Kiraz Mevsimi’nin Şeyma’sı Nilperi Şahinkaya

“Öyle Bir Geçer Zaman Ki” dizisinin“Mesude”si Nilperi Şahinkaya şimdilerde “Kiraz Mevsimi”nde fettan kız “Şeyma” rolünde…

Genç bir ekiple çalışmak nasıl bir duygu?
Harika. Herkes rahat, eğlenceli, sette hep hareket ve neşe var. Çekim araları da oldukça keyifli geçiyor. Beraber yemeğe ya da kahve içmeye gidiyoruz. Setteki uyum da çok önemli ve biz bu uyumu yakaladık.

“Kiraz Mevsimi” sizce seyirci tarafından sevildi mi?
Özellikle genç seyirci kitlesi tarafından çok sevildi. Bunu Twitter’dan anlıyoruz. Takipçilerimiz çoğunlukla destekleyici yorumlarda bulunuyor. İlgileri beni çok mutlu ediyor, gerçekten hepsi harika insanlar. İçimden her birine cevap yazmak, ricalarını yerine getirmek geliyor fakat buna yetişmek mümkün olmadığı için ancak yazdıklarını favorilere alabiliyorum.

“Şeyma” sizce nasıl bir karakter?

“Şeyma” karakteri bana zerre kadar benzemiyor. Belki cilvesi bana benziyor olabilir. Fakat, “Şeyma”nın, “Öykü”ye yaptığı haksızlıkları bana da yaşatanlar oldu. Ben o kızları hatırlayıp, empati kurmaya çalışıyorum. Yetiştirilme tarzları bu hale gelmelerindeki tek faktör. Her kız, annesine yaranmak ister. Haliyle, anne kızını, komşunun kızıyla yarıştırırsa, sürekli küçümser hırslandırırsa, karşınıza “Şeyma” gibi kızlar çıkar. “Şeyma” da annesinin etkisinde kalmış bir kız. Zengin koca arayışını bile annesinin verdiği akılla yapıyor. Aslında hayatını kurtarmaya çalışan, çok zavallı bir kız…
Yer yer senaryoya ve karaktere müdahale etmek istediğiniz anlar oluyor mu?
Senaryoya hiç müdahale etmedim. Bu kuralım olduğu için değil, gerek olmadığı için… Karakterin hangi cümleyi neden kurduğunu anladığınız sürece müdahaleye gerek yok.

‘Başarma hissi harika bir şey’

Rolünüz için herhangi bir ön hazırlık yaptınız mı?
Hayır yapmadım. O anda içimden nasıl geliyorsa öyle oynuyorum. Konservatuar mezunuyum ama “Ne öğrendin” diye sorsalar, “Kendimi içgüdülerime bırakarak oynamayı öğrendim” diyebilirim. Yani teknik bir bilgi yok hafızamda. Sanırım konservatuar mezunu olmanın avantajı, öğrendiklerinizi bilinçaltına atıp hayat boyu düşünmeden oynayabilmeniz.

Gelen proje tekliflerini neye göre değerlendiriyorsunuz?
Senaryoyu okurken duyduğum heyecana göre değerlendiriyorum. Önemli olan projenin konusu ve karakterimin özellikleri.

Oyunculuk dışında nelerle ilgilenirsiniz?
Senelerce piyano, bale, binicilik, kayak gibi birçok hobim oldu. Sanırım bunlara doydum, şu anda oyunculuk dışında kendimi kanalize ettiğim bir şey yok. Vakit bulduğumda, arkadaşlarımla yemeklere çıkıyorum ya da uzun yürüyüşler yapıyorum.

Önceliğiniz tiyatro mu televizyon mu?
Dizilerde de oynayan bir tiyatrocuyum. Hayatımda tiyatro her zaman olmalı, yeri bambaşka. Aslında ömür boyu ikisini birden yürütmek isterim. Fazla enerjim var. Ancak hem dizide hem de sahnede oynadığımda tatmin oluyorum.

Bugüne kadar oynamakta zorlandığınız bir rol oldu mu?
Oyun Atölyesi’nde oynadığım “Kim Korkar Hain Kurt”tan oyununda gitgide sarhoş olan bir kızı canlandırıyorum. Sarhoşluğu oynamak çok risklidir, yapmacık olma olasılığı yüksek. Bu konu beni biraz korkutmuştu. Üstelik karakterim yavaş yavaş sarhoş olduğu için, ölçüyü iyi tutturmam gerekiyordu. Ama başardım. İşte o his harika bir şey. “Ya tutarsa?” diyorsunuz ve tutuyor.

‘Aşkta kendimi felakete sürüklerim’

“Aşkla ve işle ilgili çok sık dönüm noktası yaşarım. Önce kendimi felakete sürükler, sonrasında büyük kararlar alır ve yepyeni bir insana dönüşürüm. Hayatın oyunu bu zaten. Fakat en büyük dönüm noktam, evrenin hizmetimde olduğunu anladığım an oldu. İyi ya da kötü, istediğiniz her şeyi kendinize çekiyorsunuz. Hepimiz birer sihirbazız. Bunun bilinciyle hareket ettiğimizde harika bir hayat yaratıyoruz kendimize. Fakat oyun da bu ya, zihnimiz sihirbaz olduğumuzu bize unutturmak için sürekli konuşuyor kafamızda. Ben de dönem dönem uzaklaşıyorum gücümden. Kahraman ya da kurban kimliğini aslında kader değil, biz seçiyoruz. İşte bunu anladığım an dönüm noktamdı.”

MELİS GÜVENÇ

Bir önceki yazımız olan Dila Hanım'ın Savcı Canan'ı Bengi Öztürk Orhun başlıklı makalemizde Bengi Öztürk Orhun, Bengi Öztürk Orhun röportaj ve Dila Hanım hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

1 Response

  1. October 26, 2014

    […] Kiraz Mevsimi’nin Şeyma’sı Nilperi Şahinkaya […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *