Kayseri’ye kışın turist yağıyor!

300 milyon Euro’luk projeyle kış turistini çekti
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, 300 milyon Euro’luk Erciyes Kış Sporları projesinin devam ettiğini belirterek, “Kış turizmi merkezini tamamladık. Bir milyon turist çektik” dedi
Kayseri, şehirleşmede de önemli bir atağa kalkarken yeni projelere de imza atarak cazibe merkezi haline geliyor. Şehrin şu anda odaklandığı en önemli projelerden biri Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Projesi. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Kayseri’nin, geleceğe umutla baktığını ve 2023 hedeflerine ulaşmak için ilerlediğini belirterek, ‘Yıldız Şehir’ olarak ilerleyişlerine devam edeceklerini söyledi.
Şehirdeki projeler hakkında da bilgi veren Özhaseki, şunları anlattı: “Projelerimizin başında 300 milyon Euro’luk yatırım maliyeti ile Kayseri tarihinin en büyük yatırım hamlesi olan Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Projesi geliyor. 2005’te çıkan Büyükşehir Belediyeleri kanunu ile Erciyes dağı, bizim sınırlarımıza dahil oldu.

Biz de yıllardır güzelliğine bakıp suyunu içtiğimiz Erciyes Dağı’ndan kış turizm merkezi olarak nasıl istifade edebiliriz diye düşündük ve kolları sıvadık. Bugün geldiğimiz noktada; belediye imkanlarıyla 120 milyon Euro harcayarak 50 kilometre kayak pisti, 19 bin metre teleferik ve telesiyej hattı, 10 adet sosyal tesis, 75 bin metrekarelik alanı kapsayacak şekilde karlama ünitesi yapımını tamamladık. Hafta sonları, çoğunluğunu il dışından gelen yerli turistlerin oluşturduğu 50-60 bin kişi Erciyes’i ziyaret ediyor. Geçen kış sezonunda 1 milyondan fazla kişi Erciyes’e geldi.”

Tesisler hareket kattı
Mehmet Özhaseki, şehre spor tesislerini de kazandırdıklarını belirterek, “2008’te 7 bin 500 kişilik Kadir Has Kongre ve Spor Merkezi’ni, 2009’da da Kadir Has Stadı’nı tamamlayarak Türk sporunun hizmetine sunduk. Kayseri’ye yurt içinden ve yurt dışından binlerce spor turisti geldi. Milli maçlar için federasyonun aklına ilk gelen şehirlerden birisi Kayseri oluyor. Türkiye’nin her yerinden binlerce insan şehrimize geliyor” dedi.
Altyapı yatırımı istihdamı artırıyor
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, “Şehir içinde yoldan yeşil alana, altyapıdan bina yapımına kadar irili ufaklı yüzlerce yatırım çalışmamız oluyor. Ayrıca raylı sistem gibi, Anadolu Harikalar Diyarı gibi büyük yatırımlarımız devam ediyor. Bu yatırımlar için de yine onlarca firmaya iş veriyoruz, binlerce insana da iş kapısı açmış oluyoruz.”

Hayırseverlik geleneği
Şehirde hayırseverlerin katkılarıyla pek çok yatırım da yapıldığına dikkat çeken Özhaseki, şunları anlattı: “Şehirde kazancı olan herkes bir yatırım yapar. Bu şehrin adeta geleneğidir. Bugün Erciyes Üniversitesi, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi, Melikşah Üniversitesi ve Abdullah Gül Üniversitesi’nin de Kayserili hayırsever işadamlarımızın desteği büyük.”

Bir önceki yazımız olan Kayserili hayrı kadar konuşuyor! başlıklı makalemizde hayır, hayırsever ve hemşeri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *