Kişilerin dürüst ve doğru davranış örneklerinin olduğu gazete haberleri

Kişilerin dürüst ve doğru davranış örneklerinin olduğu gazete haberleri bu yazıda derlendi. İşte Türkiye ve dünyadan kişilerin dürüst ve doğru davranış örneklerinin olduğu gazete haberleri…

define bulan işçi

60 lira yövmiyeli işçi bulduğu defineyi teslim etti

İzmir’in Tire ilçesindeki tarihi hanın restorasyonu sırasında bin 16 altın ve gümüş sikke bulup yetkililere teslim eden işçi Mehmet Yazar’ın, 60 lira yevmiyle çalıştığı öğrenildi. Yazar, “Biz her gün altın görüyoruz, içimiz altın, bir altın bizi bozar mı? Bizimle dalga geçiyorlar, ‘altınları niye verdiniz?’ diye soruyorlar. Ben çok iyi yaptım. Benim kazandığım bana yetiyor” dedi.

ELİNİ BİLE SÜRMEDEN YETKİLİLERE TESLİM ETTİ

Tire Müzesi’nde korumaya alınan define karşılığında kimin hak sahibi olacağına ilişkin görüş Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan beklenirken, altınları bulan kişinin bir şirkette günlük 60 lira yevmiyeyle çalıştığı ve defineyi “elini bile sürmeden” yetkililere teslim ettiği belirlendi.
Belediyenin restorasyon işini ihaleyle alan şirketin işçilerinden 2 çocuk babası 50 yaşındaki Mehmet Yazar, gözü tok olan insanın başkasının malına yan gözle bakmayacağını söyledi.
Hanın restorasyonunda kazmayla çalıştığı sırada önüne bir kaya düştüğünü, arkasında bir küp gördüğünü anlatan Yazar, yetkililere haber verdiğini, küpün içindeki altınların sayıldığını ve teslim edildiğini vurguladı.

‘BİZ HER GÜN ALTIN GÖRÜYORUZ’

Olayı öğrenenlerden bazılarının kendisiyle ve o an orada bulunan 3 işçi arkadaşıyla dalga geçtiğini söyleyen Mehmet Yazar, şöyle konuştu:
“Biz her gün altın görüyoruz, içimiz altın, bir altın bizi bozar mı? Bizimle dalga geçiyorlar, ‘altınları niye verdiniz?’ diye soruyorlar. Ben çok iyi yaptım. Siz içerideki mistik kokuyu biliyor musunuz, tarihi bilenler devletine sahip çıkarlar. Gözü aç olan ise saldırır. Gelin bir gün bizimle çalışın, ortamımızı görün. Herkesin gönlü zengin olsun. Kişisel olarak değil ama arkadaşlarımla beraber kaymakamlığa başvuracağız. Altını ben bulsam da tek başıma ne yapacağım altını? Hepimiz aynı parayı alacağız. Ben definecilere şaşırıyorum. Devlet size hakkınızı zaten verir.”
Devletin, altın değerinin karşılığı olarak bulanlara yüzde 40-60 pay verdiğini duyduğunu da söyleyen Yazar, “Biz burada aylığımızı alıyoruz zaten. Altınlar devletimize kalsa, bize bir şey verilmese bile olur. Benim kazandığım bana yetiyor” diye konuştu.

Tire Kaymakamı Mehmet Demirezer de tarihi Kutu Han’da bir süredir restorasyon çalışmasının sürdüğünü ifade etti.
Kazı yapan ekibin bulduğu çömleğin içindeki binden fazla sikkenin tespitinin yapıldığını ve müzeye teslim edildiğini kaydeden Demirezer, Kültür ve Turizm Bakanlığına da durumun rapor ile iletildiğini belirtti.

Definenin maddi değerinin de bakanlık uzmanlarınca yapılacağına dikkati çeken Demirezer, şu bilgileri verdi:

“Belediye, hanın mirasçılarından çalışma yapmak için izin almış. Hanın da 50’nin üzerinde gerçek kişi olan mirasçısı var. Restorasyon işçiliği belediye aracılığıyla yürütülüyor. Hanın da sahipleri var. Son 6 padişah dönemine isabet eden bu varlıklarda hak sahipliği iddia edilebiliyor. Bulanlar bunlar üzerinde hak sahipliği iddia edebiliyorlar. Daha önceki dönemlere aitse doğrudan devletin kabul ediliyor. Sahiplik nasıl tespit edilecek? Biz Müze Müdürlüğü ile bir sonuca varamadık. Bakanlık gerekli tespiti yapacak diye düşünüyoruz.”
Mehmet Demirezer, kimsenin “taşı toprağı altın Tire’de biz de kazı yapalım” diye düşünmemesi gerektiğini, devletin kolluk güçleriyle ilçede denetimlerini sürdürdüğünü dile getirdi.
Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek ise belediyenin hanı 29 yıllığına kiraladığını belirterek, “Han sahiplerinin sahiplik için girişimde bulunduğunu biliyoruz. Biz de yasa ve yönetmelikler ne derse kabulleneceğiz” ifadelerini kullandı.

Tire Müze Müdürlüğünün tespitine göre çömlek içinde 502 adet 24 ayar Fransız altını, 288 Osmanlı altını ve 226 Osmanlı gümüşünden oluşan sikke bulunuyor.
Altın ve gümüş sikkelerinin, Osmanlı padişahlarından 3. Mustafa, 1. Abdülhamid, 3. Selim, 2. Mahmud ve Abdülmecid dönemlerine ait olduğu biliniyor. (AA)

hastane bilgisayar

ÇALINAN BİLGİSAYARLARI VATANDAŞLAR BULUP HASTANEYE TESLİM ETTİ

Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki aile sağlık merkezine giren hırsızlar tarafından çalınan ve binlerce hastanın bilgilerinin kayıtlı olduğu bilgisayarlar bulunarak tekrar merkeze teslim edildi.

İlçede iki gün önce 1 Nolu Aile Sağlık Merkezi’ne giren hırsızlar, doktorlara ait olan ve yaklaşık 20 bin hastanın kayıtlı bilgisinin olduğu 3 bilgisayarı alarak kayıplara karışmıştı. Bunun üzerine yapılan incelemeler ve haberler sonuç getirdi. Dün akşam saatlerinde bilgisayarları bir dükkanın yakınında bulan vatandaşlar, Yüksekova İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerine ve aile sağlık merkezi yetkililerine haber verdi. Sabah saatlerinde de bilgisayarlar aile sağlık merkezine getirilerek, personellere teslim edildi. Haberin verilmesiyle aile sağlık merkezine gelen polis ekipleri, yetkililerden bilgi alarak incelemelerde bulundu.

Aile sağlık merkezine gelen vatandaşlar da, bilgisayarların getirilmesinden dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Sabah saatlerinde sorumlu hekime telefon geldiğini söyleyen Aile Sağlık Merkezi Hekimi İsmet Turgut, bilgisayarların bulunduğunu ve teslim aldıklarını söyledi. Bilgisayarları kontrol ettiklerini ve bir eksiklik olmadığını aktaran Turgut, “Bilgisayarları kontrol ettiğimiz kadarıyla bir eksiklik göremedik. Bizim için önemli olan hastaların bilgileriydi. Bizim amacımız bir duyarlılık oluşturmaktı ve faydalı da oldu. Yapılan bu şey oldukça yanlıştır. Duyarlılık gösteren insanlara teşekkür ediyoruz. Biraz zayıf kalan korkuluklarımızı güçlendirdik. Kamera sistemini de düşünüyoruz. Biz gereken önlemlerimiz aldık, ama hiçbir şekilde ulaşamayacağımız bilgiler vardı. O bilgiler bizim için önemliydi. Tüm bilgilerimiz o bilgisayarlardaydı. Bilgisayarlarımız geldi biz hizmetimize aynen kaldığımız yerden devam ediyoruz” diye konuştu. (İHA)

emrah evrensel

Maaşının yaklaşık 75 katını çöpte buldu sahibine teslim etti

Emrah Evrensel maaşının yaklaşık 75 katını çöpte buldu,sahibine teslim etti

Atatürk Havalimanı VIP tuvaletinde çöpleri kontrol eden bir temizlik personeli, 75 bin TL değerinde döviz buldu. İşçinin yetkili mercilere teslim ettiği parayı, bir süre sonra sahibi gelerek teslim aldı. Asgari ücretle çalışan ve maaşının yaklaşık 75 katını çöpte bulan temizlik işçisi, “Haramdan hiçbir zaman bir şeyin gelmez. Her zaman cebinden daha fazlası çıkar. Haramdan da bir şey elde edilmez.” dedi.

Atatürk Havalimanı’nda asgari ücretle temizlik işçisi olarak çalışan Emrah Evrensel, iki hafta önce siyasetçilerin ve bürokratların yoğunlukta geçtiği VIP’te göreve başladı. VIP’nin tuvaletlerini temizleyen ve kontrol eden Evrensel, çöpleri kontrol ederken şeffaf bir poşet içinde parayı gördü. Maaşının yaklaşık 75 katını bulan Evrensel, parayı yetkili mercilere teslim etti. Bir süre sonra parasının sahibi gelerek tutanak karşılığında 24 bin 500 Euro parasını aldı. Paranın sahibinin temizlik işçisine henüz ulaşmadığını belirtildi. Bu duyarlı davranıştan dolayı Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Ali Ulutaş takdir belgesi verirken, TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü de ödül olarak bin 500 lira verdi.

TUVALET KAĞIDI ATILAN YERE ATMIŞLARDI

Parayı bulan Emrah Evrensel, göreve başladıktan yarım saat sonra tuvaleti kontrol etmeye gittiğini anlattı. Parayı unutan kişiyi görmediğini ifade eden Evrensel, daha sonra tuvalete bir kişinin daha girdiğini söyledi. Gelen kişinin sürekli kendisine baktığını belirten Evrensel, “Suratıma 2, 3 kez baktı. Parayı gördü. ‘Niye bakıyorsun’ diye soracaktım. Cevap vermedi yan taraftaki tuvalet kabinine girdi. Tuvalet kağıdı atılan yere parayı atmışlardı. O arada düşündüm. Götürebilirdim. Düşünmedim değil, İnsanın aklına her şey gelebilir. İnsanın içine şeytan girebilirdi. Ben iyilik düşündüm.” diye konuştu.

HARAMDAN BİR ŞEY ELDE EDİLMEZ

Haramdan hiçbir zaman bir şeyin gelmeyeceğini ifade eden Evrensel sözlerini şöyle sürdürdü: “Her zaman cebinden daha fazlası çıkar. Haramdan da bir şey elde edilmez. O arada sabit olan bir abi vardı. Gittim söyledim. Bunu ne yapalım sen daha iyi bilirsin. Ben daha 2 haftalıktım. Ona sorduk. DHMİ’ye teslim ettik. Vardiya bittikten sonra parayı kaybettik diye soruşturmaya gelmişler. Ev telefonumu verdim. Asgari ücretle çalışıyorum. Paranın sahibiyle görüşmedim.”

KENDİSİ MUHTAÇ OLDUĞU HALDE PARAYI TESLİM ETTİ

Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Ali Ulutaş ise 1 Kasım Pazar günü VIP’teki tuvaletleri temizlerken temizlik işçisi Emrah Evrensel’in 24 bin 500 Euro gördüğünü aktardı. Evrensel’in parayı alıp yetkililere teslim ettiğini söyleyen Ulutaş, “Görevliler de bunu sayarak tutanak altına alıyorlar. Kasaya koyuyorlar. Bir müddet sonra da parayı kaybeden geliyor. Tutanakla sahibine teslim ediliyor. Herkesin huzurunda Emrah Evrensel arkadaşımıza teşekkür belgesi veriyoruz. Türk milletinin bir takım değer yargılarını kaybetmediğinin en güzel örneğidir. Kendisi muhtaç olduğu halde bu parayla acil ihtiyaçlarını karşılayabilirdi. Mütevazi bir ev alabilirken kendisi getirip bunu yetkililere teslim etmesi açısından örnek bir davranış sergilemiştir. Kendisini tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.” ifadesini kullandı.

BU DAVRANIŞ BÜYÜK BİR VİCDAN VE AHLAKIN ÜRÜNÜ

TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü ise Atatürk Havalimanı günde 200 bin civarında insanın geçtiği bir ortamda bu tür kayıp eşyalar bulunduğunu dile getirdi. Kaybedilen daha fazla rakamların sahiplerine teslim edildiğini kaydeden Ünlü konuşmasını şöyle tamamladı: “Arkadaşımızın bu kadar büyük bir meblağı ihtiyaç sahibi olmasına rağmen sahibine ulaştırmak için gerekli yolları deneyerek sahibine ulaştırması büyük bir vicdan ve ahlakın ürünüdür. Ben arkadaşımızın bu vicdanlı ve ahlaklı davranışından dolayı tebrik ediyorum. Kendisine de bu asil davranıştan dolayı küçük bir hediyemiz var onu taktim ediyorum.” (İHA)

öğrenciler para buldu

Öğrenciler buldukları cüzdanı sahibine teslim etti

AMASYA’nın Taşova İlçesi’nde ortaokul öğrencileri, yolda buldukları cüzdanı kimliğinden tespit ederek sahibine teslim etti.

Amasya’nın Taşova İlçesi’nde okuldan çıkıp eve giden Atatürk Ortaokulu öğrencileri Elif Sıla Demirel (12), Ömer Faruk Bakırcı (12), İbrahim Yiğit Torun (12), Semanur Yufkacı (12), Rümeysa Kop (12) ve Melisa Alpat (12) cadde üzerindeki kaldırım kenarında bir kadın cüzdanı buldu. Öğrenciler cüzdanı Taşova Belediyesi’ne götürüp Kültür İşleri Müdürü Ömer Sayar’a verdi. Cüzdan içindeki kimlikten sahibi Dilek Yılmaz’a ulaşıldı. Belediyeye gelen Yılmaz, cüzdanını teslim alıp, öğrencilere teşekkür etti. Dilek Yılmaz, “İçerisinde kredi kartlarım, kimliğim, paralarım vardı. Çocuklarımız kaybettiğim cüzdanı bulup belediye yetkililerine teslim etmişler. Bende anonstan duyarak belediyeye gittim. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın doğru, dürüst ve ahlaklı yetişmeleri beni çok mutlu etti” dedi.

 

Bir önceki yazımız olan BMW 218i özellikleri ve fiyatı başlıklı makalemizde 218i Active Tourer, BMW 218i ve BMW 218i fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *