BBC’den skandal sansür!

İngiliz yayıncılık kuruluşu BBC, ünlü kemancı Nigel Kennedy’nin İsrail’in Filistin politikasını apartheid rejimine benzettiği sözlerini yayımlamadı

İngiltere’nin yayın devi BBC, İsrail ile ilgili yapılan yorumu sansürlemekle suçlanıyor. Londra’da düzenlenen Proms müzik festivali kapsamında Filistinli sanatçılarla sahne alan kemancı Nigel Kennedy’nin İsrail’in Filistin politikasını Güney Afrika’nın yıllar süren ve siyahi vatandaşların baskı gördüğü apartheid rejimine benzeten sözleri BBC’nin konser yayınında yer almadı. 17 Filistinli müzisyen ile beraber Vivaldi’nin Dört Mevsim adlı eserini çalan Kennedy, “Eşitliğe yer veren ve apartheid’dan kurtulduğumuz müzik dolu bu gece bize gösteriyor ki inanılmaz şeylerin gerçekleşmesi mümkün” dedi. BBC yayında bu yorumun yer almamasına editoryal sebepleri gösterdi.
Birleşik Arap Emirlikleri merkezli El Arabiya yayın kanalının konuştuğu BBC sözcüsü ise bu tercihi şu şekilde açıkladı: “Nigel’in seyircilere yaptığı yorumun yayında yer almamasının sebebi klasik müzik festivali kapsamındaki editoryal tercihe uymamasındandır.” Klasik Filistin giysileri içinde sahneye çıkan Kennedy, konseri Filistinlilere adadığını açıklamıştı. Ünlü sanatçı ayrıca tutuklular için o geceki performansını yerine getireceğini, dünyanın kendilerini unutmadığı mesajını vermek istediğini söyledi.
İsrail’de konser vermiyor
Kennedy İsrail’de konsere çıkmayı reddediyor. Filistinlilerin organize ettiği ve Doğu Kudüs’te düzenlenen müzik festivaline ise katılmıştı. İsrail’in saygın gazetelerinden Haaretz’e 2007’de konuşan Kennedy, Filistin meselesinden öğrencilik yıllarında Filistinli kız arkadaşı sayesinde haberi olduğunu açıklamıştı.

Bir önceki yazımız olan THY pilotundan ilginç protesto! başlıklı makalemizde beyrut, havalimanı ve pilot hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *