Kim Ki-Duk’tan Türkiye’ye övgü

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema – Tv Merkezi’nde 13-19 Eylül tarihleri arasında “Kim Ki-Duk Filmleri” gösterimi düzenliyor.

İstanbul – Gyeongju Kültür Expo kapsamındaki programda, Güney Koreli ünlü yönetmen dün Prof. Dr. Sami Şekeroğlu ile birlikte bir konferans verdi. 400 kişilik salonda ayakta duracak yer bile yoktu.
Kim Ki-Duk, geçen yılki Venedik Film Festivali’nden büyük ödül Altın Aslan ile dönen “Acı / Pieta” filminin gösteriminin ardından filmleri hakkında gelen soruları yanıtladı.
Ünlü filmleri arasında 2004 yapımı “Boş Ev” ve “İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış ve İlkbahar”ın (2003) da bulunan Kim Ki-Duk, çok hızlı film çekmesiyle tanınan bir yönetmen. Nitekim konferansta da bir filmin kaç ayda yazılıp yönetildiğinin bir önemi olmadığını belirtti ve Altın Aslan’ın yanı sıra çok iyi eleştiriler de alan “Pieta”nın senaryosunu iki ayda yazıp filmi on günde çektiğini anlattı ve ekledi: “Senaryo metnini iki ayda yazmış olsam da hikayeyi yaşamım boyunca kurguladım.”
Genel olarak filmlerinde çok fazla diyaloğa yer vermeyen ve metafor ağırlıklı anlatımlar kullanan yönetmen, “Filmde diyalog olmasa da filmin kendisini anlatabileceğini düşünüyorum” dedi. Kim Ki-Duk sevdiği sinemacılar arasında Emir Kusturica ve Michael Haneke’yi saydıktan sonra Türkiye’den takip ettiği yönetmenin Nuri Bilge Ceylan olduğunu da söyledi.
Türkiye’de özellikle arka sokaklarda anlatacak çok konu ve hikâyenin olduğunu söyleyen Kim Ki-Duk’un filmleri 19 Eylül’e kadar görülebilir.

İran, Sinema Evi’ne yeniden kavuştu
İran’daki en büyük sinema örgütü Sinema Evi, iki yılın ardından yeniden açılıyor. 5000’den fazla üyesi bulunan Sinema Evi’nin 2012’de devlet tarafından kapatılması, aralarında Asghar Farhadi’nin de olduğu ünlü yönetmenler tarafından eleştirilmişti.
Açılışta konuşan Kültür Bakanı vekili Hojatollah Ayoubi, önceki yönetimi eleştirerek “Sinema Evi’nin kapatılmasında olduğu gibi kültürel bir konu, politik bir konuya dönüştürüldüğünde bunun nedeni olayın doğru düzgün idare edilmemiş olmasıdır” dedi. Bu haber Hasan Ruhani liderliğinde sinemacılara karşı tavrın yumuşadığıyla ilgili bir işaret olarak yorumlandı. Hatta bu karar, tutukluluk süreci süren Cafer Panahi ile ilgili de ümitleri artırdı.

Bir önceki yazımız olan Daft Punk'tan büyük rekor başlıklı makalemizde amazon, Daft Punk ve Daft Punk rekor hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

1 Response

  1. mestan says:

    Merhaba
    Türkiye ye geleceğinizi biliyordum fakat çok rahatsızlandım ben sizi görmeye gelemedim,çok üzüldüm.Size kendi yazdığım bir senaryo mu göndermek istiyorum,ilgilenirmisiniz acaba?İlgilenirseniz nereye göndermem gerekiyor?Size nasıl ulaştırabilirim?.İyi günler dilerim,hoşçakalın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *