Kenan Işık’ın hayat hikayesi

Ünlü oyuncu ve sunucu Kenan Işık’ın hayat hikayesi hiç bu kadar detaylı yazılmamıştı. Milliyet TV’den Elçin Barlas Kenan Işık’ın hayat hikayesi ile karşınızda…

Oyunculuk, oyun yazarlığı, sunuculuk, sanat yönetmenliği, yazarlık, yöneticilik, şairlik, müzik… Bütün bu vasıfların toplandığı özel bir sanat adamı… 

1947 yılında Malatya’da, Devlet Demiryolları’ndan emekli bir baba ve ev hanımı bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Kenan Işık, ortaokul yıllarına kadar Malatya’da yaşar. Küçüklüğünden itibaren tiyatroya meraklı olan Işık, gişede bilet kesmekle girdiği bu dünyada, halkevi temsillerinde sahneye çıkmaya başlayarak sıçrama yapar. Çıktığı bu temsillerden birinde, Devlet Tiyatrosu sanatçıları izleyenler arasındadır ve henüz orta birinci sınıfta okuyan Kenan Işık’ı kabiliyetinden ötürü tebrik ederler. Hatta Ankara’ya gelecek olursa kendilerini bulmasını bile isterler.

Ankara’da başlayan yolculuk

Işık Ailesi, baba vefat edince Ankara’ya taşınır. Bu taşınma Kenan Işık’ın hayatında yeni bir sayfa açılmasına da neden olur. Çünkü yapılan daveti unutmamıştır. Ankara’ya gittiğinde Devlet Tiyatrosu sanatçılarının yanında alır soluğu. Her ne kadar annesi, Kenan Işık’ın “meslek” sahibi olmasını isterse de, Işık tiyatro sevdasından vazgeçmez ve ikisini bir arada götürür. Daha lisedeyken profesyonel olarak sahneye çıkan Kenan Işık, annesinin hatırını kıramayarak lise sonrası Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirir. Ama aynı zamanda 1972’de, dışarıdan sınavlara girerek “Devlet Tiyatrosu” oyuncuları arasına katılır.
Bu arada Kenan Işık, 1974 yılı itibariyle köşe yazarlığı da yapmaya başlar. İlk olarak Resmi Gazete’de yazmaya başlayan Işık, bu görevini 20 yıldan fazla sürdürür. Ama bu 20 yıllık sürecin sonunda görür ve tanır onu seyirci.

Karizmatik bir ses

1993’te, dönemin fenomen dizisi “Süper Baba”da tanışır seyirci Kenan Işık’la. Küçük yaşlardan itibaren sahnelerde olmasına rağmen geniş kitlelerce tanınması, ekranda boy göstermesiyle gerçekleşir. Karizmatik sesiyle dikkat çeker. Aynı dönemlerde Yeni Yüzyıl gazetesinde kültür sanat yazıları yazmaya da başlar. 1997’de rol aldığı “Sıcak Saatler” dizisiyle bu karizmatik ses, seven sayısını artırmaya devam eder. Dizide canlandırdığı “Rıfat Hazal” karakterinin sürekli şiir okur gibi konuşması, dizinin yayınlandığı süre boyunca neredeyse dizinin kendisi kadar konuşulan, dikkat çekici bir unsur haline gelir.
Kenan Işık’ın, “Sıcak Saatler”den sonra rol aldığı bir diğer dizi “Aşkın Dağlarda Gezer” olur. Bir aşk hikâyesinin etrafında Güneydoğu sorunlarını da ele alan dizinin ömrü çok uzun sürmez. Ancak dizi bitse de, Kenan Işık’ı, “Kenan Işık” yapacak projenin eli kulağındadır. Yaklaşık 7-8 seneye varan ekran yolculuğunda Kenan Işık’ın yüzü her ne kadar tanınır hale gelirse de onu milyonlara ulaştıran proje “Kim 500 Milyar İster?” isimli yarışma programı olur. 2000 yılında başlayan, ilerleyen zamanlarda Türk Lirası’ndan 6 sıfır atılmasıyla “Kim 500 Bin İster?”e dönen, yine bir zaman sonra “Kim 1 Milyon İster?” adıyla yola devam eden ve son olarak “Kim Milyoner Olmak İster?” başlığıyla ekranlarda boy gösteren program adeta Kenan Işık’la bütünleşir.
Program başladıktan bir süre sonra yayına girip ikinci sezon süren uyarlama sit-com “Dadı” ve vizyona girdiğinde epey konuşulan “Yeşil Işık” filmi, “Kenan Işık” adını gündeme taşıyan işler olmakla birlikte içinde yer aldığı hiçbir proje “Kim Milyoner Olmak İster?”in önüne geçemez. Tabii bunda Kenan Işık’ın, parmaklarını çenesine dayayarak sorduğu “Emin misiniz?”, “Son Kararınız mı?” sorularının etkisi büyük olur.
Normalde Türk seyircisinin pek prim vermediği, eğlence programlarını tercih ettiği bir dönemde ekrana çıkan bu bilgi yarışması, çıktığı günden bu yana reyting sıralamasında yerini korumaya devam eder.
Ancak şu sıralar seyircinin arzusu, geçtiğimiz günlerde beyin kanaması geçiren usta tiyatro sanatçısı ve fenomen yarışmanın sunucusu Kenan Işık’ı tekrar sağlıklı görmek üzerinedir…

ELÇİN BARLAS

Bir önceki yazımız olan Mandıra Filozofu nasıl bir film? başlıklı makalemizde Mandıra Filozofu, Mandıra Filozofu röportaj ve Müfit Can Saçıntı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *