Kireçlenme ve fazla kilo arasındaki ilişki

Ev hanımlarının hastalığı diz kireçlenmesi, aşırı kilo ve ilerleyen yaş nedeniyle ortaya çıkıyor. Alınan her fazla kilo, dizlere yük binmesine yol açıyor

Memorial Kayseri Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Sinan Karaoğlu, kireçlenmeyi anlattı: Halk arasında dizde kireçlenme olarak bilinen artroz; orta ve ileri yaştaki insanların eklem kıkırdaklarındaki yıpranmaya bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlık. Kıkırdakların aşınarak incelmesi sert kemik yüzeylerini darbelere karşı korunmasız bırakır. Zamanla incelen kıkırdak, kemiklere aşırı yük gelmesine sebep olur. Bu aşırı yüklenme, eklem kemiklerinde kireçlenmeye yol açar.

YAŞLA BİRLİKTE GELİŞİYOR
Diz kireçlenmesi sebeplerinin başında ilerlemiş yaş ve aşırı kilo gelir. 50 yaşını aşmış kadınların çoğunda görülebillir.
İlerlemiş yaşlarda herhangi ikincil bir sebep olmadan başlayabilir. Kişi yaşlandıkça artroz gelişme şansı da artar.

YÜKÜMÜZÜ DİZLER ÇEKİYOR
Diz artrozunun diğer bir sebebi de aşırı kilolar çünkü insan vücudunda kiloya diz kadar hassas olan başka bir eklem yok.
Ayak bileği ve kalça eklemi de aynı yükü taşımakla beraber neden kilolu insanların dizlerinde kireçlenme olduğu tam olarak bilinemiyor. Kilo, dize binen mekanik yükü artırır. Bu artış; çömelme, merdiven inip çıkma gibi aktivitelerde daha fazla olur.
Kişinin aldığı her kilo, kat kat yük olarak diz eklemi kıkırdaklarına yansır.

KİLO ALINIYOR
Dizleri ağrıyan hastalar için en büyük tehlike, yürüme aktivitesinin ağrı nedeniyle azalması. Yürümesi azalan hasta, günlük kalori tüketiminde düzenlemeye gitmeszse, kilo almaya başlar. Artan kilo, dizi daha da kötüleştirir ve bu da yürümeyi iyice zorlaştırır.
Sonuçta hasta her yıl 4-6 kilo alarak şişmanlamaya devam eder. Bunun önüne geçmek için; bisiklet ve yüzme gibi egzersizlere yönelmek gerekir.

MESLEĞİN DE ETKİSİ VAR
Kireçlenme, mesleklerinden dolayı dizlerini aşırı kullanmak zorunda kalan şoför, çiftçi ve profosyonel sporcularda sık görülür. Bu gruba ev hanımlarını da eklemek gerekir. Ev hanımları yer silerken, temizlik yaparken dizleri üzerinde çalışır.
Bu işleri yaparken diz kapağı arkasındaki kıkırdakta mikro hasar oluşur. Eğer kadın kiloluysa daha fazla zarar görür. Bağdaş kurarak ya da dizi devamlı kalça altına alarak oturma alışkanlığı da dize zarar verebilir. Asansörsüz apartmanlarda oturanlar da gün içinde merdiven inip çıktıklarından dolayı risk altında.

ENGELLEMEK SİZİN ELİNİZDE
Genetik olarak soruna yatkınlığı olan bir birey kilo alırsa ya da dizini uygunsuz şekilde kullanırsa veya travma geçirirse kireçlenme neredeyse kaçınılmaz hale gelir. Oysa genetik yatkınlığı olsa bile kişi zayıfsa, dizlerine iyi bakmışsa ve travmaya maruz kalmamışsa kireçlenme ortaya çıkmaz.
Sonuçta kireçlenme kader değildir ve büyük ölçüde önlenebilir.

TEDAVİ NASIL OLMALI?

– Teşhis alan hasta, kilosunu kontrol altına almalı. Diz artrozu olan kişi, şişmanlamaya devam ederse girdiği kilo alma-yürüyememe kısır döngüsünden çıkamaz.
– Uzman doktorlara düşen, hastanın ağrısını azaltıp yükü dize bindirmeyen egzersizler önermek.
– Hafif ve orta düzey vakalarda fizik tedavi, kıkırdak koruyucu ilaçların eklem içine enjeksiyonu önerilir. Aşırı şişlik ve ağrı durumlarında kortizon enjeksiyonu yapılabilir.
– Kas kuvvetlendirme egzersizlerileri yapılmalı.
– Ağrı kesici ilaçlar, kireçlenmenin hızını azaltmamakla beraber hastaların ağrılarına iyi gelebilir.
– Tüm bu yöntemlerle ağrıları geçmeyen hastaya yaş ve sağlık durumuna göre total diz protezi ameliyatları önerilir.
– Total diz protezi ameliyatlarından sonra mutlaka bir süre fizik tedavi ve rehabilitasyon programı uygulanmalı.

Bir önceki yazımız olan Şeker hastaları Ramazan Bayramı'na dikkat başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *