Kontenjanlar neden boş?

Kontenjanlar niye dolmuyor?
Anadolu liselerinde asil liste kayıtları bugün tamamlanıyor. Kolejlerdeki birinci dönem kesin kayıt işlemleri de yine bu akşam sona eriyor. Peki birinci kayıt dönemi sonunda Anadolu liseleri ve kolejler, kontenjanlarını doldurabildiler mi?
Evet demek mümkün değil. Şu ana kadar kontenjanının tamamını dolduran okul yok gibi. Olması da çok zor.
MEB, bu çarpık sınav sisteminde inat ettiği sürece, okullar açılıncaya kadar da bu boş kontenjanlar dolmayacak.
Bırakın özel Türk okullarını, yabancı okullar içerisinde tek kayıt almayan okullar bile var.
Bu durum ikinci, üçüncü kayıt döneminde biraz değişir gibi olsa da Anadolu liselerinde kayıtlar bitmeden, kolejlere yönelme olmayacaktır.
Bu noktada günlerdir cevabını aradığımız soru ise şu:
Fen ve Anadolu liselerinde kayıtlar 29 Ağustos’ta sona erecek. Peki o tarihte de kontenjanlar dolmazsa ne olacak?..
MEB bu sorunun cevabını bir an önce vermeli ki, veliler de ona göre hareket etmeli. Şimdi gidip bir okula kayıt yaptırdıktan sonra, eylül başında, baş kalan kontenjanlara, sadece hiçbir yere giremeyenler başvurur gibi bir kural getirilirse, bu hiç de adil olmaz!
MEB, bugüne kadar, okulların taban puanlarını açıklamadı. Ama akşam saatlerinde, ikinci kayıt dönemi için tüm taban puanları açıklamak zorunda.
Bu konuda, MEB gibi hâlâ ayak direyen okullar var. Oysa kayıt dönemi, her zamankinden daha şeffaf bir şekilde gerçekleşmek zorunda. Yoksa şaibelerin ardı arkası kesilmez.
Yandaki tabloda, dün akşam saatlerinde, okullardan tek tek aldığımız kontenjan açıkları ve taban puanlar var. Bugün dolmaları da mümkün değil.
SBS ile öğrenci alan okulların boş kontenjanları, eminim ki hepinizi de çok şaşırtacaktır! Bir milyonu aşkın öğrencinin girmek için can attığı bu okullar niye boş kalıyor? MEB umarız bu konuda biraz da kendini sorgular!..

LİSELERİN ÜNİVERSİTE KARNESİ

ÜSKÜDAR AMERİKAN LİSESİ
Bu yıl 143 öğrenci mezun eden Özel Üsküdar Amerikan Lisesi’nden 122 mezun, Türkiye’de bir yükseköğrenim programına yerleşti, 21 mezun da yurtdışında ABD ve İngiltere’deki üniversiteleri kazandı. Böylece yüzde 100’lük bir başarı gösteren liseden ilk yüze 13, ilk bine 45 öğrenci girdi. Öğrencilerin 12’si tıp, 14’ü hukuk, 16’sı mühendislik ve doğa bilimleri, 8’i işletme bölümlerini tercih etti. Mezunların yerleştiği üniversiteler şöyle:

Koç Üniversitesi 29
Boğaziçi Üniversitesi 26
Sabancı Üniversitesi 18
İstanbul Teknik Ü. 11
Yeditepe Üniversitesi 9
İstanbul Bilgi Üniversitesi 7
İstanbul Üniversitesi 5
Özyeğin Üniversitesi 4
ODTÜ 3
Acıbadem Üniversitesi 2

Liseden birer öğrenci de İstanbul Bilim, Marmara, Galatasaray, Yıldız Teknik, Bahçeşehir, İ.D. Bilkent, Kocaeli, Sakarya üniversitelerine yerleşti.

SORUN CEVAPLAYALIM

SORU: Oğlum İstanbul Erkek Lisesi’ni kazandı; Galatasaray Lisesi’nde 104. yedek sırada. Sizce olur mu? Ö. Mekik
CEVAP: Başka liselere kaymalar olacaktır. İlk kayıt dönemlerinde zor; ama yedekleri sonuna kadar izleyin. Şans doğabilir.

SORU: Sakıp Sabancı Lisesi’ne 154. sıradan girdim. Hüseyin Avni Sözen’de 131. Sırada, Cağaloğlu’nda ise 198. yedeğim. Sizce ikisinden birine yükselme ihtimalim var mı? N. Sarıtaş
CEVAP: Kesinlikle hepsi de gelir.

SORU: Asilden kazandığım lisenin üstündeki iki lisede yedekteyim. Asilden kazandığım liseye kayıt yaptırmasam, yedek sırada olduğum okula kayıt yaptırma hakkım devam eder mi? C. Sevimli
CEVAP: Evet devam eder. Kazandığın liseleri belirtmemişsin ama büyük bir ihtimalle yedekte olduğun okulda da kayıt hakkı kazanırsın. Ancak bugün saat 17.00’ye kadar asilden kazandığın okula kaydını yaptırmazsan hakkını kaybedersin. Yedekten de sıra gelmezse, açıkta kalırsın. O nedenle öncelikle asilden kazandığın liseye kaydını yaptırıp yedekleri takip etmende yarar var.

SORU: Ankara Dr. Binnaz- Dr Rıdvan Ege Anadolu Lisesi’ne 99. Sıradan girdim. Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi’nin 109. yedeğiyim. Şansım nedir? Zeliha Yılmaz
CEVAP: Sıra gelebilir. Özellere o kadarlık bir kayma olacaktır diye tahmin ediyorum.

ŞİKAYETİM VAR!

Meslek lisesi mezunları mesleklerinden kaçıyor

Yazınızı okudum. Meslek liseleriyle ilgili görüşlerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Ben bir teknik öğretmenim meslek lisesinde öğretmenlik ve bölüm şefliği yaptım. Emekli olduktan sonra mesleğimle ilgili bir iş yeri açtım. Şuanda temel sıkıntımız meslek lisesi mezunu eleman bulamamak. Başarı seviyesi düşük öğrenciler bu okullara yönlendiriliyor. Şöyle veya böyle bu okullardan mezun oluyorlar. Seviye çok düşük tekniğin gerektirdiği teknik ve mesleki bilgi matematik yok.
Öğrenci diplomayı aldıktan sonra sınavsız meslek yüksek okullarına gidiyor. Burada da durum farksız. Bilgi beceri yok. İş yerimize aldığımız son sınıf öğrencileri biraz bir şeyler öğreniyor okul bitince devam etmesini istiyoruz fakat yüksek okul sevdası onları bizden uzaklaştırıyor.
İki yıl yüksek okul, iki yıl askerlik, toplam 4 yıl sonunda meslek tamamen bitiyor. Bu durumda öğrencinin eğitim hayatı boşa geçmiş oluyor. Meslek yüksek okulu öğrenciyi sınavla almalıdır ve işi ciddi tutarak eğitim ve öğretim vermelidir. Şu anda öğrencileri oyalamaktan başka bir işle-vi yoktur. Üzerinde durulması gereken nokta bence bu. Öğrencilerin bu okullar tarafından avutulması onların istikbalini karartmaktadır. Eğitim ve öğretim çok ciddi bir iş ama bu ciddiyeti maalesef gösteren yok. Saygılarımla. K. Çalışkan

Bir önceki yazımız olan Yedek kayıtlardan kimler yararlanacak? başlıklı makalemizde anadolu liseleri, Anadolu ve fen liseleri ve Anadolu ve fen liseleri için ilk kayıtlar yeni kayıt dönemi ne zaman hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *