Kentsel dönüşümde mesken yerine dükkân verilemez

Soru: Kentsel dönüşümle riskli yapı ilan edilen bir yerde, mesken niteliğinde ancak işyeri olarak kullanılan bir yerim var. Değerleme raporu ile dairem meskenlerin 3 katı değerde çıktı ve 2/3 e sahip daire sahipleri bu taşınmazda yerimi dükkân olarak değil mesken olarak üst katlardan vermek istiyor. Ne yapabilirim?
Cevap: Mesken niteliğinde bir taşınmazın size mesken olarak verilmesi esastır. Size dükkân olarak vermek zorunda değiller. Ancak şerefiye değeriniz SPK lisanslı kuruluş tarafından belirlenmiş durumda ise bu raporlarda belirlenen esaslarda size üst katlarda bir daire değil o dairelerden farklı olarak birden fazla daire vermeleri gerekir. Aksi halde 2/3 arsa payı sahiplerine bina yapıldıktan sonra açacağınız sebepsiz zenginleşme davası ile şerefiye hakkınızı her zaman alabilirsiniz. 2/3 arsa sahipleri maalesef ki şerefiye değerlerini hiç dikkate almadan hareket ediyorlar.

Soru: Türkiye’den göçmüş, Yunan tebasından bir vatandaşım. Atina’da oturuyorum. Türkiye’den zaman zaman bazı avukatlar bizleri arayarak ‘bize vekalet verin, dedelerinizden kalma malları takip edelim’ diyorlar. Ne kadar güvenebiliriz?

Cevap: Türkiye’nin 1950 öncesinde özellikle çok yoğun bir gayrimüslimin mal varlığına sahip olduğunu biliyoruz. Bu mallar göçler sonrasında sahipsiz kalmıştır. Devlet de bu mallar üzerine gaiplik kararı aldırarak kayyum atıyor. Bu malları belli süre işlettikten sonra sahibi çıkmazsa 3. kişilere satıyor. Dedelerinizden kalma bu malları hiçbir zamanaşımı olmaksızın Türkiye’de dava açarak ve geçerli nüfus kaydında dedenizle bağ kurarak geri alma hakkına sahipsiniz. Bu mallar satılmışsa da bedeli size bugünkü değer üzerinden ödenecektir. Ancak özellikle güvenilir hukukçularla irtibata geçmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Ruhumuzun Aynası ve Tuğba Büyüküstün başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *