Klima nasıl kullanılır? Klima temizliği nasıl yapılır?

Sıcak yaz günlerine serinlik katan klimalar, bilinçsiz kullanıldığında kas ağrılarından enfeksiyon hastalıklarına pek çok
soruna yol açıyor. Peki klimayı nasıl kullanmalısınız?

Central Hospital’dan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Mübeccel Akman, klimanın yol açabileceği hastalıklar hakkında bilgi verdi:
Klima kaynaklı sağlık sorunları, genellikle bilinçsiz kullanım sebebiyle görülür. Yaz günlerinde mekan içi ve dışındaki sıcaklık farkı ile ani hava değişimi vücut direncini düşürür. Bu da viral enfeksiyonların sık görülmesine sebep olur.
Özellikle klima ilk çalıştırıldığı zamanlarda filtresinde biriken mikroplar havaya karışarak enfeksiyonlara yol açabilir.

FİLTRELERİ DEĞİŞTİRİN

Lejyoner hastalığına neden olan ‘legionella pneumophila’ adlı bakteri, akciğerlere yerleşip zatürreye yol açabilir. Klimaların içerisinde oluşan nemli ortam, bu bakterinin yaşaması ve çoğalması için elverişli.
Bu nedenle klima filtrelerinin belirli aralıklarla temizlenmesi ve değiştirilmesi çok önemli. Ayrıca filtrelerin orijinal olmasına da dikkat edilmeli. Kalitesiz filtreler; mantar, küf, virüs ve bakteri barındırır.

KARŞISINDA DURMAYIN

Aşırı sıcak nedeniyle terleyen kişilerin kasları gevşer, klimanın etkisiyle karşılaşınca da, şiddetli kas ağrıları ve kas tutulmaları yaşanabilir. Bu duruma hapşırma, geniz akıntısı, gözlerde sulanma-yaşarma, kuru öksürük de eklenir. Klimanın verdiği havanın doğrudan yüz ve vücudun diğer bölgelerine gelmemesi gerekir.

 ODADA UYUMAYIN
Klimanın açık olduğu ortamda  uyumak tehlikeli. Odalar yatmadan önce serinletilmeli ve klima mutlaka kapatılmalı. Ayrıca odada sigara içilmesi de oldukça zararlı.

KLiMA ÇARPMASI YAŞANDIYSA DiKKAT!

Klima çarpması sonucu rahatsızlık yaşayan kişiler, uzman bir hekime başvurmalı ve tedavisine başlanmalı.
Klima nedeniyle ortaya çıkan zatürre tedavisinde 15-20 gün süresince hastaya antibiyotik verilir. Uygun doz ve sürede kullanıldığında hasta iyileşir.
Klimanın ortamdaki nem oranını azaltması kronik bronşit hastası olan kişilerin balgamlarını dışarı atmalarını da zorlaştırır. Bu sebeple kronik bronşit hastalarında öksürük, nefes darlığı gibi şikayetler daha sık görülür.
Klima çarpması sonucu öksürük, ateş, yorgunluk gibi bulgular görülüyorsa grip ile karıştırılmamalı, hemen bir göğüs hastalıkları uzmanından yardım alınmalı.

Bir önceki yazımız olan Yaz aylarındaki tehlikeli hastalıklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *