‘Kimyasal saldırıyı Esad yaptı’

Avrupa Birliği dışişleri bakanları zirvesinde 28 üyenin, Suriye’de 20-21 Ağustos tarihlerinde gerçekleşen ve yaklaşık 1000 kişinin öldüğü düşünülen kimyasal saldırıdan Esad rejiminin sorumlu olduğuna dair ortak karara vardığı açıklandı. Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta gerçekleşen zirveye, AB’nin Suriye müdahalesine desteğini kazanmak isteyen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de katıldı.
Ancak toplantıda AB dışişleri bakanları, Kerry’ye Suriye müdahalesi öncesinde Suriye’de incelemelerde bulunan Birleşmiş Milletler misyonunun raporunun tamamlanması ve BM’den çıkacak kararı beklemeleri çağrısı yaptı. Kerry de AB’nin taleplerini ABD Başkanı Barack Obama’ya ileteceğini belirtti. Kerry, ABD’nin henüz BM kararını bekleme kararı almadığını da vurguladı.
Zirvenin ardından ortak bildiriyi okuyan AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, kimyasal saldırıda kanıtlarının Esad rejimini işaret ettiğini söyledi. Ortak bildiride AB’nin Suriye’de kimyasal silah kullanımına “açık ve güçlü bir cevap” istediği de yer aldı. “Uluslararası hukukun ihlali ve insanlığa karşı işlenen bir suç olan saldırıyı en güçlü şekilde kınadıkları”, silahlara sahip olan tek taraf olduğu için “saldırının Suriye rejimi tarafından düzenlendiğine dair güçlü kanıtlar” olduğu belirtildi. “Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın müdahale kararı almadan BM raporunu bekleyeceği açıklamasının takdirle karşılandığı” da bildiride yer aldı.
Brüksel’in tavrı Kerry’nin “istediğini bulamadığı” şeklinde yorumlandı. AB’nin müdahale için açık desteğini alamayan Kerry, uluslararası tepki verilmesi gerektiğini belirten bu açıklamayla yetinmek zorunda kaldı.

Almanya da imzaladı
Öte yandan Almanya G20’de 11 ülkenin imza attığı, kimyasal silah saldırısına “güçlü cevap” verilmesini öngören açıklamayı imzaladıklarını açıkladı. Almanya, zirveye katılıp açıklamayı imzalamayan tek AB ülkesiydi.

Bir önceki yazımız olan Yedek subay sayısında düşüş var başlıklı makalemizde askerlik, silahlı kuvvetler ve tsk hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *