlerde açıklayabileceğini belirten Buldan, sürece yönelik şimdilik sıkıntı gözükmediğini söyledi. Buldan, görüşmenin olumlu geçtiğini ifade ederek, ”Sayın Öcalan’ın morali çok iyiydi. Bu sefer çok ilgili gördüm” dedi.
‘Sıkıntı gözükmüyor’
Çözüm sürecinde ortaya çıkan krizin Öcalan’ı nasıl etkilediğine yönelik soruya Buldan, “Görüşmede, sürecin kendi cephesinden devam ettiğini aktardı. Ancak ‘Hükümetin somut bir şey yapması gerekiyor’ dedi. Süreç ve kendisi açısından bir sıkıntı gözükmüyor” diye konuştu.
‘Koşulları değişmedi’
Buldan, Öcalan’ın ‘önceki görüşmelerde Sağlıklı müzakere yapabilmem için burada koşullarımın düzeltilmesi gerekir’ açıklaması sonrasında İmralı’da bu doğrultuda çalışma yapıldığı iddialarını ise “Koşullarında bir değişme henüz yok” sözleri ile yanıtladı.

Bir önceki yazımız olan THY pilotundan ilginç protesto! başlıklı makalemizde beyrut, havalimanı ve pilot hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *