Konuşan parmaklar

ABD merkezli Disney firması, bu hafta Avusturya’nın Linz kentinde gerçekleştirilen teknoloji etkinliği Ars Electronica Festival’da sesi, insan vücudunun iletken özelliğini kullanarak nakledebilen bir cihaz tanıttı. Disney’in ABD’nin Pittsburgh kentinde bulunan araştırma laboratuarında geliştirilen cihaz teknoloji dünyasında büyük ses getirdi. Ishin-Den-Shin teknolojisini kullanan cihaz, sesleri sıradan bir mikrofona yerleştirilmiş ve elektrostatik alan yaratan bir aygıtla kaydediyor. Cihaz, daha sonra kaydedilen sesi mikrofonu tutan kişinin vücudu tarafından iletilen bir sinyale çeviriyor.
Teknoloji sayesinde, mikrofonu tutan kişi, başka birinin kulağına parmağını dayadığında sesler duyulabiliyor. Organik hoparlör görevi gören cihazdan çıkan sesler, kişiler arasında gerçekleşen herhangi bir fiziksel temasta da duyulabiliyor. Ancak uzmanlar seslerin kısık olması sebebiyle ancak yakından duyulabildiğini belirtti. İngiliz Salford Üniversitesi’nden Profesör Trevor Cox, yaptığı açıklamada “Bu teknoloji sihirli ve nereden geldiği belli olmadığı izlenimini veriyor” diyerek Disney’in son buluşunu övdü.

Bir önceki yazımız olan Ahmet Atakan başlıklı makalemizde ahmet atakan, gezi parkı ve hatay hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *