Kehinde Wiley kimdir? Kehinde Wiley resimleri

HANİ BİR LAF VARDIR, “TARİH, ÜZERİNDE MUTABAKATA VARILMIŞ BİR DİZİ YALANDAN İBARETTİR” DİYE…

37 yaşındaki sanatçı Kehinde Wiley’nin de şöyle bir lafı var: “İçinde bulunduğunuz dengeyi bozmak önemlidir, ben bozuyorum çünkü kendime benzeyen insanlar görmek istiyorum”…

Şimdi bu iki cümleyi birbirine bağladığınızda, Kehinde Wiley’nin, ihtişam, erk ve kahramanlığı temsil eden bir görsel dilin ortasına yerleştirdiği günlük hayattan figürlerin ne anlatmak istediğini daha da iyi anlayacaksınız. Çünkü Los Angeles’ta doğup büyüyen Kehinde Wiley, çocukken gittiği müzelerde kendini ait hissetmeyi umduğu siyahî bir görsel tarihle karşılaşamayınca, bu hasreti çekmek yerine onu kendisi yaratmaya karar vermiş.

Klasik Avrupa portreciliği nasıl geleneksel olarak üst sınıfın başarılarının altını çizen bir vitrin görevi görüyorsa, Kehinde Wiley’nin resimleri de aynı tekniği, kentsel ortamlarda tanıştığı genç insanlara uyguluyor. 18. yüzyıla ait bir üslup ve Harlem sokaklarında Bulls formasıyla takılan bir gencin kombinasyonu… Daha önce görsel olarak asla bir araya gelmemiş bir ikili…

Kehinde Wiley bu işe New York sokaklarında başlamış. Portrelemek için gözüne modeller kestirmiş ve ekibiyle onların fotoğraflarını çekmiş. Modellerine tarihe mal olmuş birtakım pozları sahneletirken homofobiklerden öc almayı da ihmal etmeyen bu tablolarla ilgili bir diğer can alıcı unsur, karakterlerine günlük kıyafetleri içinde yer vermesi. Rönesans, Rokoko dönemlerine, 19. yüzyıla dair kitap yığınları arasında geliştirilen bir estetikle bu kıyafetlerin yarattığı zıtlık insanı gerçekten heyecanlandırıyor. Hattâ resmen, dünyanın hâlâ bir şansı var galiba dedirtiyor.

Amerika’nın Afrikalı sokakları bir süre sonra Kehinde Wiley’ye dar gelir olmuş ve The World Stage adını verdiği serisi için dünyanın dört bir yanında kendine çalışma alanları yaratarak, buralardaki siyahi yaşantının peşine düşmüş. Kehinde Wiley zaten işlerini yaratmadaki en büyük yol göstericisinin “merak” olduğunu her fırsatta dile getirmekten sakınmıyor; dışarıda takılan onca insanın ne yaptığına, nasıl olduğuna, nelerle ilgilendiğine karşı duyulan dipsiz bir merak… Kehinde Wiley‘nin  The World Stage serisindeki işler bugün bizi İsrail, Hindistan, Sri Lanka, Brezilya, Lagos, Dakar ve Çin’den çok sayıda siyahî kahramanla tanıştırıyor.

New York’ta Sean Kelly Gallery ile çalışan sanatçının The Economy Of Grace isimli en yeni serisiyse sadece kadın portrelerine odaklanması açısından öncekilerden farklı. Wiley bu noktada muhabbeti daha da derinleştirerek kadınların tarihsel akıntı içindeki temsiline meydan okuyor. Bu seriye altlık olarak 18. ve 19. yüzyıl sosyete kadını portrelerini almış. O zamanlar bu pozlara özel olarak sıradışı kostümler diktirmek gibi bir furya varmış. Zaten fark edeceğiniz üzere kadın portrelerindeki kıyafetlerde bir gerçeküstücülük söz konusu. Günlük kıyafet kuralı burada geçerli değil, çünkü Wiley bu iş için ünlü Fransız modaevi Givenchy ekibiyle çalışmış. Kadınların tüm kıyafetleri Givenchy imzasıyla geliyor anlayacağınız.

Kehinde Wiley bugün yarı zamanlı olarak New York’ta, yarı zamanlı olarak da Pekin’de yaşıyor. Görkemli tabloları bir dolu önemli müzenin koleksiyonunda haklı olarak kendine yer bulmuş durumda. Ve burada akla gelen soru şu; bundan 150 yıl sonra bu resimleri gören izleyiciler Kehinde Wiley‘nin yazdığı görsel tarihle ilgili acaba neler hissedecekler?

kehinde wiley art

Kehinde Wiley’e dair ek notlar:

*Bugün oldukça yaygın bir üne sahip olan Kehinde Wiley, siyahî sanat çevresinde de hâliyle çok sevilen bir isim. Buna Michael Jackson da dâhildi. Kendisiyle hayattayken tanışmışlar. Hattâ ikili tam beraber yapacakları işler üzerinde çalışmaya başlayacakken, Jackson aramızdan ayrılmış.

*Kehinde Wiley, bu işleri gerçek insan boyutundan da büyük çalışıyor!

*Kehinde Wiley, Nijerya dilinde “sonradan doğan ikiz kardeş” anlamına geliyor. Nitekim sanatçının bir ikiz kardeşi var. Nijerya’da yeni doğan birçok çocuğa bu şekilde isim verilirmiş.

Ekin Sanaç – Bant Mag 2012

Bir önceki yazımız olan Taryn Simon kimdir? Taryn Simon röportajı başlıklı makalemizde An American Index of the Hidden and Unfamiliar, Contraband ve Gizli ve Bilinmeyen'in Amerikan İndeksi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *