KOBİ’ler borçlarını ödemede zorlanıyor

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, küçük ve orta boy (KOBİ) şirketlerin kredi ödemelerinde zorlandığını söyledi. Karadere, KOBİ’lerde ciro artışı olmadığını belirtti. “KOBİ’ler aldığı krediyi ödemekte zorlanıyor” diyen Karadere, iç tüketimin ve kamu harcamalarının arttığını söyledi.
Karadere, yatırımların artmadığına dikkat çekti. Beklenen yatırımların köprü ve havalimanı gibi çok büyük yatırımlar olduğunu hatırlatan Karadere, KOBİ’lerin, özel sektörün yatırım kredisi talebinin artmadığını ifade etti. Tahsili gecikmiş alacaklarda mayıs ayından bu yana yüzde 10’luk bir artış olduğunu söyleyen Nafiz Karadere, “Genel kredilerde tahsili gecikmiş kredi oranı yüzde 2.47. Bu oran Garanti’de yüzde 1.96. KOBİ’lerde ise tahsili gecikmiş alacak sektörde yüzde 2.7, Garanti’de yüzde 2.6” şeklinde konuştu.

‘Faiz tekrar yükselebilir’
Garanti Bankası’nın 11 yıldır sürdürdüğü ve 88’ni Iğdır’da düzenlediği ‘Anadolu Sohbetleri’ kapsamında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Karadere, ABD Merkez Bankası FED’in ‘kesebilirim’ dediği tahvil satışları konusunda yarattığı etkinin piyasalar tarafından tamamen satın alınmadığını belirtti. Karadere, orta vadede tüm dünyada faizlerin tekrar yükselebileceğini söyledi.
Mortgage kredilerindeki düzelmenin yetersiz olması nedeniyle FED’in biraz daha piyasaları görerek tahvil kısıtlamasına gitmeye yönelmesinin rahatlama yarattığını ifade eden Karadere, “Uluslararası piyasa FED’i açıklamalarını tamamen satın almadı. FED tahvil arzını kesebilirim dedi. Kesiyorum demedi. Uzun vadeli kredilerde (mortgage) fiyatlamalarında sorun olduğunu görünce ‘Piyasaları izleyeceğim’ diye konuştu.
Bu piyasaları rahatlattı. İlk aşamada duyulan endişelerden kaynaklanan tehlikeler ortadan kalktı. Ancak bu eninde sonunda olacak. O zaman ABD’de faiz yükselirse bütün dünyada faizler yükselir” dedi.

 

‘Başçı dolar ile inatlaşmıyor’
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın döviz kurunda dolar ile inatlaşmadığını, elinde bulunan verilere göre hareket ettiğini belirten Karadere, şöyle konuştu:
“Kurdaki yüksek seyir özel sektör üzerinde tehdit oluşturuyor. Ancak bu yükseliş ve oynaklık özel sektörün döviz borçlarından ve açığından oluşuyor. Kamunun döviz açığı yok, özel sektör açık pozisyon kapatmaya çalışıyor. Bu tehdit sürdüğü sürece dövizin düşmesi mümkün gözükmüyor.
Ara ara kur düşebilir.
Ama mevcut dinamikler devam ettiği müddetçe 1.98-2.02 seviyeleri makul gözüküyor. Başçı’nın tahmini dolarla inatlaşma değil. Birtakım bildikleri var.
Dolar 1.92 olabilir ama bu seviyeler kalıcı olmayabilir. Bugünkü ekonomik koşullarla bakıldığında 1 dolar=2 TL’de anormallik yok. Dikkat ederseniz piyasada da çok büyük bir şikâyet yok. Kurda insanları rahatsız eden şey hızlı yükselmesi oldu.”

 

Iğdır için model Tire Süt
Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, Iğdır’ın gelişmesi için tarım, hayvancılık ve turizm sektörlerinin önemli olduğunu söyledi. Karadere, Tire Süt Müstahsilleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin uyguladığı modelin Iğdır’da hayata geçirilebileceğini belirtti.
Tire Süt Müstahsilleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Eskiyörük, dünyanın ve Türkiye’nin geleceğinin tarımsal gelişmelere bağlı olduğunu belirterek üreticilerin birleşerek sorunlarını aşabileceklerini ve üretimlerini istikrarlı bir şekilde sürdürebileceklerini söyledi.
Eskiyörük, Avrupa’da kooperatifciliğin Danimarka, Hollanda ve Almanya’da başarı ile uygulandığını kaydetti.

Bir önceki yazımız olan İşte minik Efe'nin bilirkişi raporu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *